in

Güzel ve Bakımlı Bir Kadın Olmak İçin; Dudak Makyajının Önemi

Gönderi paylaş:

Rujlar sadece dudaklarınızı renklendirmiyor. Ayni zamanda onlara bakım yaparak pürüzsüz görünmelerini de sağlıyor. Böylelikle kendinizi güzel ve bakımlı hissediyorsunuz.

Güzel dudakların boyadan daha fazlasına ihtiyacı var. Önce dudaklarınıza ten renginize uygun fondöten ve transparan toz pudra sürün. Ardından da dudak kalemiyle çizgilerinizi belirginleştirin. Rujunuzu sürün ve fazlasını kağıt mendille alın.

Dudaklar, ateşin ve hayatın renkleri, bir o kadar da çekici ve büyüleyiciler. Bakımlı olduklarında tüm dikkatleri üzerlerinde topluyorlar. Bazen davetkar, bazen ise reddediciler. Evet, dudaklar… Karakterimizin ve ruh halimizin aynaları… Onlar değil mi şehveti ve heyecanı uyandıran? Kim demiş “Gözler ruhun aynasıdır” diye! Gözler itaatkardır. Oysa dudakları ele avuca sığdıramazsınız bir türlü. Her ağzın kendine özgü bir çekiciliği var, yeter ki onlara özen göstermesini bilin!

Tüm yük onlarda Ağız ve dudaklar, insanların fikir ve duygularını iletmede kullandıkları son derece etkili bir bölge. Ağlarken, gülerken, konuşurken ya da öpüşürken hep dudaklarımızı kullanıyoruz. Dudakların korunmasız ve özen bekleyen bir organ olduğunu da unutmamak gerekiyor. Düşünün ki; sadece dış etkenlere karşı korunmasız yağ ve ter bezlerinden oluşan, yüzün diğer bölgelerinden 20 kat daha ince bir mukozadan bahsediyoruz. İşte tüm bu sebepler, ağız ve dudak bölgesine özen göstermenin, genç ve sağlıklı dudaklara sahip olmadaki gerekliliğine işaret ediyor.

Dudakların kaderi Kadınlar, yüzyıllardır dudaklarına renk vermek için uğraşıyorlar.

Çünkü dudağın renkli olması, sağlığın ve dişiliğin bir göstergesi. Eskiden dudaklara bu arzulanan kırmızılığın verilmesi için boya maddeleri ve dövme gibi birçok yöntem kullanılıyordu. Tabii bunların hepsi çok acı veriyordu. “İstanbul Kanatlarımın Altında” adlı filmi izleyenler belki de hatırlıyorlardır. Filmin başrol oyuncusu, dudaklarına kırmızı bir ton vermek için kırmızı biber sürüyordu.

Neyse ki günümüzde daha kolay yöntemler var. Yoksa hangi kadın kırmızı ve canlı dudaklar için bu kadar acıya katlanırdı ki? Fransa’da 1883 yılında piyasaya sürülen ilk rujun fiyatı günümüzdeki karşılığıyla yaklaşık olarak 25 milyondu. Şeklinden dolayı bu ruja “Eros’un sihirli değneği” adı verilmişti. O dönemde yaşayan kadınlar için bunun ne kadar sevindirici bir buluş olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Kadının hayatındaki özel yeri Rujun, kadınların hayatında her zaman özel bir yeri var. Hiçbir şey, dudaklarınızı çevreleyen renk kadar, yüzünüze canlılık katamıyor. Olgunluk yaşına çoktan erişmiş bazı kadınlar, rujları silindiğinde kendilerini giyinik hissetmediklerini belirtirken, ergenlik çağındaki kızlar için belki de en heyecan verici an; ilk defa ruj aldıkları ve denedikleri zamandır. Size rujun kadınlar için ne kadar vazgeçilmez olduğunu anlatabildik mi, bilmiyoruz! Nasıl ki göz kalemi, gözlerinize anlam ve duygu katıyorsa, ruj da baştan çıkarıcı, göz kamaştırıcı ve çekici bir hava veriyor.

Soğuklara dikkat!

Dudaklarımız hassas olduğundan, onları çevre şartlarından korumak için bakım yapmalıyız. Özellikle de soğuk, kuru ve rüzgarlı kış mevsiminde. Bu, öyle büyütülecek bir sorun değil, çünkü yeni üretilen rujlar sadece dudaklarınızı güzelleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dış etkenlere karşı koruyucu bir kalkan görevi de yapıyorlar.

Günlük bir bakım programı uygulayarak, güzel ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz. İşte önerilemez:

Günlük dudak bakımına, dudaklarınızı temizleyerek başlayın. Bunun için sabah ve akşamları kullandığınız cilt temizleme sütünü, dudaklarınıza da uygulamanız yeterli.

Sabahları dudak jimnastiği yapmayı ihmal etmeyin. Bunun için a, o, u, 1 gibi vokalleri, sesli ve sert bir şekilde söyleyin. Böylece dudak kaslarınız hareket ediyor ve kan dolaşımınız hızlanarak, dudaklarınız renk kazanıyor.

Dudakların gün boyunca, koruyucu bir tabakaya ihtiyacı var. Çok hassas ve kuru dudakların mutlaka bir lipstick’le nemlendirilmesi gerekiyor,

En uygun makyaj stili nasıl? Psikologlar, bakımlı dudakların, kadınların özgüvenlerini artırdığını ve onları daha optimist yaptıklarını belirtiyorlar. Peki, dudaklarınız için en uygun makyaj hangisi? Öncelikle teninize uygun rengi seçmelisiniz. Buna karar vermek oldukça zor. Çünkü kozmetik piyasasında yaklaşık olarak 300 farklı renkten oluşan geniş bir ruj yelpazesi var. Rujunuzu seçerken öncelikle ten ve saç renginize, kafa ve dudak yapınıza dikkat etmelisiniz. Kendiniz için uygun ruju seçtikten sonra, rujunuzun rengine uyan bir dudak kalemi de alın. Bir ruja sahip olmanız, makyajınızı tamamlamanız için yeterli değil. Ruj sürmeyi de bilmeniz gerekiyor. Rujlar nasıl mı uygulanıyor?

  • Dudaklarınıza, teninizin rengine uyan bir fondöten, ardından da transparan bir toz pudrası sürü Bu uygulama, rujunuzun kalıcı olmasını sağlıyor.
  • Dudaklarınızı matlaştırdıktan sonra, kalemle hatlarını belirginleştirin. Böylece rujunuz dudak kenarlarından taşmaz.
  • Rujunuzu, fırça yardımıyla dudaklarınıza sürü Ruj fırçası, dudaklarınızı daha düzgün boyamanıza yardımcı oluyor.

Rujunuzu sürdükten sonra bir kağıt mendil yardımıyla fazlalıklarını alın ve bir kat daha ruj sürün.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir