in

Gebelikte Hangi Cinsiyet Uyku Yapar?

Gönderi paylaş:

Gebelikte her anne baba bebeğin cinsiyetini merak eder. Bu nedenle hangi cinsiyet daha çok uyku yapar diye merak edilmesi de gayet doğaldır. Bu sorunun cevabına geçmeden önce gebelikte uyku halinin neden kaynaklandığını biraz açıklayalım. Öncelikle hamilelikte uyku isteğinin en temel nedeni artık 2 can taşıyor olmanız ve bebeğinizin de sizin yediğiniz içtiklerinizden besleniyor olmasıdır. Bununla birlikte hem  anne rahmindeki değişimler hemde hormonal değişimlerde uyku hali oluştururlar. Bazı hamileler gebeliğin önemli bir kısmını uyuyarak geçirir desek yeridir.

Gebelikte bebeğin cinsiyetine göre östrojen hormonuyla testesteron seviyelerinde değişiklik olduğu bilimsel bir gerçektir. Ancı bunun uykuya neden olduğu uyku durumun da cinsiyeti belirlediğinin bilimsel bir açıklaması yapılamamıştır. Gebelik boyunca erkek bebeğin daha çok uyku yaptığı bilimsel olmasada genel kabul görmüş bir şehir efsanesidir diyebiliriz.

Gebelikte Hangi Cinsiyet Uyku Yapar?

Yıllar içinde annelerin tecrübelerine bakarak işte anne eğer daha çok uyuyorsa bebeğin erkek olduğu daha az uyuyorsa kız olduğu görüşü hakimdir. Elbetteki bu verilerin bilimsel bir geçerliliği yok. Ancak anneler arasında genel kabul görmüş bir durumdur diyebiliriz. Gebelikte uyku durumuna bakarak cinsiyet tahmini yapmak bilimsel olmayan bir durum olsa da, genel olarak hangi cinsiyetin uyku yaptığı bu şekilde açıklanabilir. Yani bu durum yine bir şehir efsanesidir diyebiliriz.

Bununla birlikte burada şöyle bir şeyde var. Anne adayları eğer daha çok sağ taraflarına yatıyorlarsa bebeğin cinsiyetinin kız olduğu, sol tarafına yatıyorlarsa bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu da genelde halk arasında düşünülür. Aslına bakacak olursanız bu durumun bilimsel bir açıklaması yoktur. Ama her şeyi de bilimle açıklayamayacağımız bir gerçek. Misal biz makas oturma yapmıştık, erkek çıkmıştı. Şimdi oğlumuz 4 yaşında ellerinizden öper.

Burada en doğru ve net bilimsel verinin ultrason görüntüsünden alınacağı bir gerçek. Şu varki bazı durumlarda bebeğin pozisyonunu onun cinsiyetini öğrenmeye engel teşkil etmektedir. Misal bir arkadaşımız bebek o kadar gizlemişki kız olduğunu doğana kadar cinsiyetini öğrenemediler.

Şunu anlatayım size bebeğin cinsiyetini düşünmek yerine onun sağlığını düşünmeniz en doğrusu. Biz tüp bebekle evlat sahibi olduğumuzdan biz bebeğin cinsiyetini hiç merak etmedik. Hatta o kadar ki, 3 yada 4. kontrolümüzde hekimimiz gayri ihtiyari bebeğin erkek olduğunu söyledi. Sonra hep bi şok yaşadık ben diyor size demedim mi erkek olduğunu 1 ay önce dedi. Biz açıkcası merak etmediğimizden sormadık dedik. Sağlıklı olsun yeter diye düşündük.

Ama yinede normal yollarla anne baba olanlar, veya erkek çocuk yada kız çocuk isteyenler bebeğin cinsiyetini merak etmeleri gayet doğal. Neyse her şehir efsanesini deneyeceksiniz artık. Kim bilir çok uyuyorsanız erkektir yada makasa denk geldiyseniz yada rüyanızda da görmüş olma ihtimaliniz yüksek. Ne diyelim şimdiden hayırlısı olsun.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir