Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Artık yavaş yavaş hamilelik haftalarını saymaya başladıysanız sizde mutlulukların en büyüğü evlat sahibi olmaya bir adım daha yaklaşmışsınız demektir. Aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak kaç hafta hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

Aşağıdaki Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama Aracımızla Kaç Haftalık Hamile Olduğunuzu Hesaplayabilirsiniz. 

Özellikle yeni anne adayları ay ay yada hafta hafta hamilelik hesaplarken yada takibini yaparken şunu unutmamalılar. Bir ayda 4 hafta yani 28 gün değil, 30 veya 31 gün bulunur. Bu farktan dolayı ilerleyen aylarda hesaplama zorlaşır. Mesela 7 aylık hamileliği hesapladığımızda 28 hafta olarak hamileyim gibi düşünebilirsiniz ancak bu gün farklarından dolayı aslında anne 30 hafta hamiledir.

4-5 haftalık hamileliğe 1 aylık hamile denilir.
8-9 hafta hamileliğe 2 aylık hamile denilir.
12-13 hafta hamileliğe 3 aylık hamile denilir.
16-17 hafta hamileliğe 4 aylık hamile denilir.
20-21 hafta hamileliğe 5 aylık hamile denilir.
24-25 hafta hamileliğe 6 aylık hamile denilir.
28-29 hafta hamileliğe 7 aylık hamile denilir.
32-33 hafta hamileliğe 8 aylık hamile denilir.
36 hafta hamileliğe 9 aylık hamile denilir.
40 hafta bittiğinde  ise 9 ay 10 gün  toplamda 280 gün hamilelik süresi tamamlanmış olur.


Hamilelik (Gebelik) Hesaplama Aracı

Son Adetinizin Başlangıç Tarihini Giriniz.

 


Her anne adayı bebeğini öğrendiği andan itibaren büyük bir heyecan duyar. Anne ve baba adayları bebek haberini aldıktan sonra onun hakkında birçok şeyi merak etseler de ilk merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri şey bebeklerinin kaç günlük veya kaç haftalık olduğudur. Gebelik hesaplama konusu çoğu zaman tartışma konusu olsa da gebelik hesaplamanın birkaç yolu vardır. Gebelik tarihi ay olarak değil hafta olarak hesaplanır.

Gebelik haftasını hesapladıktan sonra bebeğinizin kaç haftalık ve kaç günlük olduğunu öğrenirsiniz. Böylece bebeğin gelişimini hafta hafta takip etme şansınız olur. Ayrıca annenin vücudundaki ve psikolojisindeki değişimleri de gebelik haftasını hesaplayarak takip edebilirsiniz. Yani bu hesaplama sadece anne adaylarını değil baba adaylarını da yakından ilgilendirir.

Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenerek bebeğinizin cinsiyetini ne zaman öğrenebileceğinizi de öğrenmiş olursunuz. Bunun yanı sıra bebeğinizi kucağınıza alacağınız tarihi de öğrenmiş olursunuz ve heyecanlı bekleyişleriniz başlar.

Gebelik tarihi hesaplanırken son adet tarihinizin ilk günü temel alınarak hesaplama yapılır. Günümüz teknolojisinde hastane ortamında ve doktor kontrolünde ultrason görüntüsü ile de bebeğin kaç haftalık olduğu kolayca öğrenilebiliyor. Buna rağmen bazı anne ve baba adayları bu yolla bebeklerinin kaç haftalık ve kaç günlük olduğunu öğrenebiliyorlar.

Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Bebek gelişimi ile ilgili bilgiler hafta hafta açıklanır ve öğrenilir. Bu nedenle bebeğin kaç haftalık olduğunu bilmek bu açıdan önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihinin ilk günü temel alarak hesaplanır.

Son adet tarihinden itibaren üç ay geriye gidilir ve bu tarihe 7 gün eklenerek bebeğin kaç haftalık olduğu öğrenilir. Peki, bu nasıl oluyor diye soracak olursanız şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin annenin son adet tarihi 20 Aralık olsun. Bu tarihten itibaren üç ay geriye gidilir yani 20 Eylül. Bu tarihin üzerine de 7 gün eklenir ve tarih 27 Eylül olur. Bu tarih annenin doğum yapacağı tarihtir.

Tabii ki de bu tarihler sadece bir tahmin ve varsayımdır. Dünya üzerindeki bebeklerin sadece yüzde dördü hesaplanan tarihte dünyaya gelir. Sağlıklı bir gebeliğiniz ve bebeğiniz var ise bu tarihler birkaç gün ileri veya geriye gidebilirler. Bu şekilde hesaplama yaparak bebeğinizin dünyaya geleceği tarihi tahmin edebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu