in

Gebeliğin 2. Haftası

Gönderi paylaş:

Gebeliğin 2. haftasında hala hamile olup olmadığınız kesinleşmemiştir. Bildiğiniz gibi hamilelik son adet gününden itibaren 10.günde yumurtlamayla birlikte başlar. Bu yumurtaların döllenmesiyle gebelik oluşur. Gebelik bu haftada oluşur.

  1. hafta hamilelik nasıl anlaşılır?

Sperm ve yumurtalığın ne zaman döllendiğini bilmek zordur. Hamilelik 2. Hafta da döllenmiş yumurta ve bu yumurtanın rahim çeperine doğru  yerleştiğini bilinmektedir.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasındayım?

Anne adayları çoğunlukla doktorlara sorduğu soru hamileliğin kaçıncı haftasındayım? Yumurtanın rahme düşmesi ikinci hafta olmaktadır.

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman başlar?

Hamile olduğunuzu sadece adet kanamaları değil vücudunuzun gebeliğe karşı verdiği tepkiler ile de işaret verebilir.  Kısaca bilgi sahibi olmanız için gebeliğe işaret durumlar alt kısımdadır.

Hamileliği işaret eden durumlar:
•    Gün içerisinde yorgunluk
•    Sık idrara çıkma
•    Sebebi olmayan mide bulantıları
•    Regl dönemi gecikmesi
•    Ağızda oluşan metalik tat
•    Kokulara karşı hassasiyet
•    Normal tükettiğiniz besinlerden tiksinme durumu
•    Uyku hali ve halsizlik
•    Göğüslerdeki değişim ve hassasiyet
•    Pelyik bölgenin duyarlı hal alması

Bu maddeler erken gebelik belirtilere işaret eden durumlarıdır. Unutulmaması gereken durum ise her anne adayında belirtiler farklı olmasıdır. Hamileliğinizin ikinci haftası şikayetleriniz artacaktır. Fakat en belirgin hamilelik belirtisi adet döneminin gecikmesi dikkate alınmaktadır. Bu şikayetlere kendinizi sahip hissediyorsanız bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte İlk Yapılacaklar

Hamileliğin ikinci haftasında olan anne adayları yolun çok başındadır. İlerleyen dönemlerde sağlıklı bir hamilelik geçirmek için erken dönemde alınan doğru kararların etkisi görülecektir.

Hamileliğinizin ikinci haftasında yer alıyorsanız ilk kuralınız düzenli beslenme olmalıdır. Günlük alacağınız kalori önemlidir, fakat bu kaloriler arasında şeker yer almamalıdır. Hamilelik sürecinde doğru beslenme sayesinde fazla kilo almadan, bebeğinizin hızlı gelişimine yardımcı olabilirsiniz

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir