in ,

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Gönderi paylaş:

Güneş lekeleri, yaz aylarında cildinizi korumadan uzun süre güneş altında kalmanız ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle hassas ciltlerde bu lekeler koyu kahverengi ve oldukça belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Zamanla hoş olmayan bir görünüm kazanması nedeniyle özellikle bayanları rahatsız etmektedir. Güneş lekelerinden kurtulmak için çok masraf yapılmasına gerek yoktur. Evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle kısa sürede güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna yanıt bulmaktasınız.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Evde Güneş Lekeleri İçin Çözümler

Güneş lekeleri oluşmadan önce alacağımız bazı tedbirler bulunmaktadır. Daha en başında leke oluşumunu önlemek en doğru yollardan biridir. Öncelikle dışarı çıkmak istediğimiz durumlarda cilt yapınıza uygun güneş kremi kullanmalısınız. 2-3 saat içinde güneş kremi yenilemeniz gerekmektedir.

Cilt tipinize uygun olan krem seçimi yapmanız gerekmektedir. Öğle saatlerinde mecbur olmadıkça dışarı çıkmanız tavsiye edilmez. Ayrıca kıyafetlerinizin de güneşten korunmanız için uygun olması ve başınızda şapka olması da önemlidir.

Güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna yanıt arayanlar için lekeler oluştuktan sonra yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Büyük ve koyu renkli lekelerin oluşması halinde yapmanız gereken lazer tedavi uygulamasıdır. Uzman hekimlere başvurarak lazer tedaviyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha basit lekeler için maydanoz maskesi uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken yarım demet maydonozu iyice ezmek ve üzerinde bir yemek kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon eklemektir. Cildinizde lekelerin olduğu bölgeye sürerek 45 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayabilirsiniz. 3 gün arayla uygulamanız halinde kısa sürede etkisini görebilirsiniz.
 • Karbonatlı maske yardımıyla da güneç lekelerinden kurtulabilirsiniz. 1 çorba kaşığı yoğurdun içine yarım tatlı kaşığı karbonat dökerek karıştırın. Lekelerin üzerine iyice yaydıktan sonra 10 dakika bekleyip yıkayın. Haftada sadece defa uygulamanız gereken bir yöntemdir.
 • Yoğurt maskesinde de 1 yumurta akını köpük olana kadar karıştırmanız gerekmektedir. 1 yemek kaşığı süzme yoğurdu üzerine ilave ederek 3 damla limon suyu ekleyerek elde ettiğiniz karışımı lekelere sürmeniz gerekmektedir. Cildinizde kuryana kadar bekledikten sonra bol suyla yıkayın. 4 günde bir uygulayarak 15 gün ara verip tekrar uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş lekesi, ciltte meydana gelen ve genellikle esmer insanlarda görülebilen bir leke türüdür. Pek çok kişi güneş lekesinin nasıl giderileceği hakkında bazı araştırmalar yapabiliyor.

Güneş lekeleri esmer tene sahip kişilerde daha fazla görülüyor. Bu lekeler en çok yanak, alın ve dudak gibi bölgelerde görülebiliyor. Güneş lekelerinin oluşması için bazı neden bulunuyor. Bu nedenler arasında bulunan genetik nedenler daha fazla ön plana çıkıyor.

Bu nedenden dolayı kişiler zararlı güneş ışınlarına karşı tepkime gösteriyor ve bu cilt lekeleri oluşuyor. Tabi ki sadece yeni leke oluşumuna değil, mevcut olan lekelerin daha belirgin olmasına neden oluyor.

Güneş lekelerinin ortadan kaldırılması için mutlaka uzmanlara görünmek gerekir. Cilt hastalıklarına bakan dermatologlar tercih edilmelidir. Uzmanlar cilt lekelerini detaylı olarak inceleyerek tanı koyma işlemini gerçekleştirir. Genellikle tanı koyma işlemlerinde wood ışığı incelemesi yapılıyor. Yapılan incelemeyle birlikte lekelerin hangi deri tabakasında olduğu tespit ediliyor ve buna göre bir tedavi uygulanıyor. Doktorlar tarafından uygulanan bazı tedaviler bulunuyor. Bu tedaviler şu şekildedir;

Kimyasal peeling uygulaması:

Kimyasal soyucular:

Fakat yeterli zamanı olmayan kişiler evde birçok farklı yöntem deneyebiliyor. Güneş lekelerinin iyileşmesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Güneşin dik açısına maruz kalmamak
 • Vücuda güneş koruyucu sürmek
 • Nemlendirici kullanmak
 • Güneş olan dönemlerde epilasyon yaptırmamak.

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir? Neyle Geçer?

Güneş, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar. Fakat uzun süre güneş ışınları etkisinde kalmak bu tür lekeleri oluşturur. Özellikle daha çok yüz bölgesinde görülen bu lekeler görüntü olarak insanları çok rahatsız edebiliyor. Zor iyileşmesiyle bilinen bir cilt sorunudur. Fakat vücuda yapılacak olan düzenli bakımlarla bu lekelerin ortadan kaldırılması mümkündür. Bu lekeler için limon suları, patates ve Hint yağı oldukça etkilidir.

Güneş lekeleri için uygulanabilecek bazı doğal yöntem tedavileri bulunuyor. Bu doğal yöntemler kimyasal içermediği için cilde olumsuz yan etkiler yaratmaz. Fakat yapılacak tüm bu yöntemler doktor kontrolünde yapılması gerekiyor. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Lavanta kürü
 • Limon
 • Yoğurt kürü
 • Elma sirkesi
 • Aloe vera

Hazırlanacak olan bu kürlerle güneş lekeleri ortadan kaldırılabilir. Bilinmeyen ve kulaktan duyma tedavi yöntemleriyle daha büyük cilt problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı mutlaka doktorların izin verdiği ve önerdiği yöntemlerin kullanılması çok önemlidir. Bilinçsizce uygulanan bu yöntemler cilt lekelerini daha fazla arttırabilir ve daha geç bir sürede iyileşmesine neden olabilir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekesi Neden Olur?

Güneş lekeleri her insanda görülebilecek bir cilt sorunudur. Bu sağlık sorunu güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan kişilerde görülüyor. D vitamini almak isteyen kişiler güneşin karşısında uzun süre kaldığında, bu cilt lekeleri oluşabiliyor. Özellikle güneşin dik açıda olduğu zamanlarda güneşin altında durmak, büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Yapılan araştırmalarda güneş lekeleri esmer tenli insanlarda daha fazla görülüyor. Özellikle öğlen saatlerinde korunmasız bir şekilde güneş altına çıkmak cilt lekelerinin oluşmasında oldukça etkili bir durumdur. Mutlaka koruyucu kremlerin kullanılması gerekir.

Güneş Lekesi Tedavi Yöntemleri:

Güneş lekesi oluşan kişiler pek çok tedavi yöntemine başvurabiliyor. Güneş, insan vücudunun ihtiyacı olan D vitamini karşılamak için çok faydalıdır. Fakat bu durumun abartılması ve uzun süre güneş altında korumasız kalmak cilt lekelerini oluşturuyor. Uygulanabilecek pek çok tedavi yöntemleriyle bu cilt lekeleri giderilebiliyor. Fakat kulaktan duyma tedavi yöntemleri durumu daha ciddi bir hale getirebilir. Bu nedenden dolayı doktorların önerdiği tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.