in , ,

Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Gebeliğin 4. Haftası, Hamilelik dönemi kadınların vücutlarında hem biyolojik hem de fiziksel değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Uzmanlara göre, gebelik haftalara göre hesaplanır ve bu noktadaki son adet kanaması gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak gebelik 2 ya da. 3 haftalarda kendini belli etmeye başlar. Bu yüzden kadınlar için bu süreçlerdeki belirtiler ve değişimler yol göstericidir. Bu kapsamda hamileliğin 4. haftasında gebe kadında ortaya çıkan değişimler merak edilir.

Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir

Hamilelikte Doktor Kontrolleri Ne Zaman Başlar?

Evde idrar yoluyla hamilelik testi yaptırdığınızda sonuç pozitif çıktıysa bu durumu teyit etmek için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında size en net cevabı kan testi verecektir. Hamile olduğunuzu doktorunuz da teyit ettikten sonra ilk muayeneye hazırsınız demektir.

İlk gebelik muayenesinde vajinal ultrason ile gebelik kesesi görüntülenerek hamilelik durumu kontrol edilebilir. Sağlıklı bir gebelik yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilmek için doktorunuz sizden, kan, smear, tiroid fonksiyon gibi testler isteyecektir.  Muayenede bebeğin ultrason görüntüsünü görmek için biraz sabırlı olmalısınız. Ultrasonda bir bebek görüntüsünü ancak 8. hafta itibariyle görebilirsiniz.

Gebeliğin 4. Haftası Belirtileri:

Gebeliğin 4. haftası bazı anne adayları için çok rahat geçerken, bazı anne adayları için zor geçer. İşte hamileliğin 4. Haftasında ortaya çıkan belirtiler:

 • Regl döngüsünde gecikme meydana gelir.
 • 4. hafta ile birlikte göğüslerde ağrı hissi artar ve hassaslaşma başlar.
 • Mide bulantısında artış yaşanır.
 • Hamile kadınların ağzında metali andıran bir tat hissi başlar.
 • Sürekli olarak kişi kendini yorgun hisseder ve uyumak ister.
 • Cilt üzerinde belirgin bir şekilde kahverengi lekeler meydana gelebilir.
 • Saçlarda gürleşme meydana gelir. Saçlar daha parlak bir görünüme kavuşarak canlanır.
 • Su içme ihtiyacı arttığı için tuvalete çıkma ihtiyacında da artış görünür.
 • Çevresinde ortaya çıkan kokulara karşı aşırı bir hassasiyet gelişir.
 • Karın bölgesinde şişkinlik yaşanır. Hazımsızlık problemleri başlayabilir.
 • Kasıklarda regl dönemi sancılarına benzeyen ancak daha hafif seviyede seyreden ağrılar yaşanır.
 • Yeme konusunda daha istekli ve iştahlı olunur.

Gebeliğin 4. Haftası Neler Olur?

Hamileliğin kadınları en az etkilediği dönem 4. Hafta başı olarak belirtilmektedir. Bu dönemde çoğu anne adayında dışarıdan görülen belirtiler oldukça azdır. Ancak 4. Haftanın sonunda hamileliğin kesin sonucunu veren Beta HCG hormonu hızlı bir şekilde yükselişe geçer.

Bununla birlikte gebe olan kadın hamilelik sürecine de daha hızlı bir şekilde uyum sağlamaya başlar. Kişinin mide bulantısından şişkinlik ve iştah artışına kadar pek çok belirti de kendini gösterir.

4 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Döllenme ile birlikte bebeğiniz hızlı şekilde gelişmeye başlar. Bebek ve plasenta olmak üzere 2 gruba ayrılır.  Bebeğiniz doğum anına kadar artık size bağlıdır ve rahme yerleşerek, gelişimini devam ettirir. 4 haftalık gebelik ve bebek gelişimi hakkında birçok soruyu anne adayları merak etmektedir.
4. haftalık dönemde embriyo 3 katman grubundan oluşur. Ektoderm, Endoderm ve Mezoderm olarak isimlendirilir.
Ektoderm : Ekto dış yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; deriyi, gözleri, saçları ve sinir sistemini oluşturmaktadır.
Endoderm : Endo iç yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; karaciğer, akciğer, sindirim sistemini oluşturmaktadır.
Mezoderm : Mezo orta yüzeyi ifade etmektedir. Bu Katman; Kalp, cinsel organ, böbrek, kemik ve kasları oluşturmaktadır.

Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir

4. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Ne kadar büyük olduğunu merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 4. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü haşhaş tanesi büyüklüğünde embriyodur.

4. haftadan sonra organ gelişimi başlayacak olan bebeğiniz, tüm enerjisini sağlıklı bir bebek olma yolunda sağlam bir zemin hazırlamak için kullanacak. Bebeğiniz, 3 hafta boyunca döllenmeye ve rahme tutunmaya çabaladı.

Gebeliğin 4. Haftası Annelerdeki Değişiklikler:

 • Gebeliğin 4. Haftası anne adaylarında fiziksel değişikliklerin olmadığı haftadır. Bebeğiniz küçüklük seviyesi, anne adaylarının fiziksel büyüklüğünü etkileyecek bir durumda değildir.
 • Anne adaylarının bu haftada kalp atışları normalden 15 kez daha fazla atış yapar. Vücut içerisinde kan üretimi çoğalır. Sebebi ise vücudun bebeğinize besin ve oksijen taşımasıdır. Kan akışı çoğalmasından dolayı ve kalp ritminizin artması sonucu yorgunluk e halsizlik belirtileri hissedebilirsiniz, sık sık dinlenmelisiniz.
 • Bu dönemde vücudunuzda progesteron ve östrojen hormonlarında artış görülebilir.
 • Göğüslerinizde ağırlık ve hassasiyet hissetmek doğaldır.
 • Rahim ağzı renk değiştirebilir, rahim çepleri kalınlaşır ve rahim ağzı yumuşama gösterebilir.

Anne adaylarının çoğunda duygusal yönde değişiklikler tespit edilir. Emin olun bunu bir tek siz yaşamıyorsunuz. Gebelik sürecinin tadını çıkarmalısınız.

4 Haftalık Gebelikte Karın Şişer mi?

Bu hafta karnınızın şişmeyeceğini söyleyerek cevap verebiliriz. Henüz bir hamile görünümü kazanmadınız. Çünkü 4 hafta hamilelikte anne, vücudundaki gelişmeleri ancak kendi fark eder. Annenin fark ettiği bu değişimler, 4. hafta hamilelik belirtileri olarak da tanımlanabilir. Ancak henüz hamilelik dışarıdan belli olmayacaktır.

4 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler:

4 haftalık hamilelikte, yaşamınızın her döneminde ki sağlık kurallarını ihmal etmeyiniz.

4 Haftalık Hamile Kaçıncı Aydadır?

4 haftalık hamileyseniz, hamileliğinizin 1. ayındasınız. Yani her şeyin daha çok başındasınız. Bebeğinize kavuşmanıza tam 36 hafta var!

Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 4. Haftası Belirtiler Nelerdir

Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları:

Sigara içilmesi doku oluşumuna doğrudan etki etmektedir. Sigara tüketen bireylerin yaraları geç iyileşirse, sigara içen anneler de bebeklerine zarar verir. Yapılan bir çok araştırmalara göre sigara içeriğindeki nikotinin bebeği doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Aktif ve pasif sigara kullanımı, bebeğiniz üzerinde etki gösterdiğini unutmamalısınız.

4 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Gebelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı hamilelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
4 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 5 – 425 mIU / ml arasındadır.

4 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri:

Merak edilen diğer soru ise ultrasonda bebeğimi görecek miyim? Bebeğiniz artık haşhaş tanesi büyüklüğündedir. Yorucu uzun maratonda bebeğiniz hızla gelişim göstermektedir.

4 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
4 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
4 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
4 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir