in

Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gönderi paylaş:

Hamilelikte mide yanması şikayeti yaşamayan çok az kişi vardır diyebiliriz. Hamilelerde görülen mide yanmasına ne iyi gelir diye bizlerde hamilelik sürecinde çok araştırmıştık. Gerçekten çok rahatsız edici bir durum olabiliyor aslında. Mide yanmasının temel nedeni yemek borusuyla mide arasındaki kapağın tam kapanmamasıyla yemeğin yemek borusuna kaçıp tahriş oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte salgılanan hormonlardan bu aradaki kapak tama kapanmayıp kaçak yapabiliyor tabiri caizse. Bu durumda hamilelerde mide yanmasına neden oluyor.

Hamileliğin son ayları çoğu kadın için sıkıntılı süreçtir. Hamileliğin son dönemlerdeki mide ekşimeleri ve mide yanması şikâyetleri bazı kadınların bu dönemini kâbusa çevirebilmektedir. Bu şikâyetleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olamayabilir. Ancak önerilerimizle hafifletip rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayabiliriz.

Hamilelerde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması ne zaman başlar ne zamana kadar devam eder?

Hamilelikteki önemli şikayetlerden bir tanesi olan mide yanması hamileğin 3. ayından itibaren kendini gösterebilir. Tam mide bulantılarım bitti derken mide yanması şikayetleriyle karşı karşıya kalmanız mümkün. Mide yanması mide bulantıları gibi 1-2 ay görünüp ortadan kaybolmaz. Mide yanması hamileliğin son aylarına kadar kendini gösteren bir durumdur diyebiliriz.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

 1. Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
 2. En önemli öğün olan kahvaltıyı atlamayın.
 3. Asitli ve gazlı içecekleri özellikle greyfurt vb. meyve sularını azaltmalı ya da bunlardan tamamen uzak durmalısınız.
 4. Geceleri yattığınızda yastığınız biraz yüksek olsun.
 5. Vücudunuzu sıkan giysilerden uzak durun.
 6. Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin. Çok hızlı bir şekilde yemek yemeyin.
 7. Bazı durumlarda ballı süt içebilirsiniz.
 8. Aşırı miktarlarda turşu, ketçap, tuz tüketmeyin. Oturup turşu kavanozunu devirmeyin yani.
 9. Sigara kullanıyorsanız hemen bırakmalısınız, bu bebeğinizin sağlığını tehlikeye sokmakla birlikte mide yanmalarınızı da artırmaktadır.
 10. Kahve veya çay gibi içecekleri çok fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.
 11. Mide yanmasını hafifletecek şey, ılık süttür ancak gaz yapabileceği için armut, elma vb. meyveler yiyebilirsiniz.
 12. Tükettiğiniz sebzelerin iyi piştiğinden emin olun.
 13. Sık sık ve az miktarda yemeye çalışın. Asla susuz kalmayın.
 14. Karnınızı sıkan giysilerden uzak durun, yemekten sonra hemen yatmayın.
 15. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir. Bu sebeple stresten uzak durmalısınız.
 16. Yatmadan hemen önce yemek yenmemeli, gaz yapabilecek yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 17. Yatakta yatarken başınız biraz yüksekte olacak şekilde yatın. Başınızın göğsünüzden yüksekte durması midenizdekinin yemek borusuna kaçmasını önleyecektir.
 18. Anne adayının kilo fazlalığı varsa mutlaka kilo vermesi gerekir, çünkü şişman kişilerde reflü şikâyetleri artar.
 19. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da zencefil, nane limon sorununuza iyi gelebilir.
 20. Badem içeriğinde çok sayıda lif barındırdığından mide şikâyetlerinizi hafifletebilir.
 21. Çok zorlandığınız durumlarda hekiminize danışarak antiasit kullanabilirsiniz.
 22. Yemeklerden sonra biraz yürümek.
 23. Yemeklerden sonra hemen uzanmayın.

Hamilelikte mide yanmasının en hafifletmek için, midenize dokunan, gazlı, baharatlı yiyeceklerden uzan durmanız çok önemli. Bunun dışında yemeklerden sonra hafif ev içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle mide yanması yemekten sonra hemen yatılması durumunda daha çok ortaya çıktığından yemeklerden sonra uzanmamaya özen gösterin.

Mide yanmasının bebeğinize bilinen bir zararı yoktur. Ancak beslenmenize azaltmanız durumunda bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri alamayabilir. Bu nedenle mide yanmasını hafifleten önerilerimizi uygulayarak beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Şikâyetlerinizin devam etmesi, rahatsızlığınızın artması durumunda kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu dönemde normal koşullarda gebe kalan bir kadın, mide yanması şikayetleriyle karşılaşmaktadır. Bu durum bazen kısa bazense uzun sürebilir.

Midenizin yanması sebebiyle iştahınızın azalması sık rastlanan durumlar arasında yer alır. Fakat bu hususta beslenmenizi aksatmamanız gerekir. Bebeğin anne rahmine bağlandığı ve tamamıyla anneden beslendiği göz önüne alınmalıdır. Mide rahatsızlığı için ise bir bardak süt rahatlatıcı etki sağlayabilir. Bu detaylara dikkat etmek iyi bir hamilelik süreci sağlar.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir