in

Hamile Kalınması İçin Neler Yapılmalı?

Gönderi paylaş:

Hamile kalınması için neler yapılmalı neler edilmeli diye baktığımızda bir çok öğenin bir araya geldiği komplike bir durumdan bahsedeceğiz. Kimileri hamile kalınması için çok uğraşırken kimileri de hamile kalınmaması için çok uğraştığı bir karmaşık bir durum aslında bu anlatacağımız olay. Tüp bebek yaptırmaya kadar uzayan bir taraftan bahsederken bir tarafta kürtaj yaptıran insanlar olduğunu görüyoruz. Ancak biz burda hamile kalınması için neler yapılmalı kısmını sizlere aktaracağız. Gelin lafı uzatmadan konuyu sizlere açıklayalım.

Hamile kalınması için bir çok yol yöntem var. Bunlar herkesin bilebileceği genel geçer şeyler olsa da başına gelmeyen olaydan bir haber kişiler için durumu biraz özetleyelim. Hamile kalınması için yapılacakları sıralamadan önce sizlere aktarmamız gereken bazı şeyler var. Bunlar hamile kalınması için bilinmesi gereken ana öğelerdir diyebiliriz.

Hamile kalınması için bir süreç gerektiğini unutmayın. Bazı çiftler çok çabuk çocuk sahibi olurken bazıları gerçekten belirli bir zamanda ancak hamile kalıp çocuk sahibi olabilmekte hatta bazıları bu yollardan geçemeyip tüp bebek yaptırmak zorunda bile kalabilmektedir. Bu durumun çok kolay olabileceği gibi çok da zor olabileceğini bilmelisiniz. Kimisi evlendiği ay hamile kalabilirken kimisi ilk 1-2 yıl içinde hamile kalabilmekte kimisi ise tüp bebek sürecine başvurmak zorunda kalabilmektedir. Şimdi gelin hamile kalınması için neler yapılmalı onlara bakalım.

Hamile Kalınması İçin Neler Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı Cinsel Yaşam: Sağlıklı bir cinsel yaşam hamile kalınması için olmazsa olmazlar arasındadır. Çünkü hamileliğin en temel öğesi sağlıklı bireylerin bir araya gelmesi ve hamilelik için hareket etmesi gerekir.

1-Tek Seferde Hamile Kalınamayacağının Bilinmesi: Bilinmesi gereken en önemli husus tek gecelik ilişkilerde yada tek seferde hamile kalmanın çok çok zor olduğudur. Ancak bu durum kadın tarafından planlanmışsa ve herşey yolunda giderse bir hamilelik gerçekleşebilir. Yani tek gecede hamile kalma genelde Türk dizilerinde ancak olur.

2-Sağlıklı Birey Olmak: Çiftlerin bebek sahibi olmalarının en önemli yolu sağlıklı birer birey olmaları gerektiğidir. Önemle aktarmak isterim ki bu hem kadın için hemde erkek için geçerlidir. Kadın hamile kalmak için hem hormonal hemde fiziksel olarak hamile kalabilir şekliyle sağlıklı olmalı, erkek de sperm kalitesi ve sayısı yönünden sağlıklı olması gerekir. Bazen çocuğu olmayanlar işte sadece kadına suç bulurken bazen erkeğe suç bulurlar. Hayır efendim burada her iki tarafından kusuru olabilmektedir. Bu nedenle iki tarafta cinsel açıdan sağlıklı olmalıdırlar.

3-Yumurtlama Döneminde Cinsel Birliktelik:  Yani bazen adetten hemen önce bazen sonra bazen adet bitiminde karma karışık bir şekilde yaşanan cinsel birliktelikte hamile kalmak oldukça zordur. Halbuki hamile kalınması için yumurtlama gününden itibaren cinsel birliktelik yaşamak çok çok önemlidir. Yumurtlama gününden önce en az 3 gün cinsel perhiz yapılmalı ve yumurtlama döneminde gün aşırı cinsel birliktelik yaşanmalıdır ki hamile kalınabilsin. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi şu yazımızdan edinebilirsiniz. Yumurtlama Testi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

4-Doğru Cinsel Pozisyon: Cinsel birliktelikte binbir çeşit yol yöntem ve pozisyon sayılabilir. Ancak hamilelik için en uygun olanı diz dirsek pozisyonudur. Yani yüz üstü bacakların üstünde yatılan ve rahmin yukarda kalçadan aşağıda kaldığı pozisyon hamilelik için en uygun pozisyondur diyebiliriz. Yine bu konuyla ilgili şu yazımızı okumanızı öneririz. Kolay Hamilelik İçin Diz Dirsek Pozisyonu Hangisidir? (Resimli Anlatım)

5-Sağlıklı Beslenme: Hem kadın hem erkek için sağlıklı beslenme hamilelik için olmazsa olmazlardandır. Özellikle yüksek kilolar ve aşırı zayıflık yada sağlıksız beslenme, veyahut alkol uyuşturucu gibi öğelerin kullanımı hem erkek hem de kadın için hamile kalınması için en büyük engellerdendir.

6-Alkol-Sigara: Yani yukarda da yazdık ama yine de anlatalım. Erkekler içinde özellikle sigara sperm sayı ve kalitesini etkilediği için yine hamile kalınması için en büyük engeldir diyebiliriz. Hamilelik düşünülüyor ve planlanıyorsa bunlar bırakılmalı yada çok çok azaltılmalıdır. Erkekler için muhakkak bırakmak gereklidir.

7-Doğru Zamanlama: Özellikle yumurtlama döneminde girilecek cinsel birliktelik planlanmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Sadece fiziki olarak değil hem bedenen hemde ruhen hemde çiftler olarak bu dönemde daha sakin ve stressiz bir yaşam tercih edilmelidir. Özellikle aşırı stres hamile kalınması için durumu zorlaştıran önemli bir sorundur.

Gördüğünüz gibi hamile kalınması için neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi noktalarında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Hamileliğin gerek fiziken gerekse ruhen hazır olunması gereken bir durum olduğunu unutmayın. Ayrıca çiftlerin beraber karar verilerek hareket etmesi en doğrusudur. Burada sizleri uyarmamız gereken en önemli husus ise 5-6 aylık bir deneme sürecinin ardından hekiminize başvurmanızdır. Çünkü altta yatan bir sağlık sorununu en iyi hekiminiz belirleyebilir. Hekime çift olarak gitmeniz gerektiğini de unutmayın. Sadece kadın değil erkek de muayene olmalıdır. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir