in

Hamile Kalmak İçin Öneriler, İpuçları ve Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Çocuk sahibi olmak isteyen, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü bu arzusunu gerçekleştiremeyen çiftlerin oranı ülkemizde de oldukça yüksek. Oysa modern doğum kontrol yöntemlerinden birini kulla-  kadınların, bu yöntemi bıraktıktan sonraki ilk ay içinde hamile kalma oranı sadece yüzde 15’dir.

Her üç çiften biri çocuk sahibi olmak için bir yıldan fazla bekliyor. Bu da birçok faktöre bağlı. Bu faktörlerin arasında kadın ve erkeğin yaşı da yer alıyor. 40 yaşındaki kadınlar, hamile kalmak için 20 yaşındakilere oranla iki kat daha fazla beklemeli. Ayrıca genç erkeklerin spermleri de orta yaşlılara oranla daha sağlıklı.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da doğal yöntemlerle korunan kadınlara oranla gebe kalabilmek için iki ay daha fazla beklemeleri gerekiyor.

Kolay Hamile Kalmak İçin Doğru Zamanda Cinsel İlişki

Evli çiftlerin yüzde 75’i çocuk sahibi olmak istiyor. Bebek sahibi olamayınca da kısır olduğu fikrine kapılıyor. Ancak kısırlık çiftlerde bütün bir yıl boyunca çok nadiren, yaklaşık yüzde 2.2 oranında görülüyor.

Çocuk sahibi olamamanın en önemli nedeni; doğru zamanda cinsel ilişkide bulunmamak. Kadının bir ay boyunca gebe kalabileceği üç gün var. Gebeliklerin yüzde 40’ı yumurtlama döneminde yüzde 60’ı ise ondan sonraki iki gün içinde gerçekleşiyor.

Çiftler yumurtlama döneminde ve bu dönemden hemen önce birçok kez birlikte olurlarsa, gebe kalma ihtimali yükseliyor. Ancak buna rağmen yine hamile kalamıyorsanız, endişelenmeyin.

Bu durumda biraz daha beklemekte yarar var. Biraz rahatlayın, çünkü sürekli neden bebek sahibi olamadığınızı düşünmek hem sağlığınızı hem de hamile kalmanızı olumsuz yönde etkiler. 

Kolay Hamile Kalmak İçin Doktor Kontrolü Çok Önemli

Çocuk isteyen çiftler, buna karar vermeden önce baştan ayağa iyice muayene olmayı ihmal etmemeli. Diyabet, tansiyon, tiroit bezi fonksiyon bozukluğu ve mantar gibi enfeksiyonlar anne karnındaki bebeğe zarar verebileceğinden önceden tedavi edilmeli.

Rahimde oluşan miyomların gebeliği engelleyip engellemediği araştırılmalı. Ve hepsinden de önemlisi çocuk sahibi olmak isteyen kadın bir an önce kızamıkçık aşışı olmalı.

Kolay Hamile Kalmak İçin Vitaminlerin önemi

B12 vitamini ve folik asit yumurtalığın kusursuz işlemesini sağlıyor. B12 vitamini ve folik asit eksikliği ise doğurganlığı olumsuz etkileyebiliyor ve bebekte doğum anomalisi görülme riskini artırıyor. A, C ve E vitaminleri hücrelere zarar veren moleküllerin üretimini engelleyip kalıtımsal bozuklukların bebekte ortaya çıkmasını engelliyor.

Diğer önemli bir madde ise çinko. Çinko, cinsellik hormonunun üretimi için gerekli bir mineral. Ayrıca spermin oluşmasını ve hareketliliğini sağlıyor. Bu nedenle hamile kalmak isteyenler bu önemli maddeleri almayı ihmal etmemeli. Bunları besinlerle almak en etkili yol.

Çünkü doğal yollardan edinilen vitaminlerin. Minerallerin organizmaya uyum sağlaması daha kolay. Ne yazık ki günümüzde endüstriyel olarak işlenen yiyecekler ve hazır yemeklerle sağlıklı beslenmek sanıldığı kadar kolay değil. Sürekli taze sebze, meyve alan ve onları gerektiği gibi saklayan bir kişi de sağlığını yeterince koruyamıyor. Çünkü meyve ve sebzelerde kullanılan hormonlar, toprağa karıştırılan birtakım maddeler bunu engelliyor.

Kolay Hamile Kalmak İçin Doğru Birleşme Ne Kadar Önemli?

Çocuk isteyen çiftlerin çoğu, cinsel hayatlarını nasıl yönlendirmeleri gerektiğine dair yazılar okuyor, programlar izliyor. Peki, doğru birleşme hamile kalmayı kolaylaştırıyor mu? Gelin bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

  1. Cinsel birleşme esnasında kadının pozisyonu gebe kalmasını etkiliyor mu?

Genel olarak, cinsel ilişki sırasında, kadının aldığı pozisyonun gebe kalma şansı üzerinde çok fazla etkisi olmadığı sanılıyor. Ancak yapılan araştırmalarda boşalmadan 8 – 10 saniye sonra, sperm hücresinin, rahim kanalındaki salgının içine girdiği gözlemlendi. ilişki sırasında misyoner pozisyonu denen, sırtüstü yatmanın, kalçaları bir yastıkla biraz yükseltmenin ve yarım saat kadar kalkmamanın, gebe kalma şansını artırdığına inanılıyor. Rahmi geriye dönük kadınların da ilişki sırasında ve sonrasında yüz üstü yatmaları daha yararlı olabilir.

  1. Gebe kalması için kadının orgazm olması zorunlu mu?

Gebe kalmak için, kadının orgazm olması zorunlu değil. Kuramsal olarak orgazm sırasındaki rahim kasılmalarının, spermi rahim içine çekip gebeliği kolaylaştırdığı düşünülüyor. Ancak hem evlilik içi hem de tecavüz olaylarındaki orgazmsız ilişkilerde, çok sayıda gebeliklerin gözükmesi, orgazmın şart olmadığını gösteriyor.

  1. Çocuğu olan kadınlar daha mı kolay gebe kalıyor?

Bu soruya evet cevabını vermek mümkün. Çocuk sahibi olmak doğurganlık fonksiyonlarının yeterli olduğunun bir işaretidir. Ayrıca çocuk sahibi kadın mutlu ve huzurlu olduğu için, hormonları daha dengelidir. Tedavi ile gebe kalan kadınların birçoğu, kısa bir süre sonra kendiliğinden gebe kalıyor.

  1. Sürekli cinsel ilişkide bulunmak gebeliği engelliyor mu?

Sürekli, daha doğrusu çok sık ilişkide bulunmak, sperm sayısının giderek azalmasına neden olarak gebe kalma olasılığını azaltabiliyor. Bu azalma yumurtlama günlerine denk geldiğinde, gebe kalmayı geciktirebilir. Ayrıca sıkça cinsel ilişkide bulunmak kadında sperm antikorlarının oluşma olasılığını artırarak, hamile kalma şansını olumsuz etkiler.

  1. Kadınlar hangi günlerde hamile kalabiliyor? Bu nasıl anlaşılıyor?

Kadınlar yumurtlama gününden hemen önceki ve sonraki günlerde gebe kalabiliyor. Düzenli adet kanaması olan kadınlarda, adetin ilk günü itibarıyla gebe kalma olasılığı 13. – 20. günlerde daha yüksek. Ancak bunlar kesin değil. Adet kanamalarına yakın günlerde gebe kalan kadınlar olduğu gibi, adet kanaması hatta gebelik sırasında tekrar gebe kalan kadınlar da var.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra, fallop tüplerine geçen yumurta hücresi yaklaşık 22-24 saat canlı kalıyor. Ayrıca rahim içine ve fallop tüplerine ulaşmış olan sperm hücreleri de yaklaşık 65 – 70 saat canlı olup döllenmeyi sağlıyorlar.

Yumurtlama gününü saptamak için çeşitli yöntemler var. Vücut ısının ölçmek, rahim ağzı sıvısında veya tükürükte kristalleşmeyi izlemek, kan veya idrarda LH (Luteinizan hormonu) hormonunun yükselişini saptamak ve folikülometri gibi. Folikülometri, vajinal ultrasonografi ile yumurtalıklardaki yumurtayı taşıyan, sıvı dolu boşlukların büyümesini ve çatlamasını izlemek için kullanılan bir uygulama.

Kolay Hamile Kalmak İçin Erkekler ve Kadınlar Sigarayı Bırakmalı

Sigara doğurganlığı düşürüyor. Erkeklerde spermin hareketliğini yavaşlatıyor, kadınlarda ise yumurta hücresinin gelişimini önlüyor. Nikotin, kadının rahim boynu ve vajina mukozasında biriktiği için döllenmeyi ve döllenen yumurtanın tutunmasını güçleştiriyor. Ayrıca sigara tiryakisi kadınlarda erken doğum riski de üç kat artıyor. Bu saydığımız nedenler sigarayı bırakmanız için yeterli mi?

Çocuk isteyen çiftler alkolden de uzak durmalı. Tabii ara sıra 1 kadeh şarap içmenizde hiçbir sakınca yok. Ama sadece ara sıra! Sürekli alkol alan kadınların zarar gören karaciğeri hormon dengesini bozuyor ve dolayısıyla döllenmeyi de zorlaştırıyor. Erkeklerin yüksek miktarda alkol alması da, hasta sperm sayısının artmasına yol açıyor.

Hamile kalmak isteyen kadınlar ilaç kullanımına, eğer zorunlu değillerse ara vermeli. Bu nedenle antibiyotik, kortizon ve ağrı kesici ilaçlar kullanmadan önce doktorunuza gebe kalmayı planladığınızı söylemeyi unutmamalısınız.

Aşırı kilo, kadınların hormon dengesini bozup adetin düzensiz olmasına yol açıyor. Erkeklerde ise sperm üretimini düşürüyor. Sürekli sıkı rejim ve egzersiz yapan kadınlar da hamile kalmakta zorlanabiliyor.

Kolay Hamile Kalmak İçin Çevre Kirliliğinden Uzakta Kalmalısınız

Vücutta doğal hormon gibi etki eden ağır metaller ve sentetik maddeler de doğurganlığı azaltabiliyor. Yapılan araştırmalar çocuk sahibi olmak isteyen ve olamayan çiftlerde yüksek oranda zararlı maddeler bulunduğunu gösteriyor. Doktorlar, zararlı maddeleri vücuttan atmak için çiftlere, çinko, selenyum ağırlıklı ilaçlar veriyor.

Ne yazık ki kendimizi çevredeki zararlı maddelere karşı koruyamıyoruz. Ancak sağlıklı, doğal ve düzenli beslendiğimizde bu maddelerin olumsuz etkilerini aza indirgeyebiliyoruz. Vitaminler, mineraller ve olig elementler doğurganlık için oldukça önemli bir yer oluşturuyor. Örneğin B6 vitamini hücre bölünmesinde görev aldığından gebelik için vazgeçilmez bir vitamin. Ayrıca folik asit, magnezyum ve çinko gibi minerallerle birleştiğinde cinsellik hormonunun üretimini de artırıyor.

Kolay Hamile Kalmak İçin Kahveye Son

Kafein, döllenmeyi zorlaştırıyor. Günde 3 fincandan fazla kahve içen kadınlar, hamile kalabilmek için kahve içmeyenlere oranla üç kat daha fazla beklemeli. Ayrıca gebeliğin ilk 15 haftasında düşük riski de, yine kahve içen kadınlarda iki kat daha fazla.

Psikolojik Rahatlık, Hamile Kalma Şansını Yükseltmek İçin Şart

Sağlıklı bir beslenme ile alkol ve sigarayı bırakmak gebe kalmak için yeterli değil. Çocuk sahibi olmak isteyenler aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamalı. Sürekli bebek için hazır olup olmadığını düşünen kadın kendini stres altına sokuyor. Stres hormonları kadınlarda yumurtalama döneminin gerçekleşmesini önlüyor. Erkeklerde de sağlıklı sperm hücrelerinin sayısını düşürüyor.

Bebek isteyen çiftler dinlenmeye, yeterince uyumaya ve sinirlenmemeye dikkat etmeli. Siz de rahatlamak için yoga ya da jimnastik yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz olmadığı için kendinizi baskı altına sokmayın. Bazı şeyler zorlanarak yapılamıyor. Biraz sabırlı olun ve doğanın gücüne güvenin.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir