in

Hamileler Araba Kullanabilir Mi?

Gönderi paylaş:

Özellikle ilk kez hamile kalan anne adayları hamileler araba kullanabilir mi? diye merak ediyorlar.  Hamilelikte araba kullanımı elbetteki dikkat edilmesi gereken önemli bir konu. Bu durumu şöyle açıklayalım. Hayır hamileyken kesinlikle araba kullanamazsınız demek yanlış olduğu gibi hamilelerin araba kullanmasında bir sakınca yoktur demekte yanlış diyebiliriz. Bunun nedeni her hamile adayının hamilelik sürecinin aynı olmaması. Gelin bu duruma biraz daha açıklık getirelim.

Öncelikle hekiminiz size seyahat yasağı koyduysa zaten hem seyahat etmenizin hemde araç kullanmanızın hamileliğiniz için son derece tehlikeli olduğunu unutmayın. Aman birşey olmaz diyip yola çıkmak sizi ve bebeğinizi riske atmaktan başka bir şey değildir. O yüzden siz siz olun hekiminiz size seyahat yasağı koyduysa kesinlikle arabalardan uzak durun.

Ancak hekiminiz size seyahat yasağı koymadıysa araba kullanmanız da ve seyahat etmenizde bir sakınca yok. Elbetteki bazı hususları göz önünde bulundurmalısınız. Bu hususlardan bir tanesi elbetteki kaza riski. Rabbim kimseye göstermesin ama Araba kullanırken yaşayacağınız en küçük bir kaza bile sizi ve hamileliğinizi tehlikeye atacağını unutmayın.

Peki araba kullanmak düşüğe neden olur mu?

Normalde trafikte başınıza gelecek küçük kazalar, sürtme, tampona vurma ani fren gibi durumlar hamile değilken önemli bir sorun teşkil etmez ancak bu durumlar hamileler için aşırı tehlikelidir. Çünkü bu durumda yaşayacağınız sarsılmalar şiddet ve korku düşüğe  neden olabilir.

Yine hamilelikte çok sarsıntılı araba yolculuğu da düşüğe davetiye çıkaran başka bir sorundur. Özelikle uzun süre sarsıntılı araba yolculuğu hamileliği riske sokabilecek bir durumdur.

https://youtu.be/3bgGm3trI9I

 

 

Şunu da aktarayım araba kullanmanız gerektiğinde normal emniyet kemerini değil hamilelik için üretilmiş bir aparatla beraber emniyet kemerini kullanın. Bu kemer ani frenlerde veya çarpmalarda bebeğin üzerine baskı gelmesini önleyeceğinden tavsiye edilmektedir.

Bunun dışında hamilelikte araba kullanımı konusunda şu hususu gözden kaçırmayın. Hamilelik fiziksel olduğu kadar annenin duygusal durumuna ve psikolojisine bağlı bir durumdur. Özellikle günümüzde normal bir insan bile trafiğe çıktığı zaman aşırı stres ve sinirlilik duygularıyla boğuşuyor. Özellikle hamilelikte trafikte bu tür bir stres ve sinir boşalmasının düşüğe neden olabileceği unutulmamalıdır.

Bununla birlikte bildiğiniz gibi hamileyken kan şekeri ve tansiyon biraz oynaktır. Yani araba kullanırken ani bir şeker düşmesi yada tansiyon düşmesi anne adayının kaza yapmasına sebep olabilir.  Bu nedenle uzun süreli araba kullanımından kaçınılmalıdır.

Her ne kadar hekiminiz izin verse de yukarıdaki durumları gözden çıkarmayın. Özellikle hamileliğin 32. haftasından sonra seyahat etmekten ve araba kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Hekiminiz seyahat engeli koyduysa aman bişi olmaz demeyin ve ne seyahat edin, nede araba kullanın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir