in

Hamile Anne Adaylarına Mide Bulantıları İçin Öneriler

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Çoğu kadın için hamileliğin ilk haftaları pek kolay geçmez. Mide bulantısı, kusma ve yorgunluk anne adayının sevincini gölgeler. Canınız çilekli sütle turşu mu çekiyor? Kahve kokusu sizi rahatsız mi ediyor? Üç gündür akşam haberlerinde uyuya mı kaldınız? Biftek midenizi mi bozuyor? Sigaradan eskisi kadar zevk almıyor musunuz? O zaman siz büyük bir olasılıkla hamile olabilirsiniz.

Hamile kaldığınızdan beri bulantı, iştah bozukluğu ve kusmadan mı şikayetçisiniz? O zaman yalnız değilsiniz. Çünkü çoğu hamile kadında bu rahatsızlıklar görülür. Hamile kadınların 2/3’ünde bulantı, iştah değişiklikleri, kokulara karşı hassasiyet ve yorgunluk, 1/3’ünde ise kusma görülür. Bazen bunlara ek olarak normalde yenmeyen bazı besinlere ilgi duyulması da eklenebilir.

Hamilelikte mide bulantılarının nedeni bilinmiyor

Mide bulantılarının nedeni bugüne kadar tam olarak bulunamamıştır. Fakat bu şikayetlerin hamilelikte salgılanan bazı hormonlar ve psikolojik faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hamileliğin devamlılığını sağlayan ve plasenta tarafından salgılanan hamilelik hormonu HCG (human korionik gonodotropin) aşırı duyarlı olan kadınlarda bulantı ve kusmaya neden olur.

Hamileliğin üçüncü ayına doğru bu hormonlar kanda gittikçe artmaya başlar ve bulantılar şiddetlenir. Hamilelikte görülen yorgunluğun ve halsizliğin nedeni olarak da progesteron hormonu gösterilmiştir. Rahatlatıcı bir etkisi olan progesteron hamilelikte yükselerek halsizliğe neden olabilir. Ayrıca bütün organ sistemlerini de yavaşlattığından kabızlığa ve idrar yolu şikayetlerine yol açabilir.

Yorgunluğun diğer bir nedeni de hamileliğin ilk aylarındaki demir eksikliği ve kan şekerindeki düşmedir. Annelerin bu dönemde yanlarında bisküvi ya da meyve taşımaları bu bulantıları hafifletebilir. Hamilelikte görülen diğer bir şikayet de dişeti hastalıklarının artmasıdır. Bunun kaynağı ise hamileliğin ilk üç ayında tükürük salgısındaki artıştır. Tükürüğün yapısı değiştiğinden diş çürükleri artabilir. Bu nedenle anne adayları günde üç kez dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelidir.

Hamilelikte mide bulantılarının olumlu yanları

Anne adaylarında görülen bulantı ve kusmalar onların sigara, alkol, yağlı yiyecekler gibi zararlı madde ve yiyeceklerden uzak durmasını sağlar. Hamile kadınlar bu dönemlerde bulantı, kusma ve diğer rahatsızlıkları azaltmak için taze sebze, meyve, salata, süt ve süt ürünleri gibi hafif besinleri tüketmeliler. Ayrıca mutfaktan mümkün olduğunca uzak durmalılar, çünkü yemek kokuları bu bulantıyı artırabilir.

Hamile anne adaylarına mide bulantıları için öneriler

 • Bulantı hissi daha çok sabahları görülür.
 • Kalkmadan önce yiyeceğiniz birkaç bisküvi ya da bir parça ekmek ve bitkisel çaylar bulantıyı hafifletebilir.
 • Normal çay ve kahve tüketimi mideyi ekşitebileceğinden mümkün olduğunca az içilmelidir. Bunun yerine hafif şekerli nane çayı tüketilmelidir, çünkü nane çayının kan şekerini dengeleyici bir etkisi vardır.
 • Çay içtikten sonra birkaç dakika daha yatmayı unutmayın.
 • Meyve, sebze ve süt ürünleri gibi hafif besinler mideyi daha az yorduğu gibi anne adayının daha sağlıklı beslenmesini sağlayarak hamilelik için gerekli olan en önemli koşulu sağlar.
 • Yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin.
 • Alkol ve sigaradan da uzak durun.
 • Yemeği az fakat sık sık yiyin.
 • Yiyecekleri iyice çiğneyin, çünkü çiğneme işlemi tükürük salgısını arıtarak bulantıyı hafifletir.
 • Anne adayları kustuktan sonra sıvı almayı ihmal etmemelidir.
 • Meyve ya da sebze suları, su ve çay hamile bir kadın için ideal içeceklerdir. Bulantı, kusma ve yorgunluğun da olumlu yanları olduğunu unutmamalısınız, çünkü bunlar bebeğinizin sağlıklı gelişmesini sağlar ve hamileliğin 16. haftasından sonra geçer.

Hamilelerde bazen B1 ve B6 vitamini eksikliği görülür. Bu da anne adayının kendisini yorgun hissetmesine yol açar. Bu durumda yemeklere yulaf katılmalı veya doktora danışılarak vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bulantılar, anne adayı yukarıda belirtilen önerileri uyguladığı halde hala devam ederse, mutlaka hastaneye gitmelidir. Burada metabolizması kontrol altına alınarak bulantılar hafifletilecektir.

Anne adayları, özellikle hamileliğin ilk üç ayında doktora danışmadan bulantıyı önleyen ilaçlardan kesinlikle kaçınmalıdır, çünkü bazı ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Fakat bulantıyı önleyen bazı ilaçların doktor kontrolü altında kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıca istirahat etmekte bulantıları hafifletmekte oldukça yararlıdır.

Annenin bulantılar bebeği nasıl etkiler?

Normal bir mide bulantısı anne karnındaki bebeği pek etkilemez. Eğer anne midesinde hiçbir besini tutamazsa, yani günde besten fazla kusmak zorunda kalırsa sorunlar yaşanabilir. Doktorlara göre bu durum hamile kadınların binde 5’inde görülür.

Kusma esnasında vücudun sıvı kaybetmesi hamile kadında sodyum, potasyum ve magnezyum gibi çok önemli elementlerin eksikliğine yol açar. Buna su kaybı eklenince de anne adayının tansiyonu düşer ve bebeğin hayatı tehlikeye girer. Çünkü bu durum anne karnındaki bebeğin gereken besini almasını engelleyerek, gelişmesini ve büyümesini yavaşlatır hatta durdurabilir. Bu nedenle aşırı kusmadan şikayetçi olan anne adayları mutlaka tedavi görmelidirler.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir