in

Hamile Kalmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Gönderi paylaş:

Hamilelik çok özel bir durumdur. Bu nedenle hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Hamilelik öncesi hamileliğe hazırlık yapıldığı bir dönemdir. Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel dönemlerin başında yer alıyor. Anne olmak isteyen bayanların hamilelik süresince ve öncesinde birçok tereddüdü bulunuyor. Acaba hamilelik dönemim nasıl geçecek? Hamileliğe vücudum hazır mı? Gibi sorular, anne olmak isteyen bayanların aklını karıştırıyor.

Günümüzde hamile kalmak isteyen bayanlar  kan ve idrar testi yaptırarak vücudunuzun hamileliğe hazır olup olmadığı ve  normal yollarla hamile kalıp kalamayacağınız konusunda bilgi edinmeleri mümkün.  Fiziksel olarak hamileliğe hazır olup olmadığınızı bilmek çok önemli.

Hamilelik Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne olmak isteyen bayanların hamilelik öncesinde yapması gereken şeylerin başında sağlıklı beslenmek ve sigara ve alkol gibi alışkanlıkları bırakmak yer alıyor.

Daha sonrasında vücudunuzda eksik olan vitaminleri almak gerekiyor. Ayrıca hamilelik öncesinde vücudunuzda olması gereken vitaminlerin başında folikasit yer alıyor. Hem bebeğin gelişimi hem de sağlıklı olmak için oldukça önemli bir vitamin.

Tabii tüm bunların yanı sıra; Psikolojik olarak hamileliğe alışmak gerekiyor. Özellikle ilk 4 ay hormonlardan kaynaklı olan mide bulantısı ve duygusallık birçok annenin zorlanmasına sebep oluyor. Fakat yapılacak hafif sporlarla bu durumların önüne geçmek mümkün.

Tüm bunların yanı sıra alanında uzman bir kadın doğum ve hastalıkları uzmanı ile programlı olarak hamilelik sürecini takip etmeniz gerekiyor.

Hamilelik Öncesi Fazla Kilolar Başa Bela

Hamilelik Öncesi Fazla Kilolar Başa Bela
Hamilelik Öncesi Fazla Kilolar Başa Bela

Hamilelik dönemi öncesindeki en önemli etkenlerden biri de varsa fazla kilolarınızdan kurtulmak olacaktır. Fazla kilolarınız, hem sizi hem de bebeğinizin hareket alanını kısıtlayacağı için, mümkün oldukça riskli bir durum. Ayrıca hamilelik sürecine girmiş iseniz de diyetisyen yardımıyla hamilelik sürecinde alacağınız kiloları kontrol altına alabilirsiniz.

Bu dönemde en çok yaşanan durumlardan bir diğeri ise diş çürümesi ve ilaç kullanımıdır. Artık vücudunuzu bebeğinizle paylaşacağınız için, sizin için yeterli gereken vitaminler de yetersiz olacak. Özellikle protein ve demir içeren besinler tükettiğinizde hem vücut sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi daha iyi olacaktır. Eğer kronik rahatsızlığınız ve sürekli kullanmanız gereken ilaçlar varsa doktorunuza danışarak kullanım konusunda bilgi almalısınız. Çünkü: Hamilelik sürecinde bebeğiniz sizin yediğiniz ve içtiğiniz besinlerden yararlandığı için zarar görebilir.

Hamilelik Öncesi Hangi Besinleri Tüketmek Gerekir

Hamilelik öncesi tüketilmesi gereken besinleri doktorunuz ve diyetisyeniniz yardımıyla öğrenebilirsiniz.  Genellikle protein ağırlıklı besinler öneriliyor. Tabii annenin şeker, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkları varsa, size özel liste oluşturuluyor. Bu listeye uygun beslendiğiniz sürece sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Özellikle süt ve süt ürünleri hamilelik döneminde tüketildiğinde hem bebeğinizin hem de sizin vücut gelişimi oldukça sağlıklı olur. Kısacası hamilelik döneminde tüm besinlerden doktorunuzun verdiği ölçülerde tüketebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir