in

Fitoterapist Nedir yada Kimdir?

Gönderi paylaş:

Fitoterapist nedir ve fitoterapist kimdir, nedir? sorularını cevaplamaya çalışacağımız bu yazımızda bu konuda bilmeniz gereken hususları açıklığa kavuşturacağız.

Fitoterapistin ne olduğunu anlayabilmek için fitoterapinin ne olduğunu bilmek gerekir ki her şey daha net anlaşılsın. Gelin konuya açıklık getirelim.

Öneri; Yüz mezoterapisi nedir nasıl uygulanor?

Öncelikle fitoterapinin ne olduğunu anlatırsak zaten sorumuzun da cevabı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Fitoterapi Nedir? Fitoterapist Kimdir?

Fitoterapinin kelime anlamı yunanca fito bitki ve terapi tedavi anlamı taşır. Kısaca fitoterapi bitkilerle tedavi tanımlanan bilim dalıdır. Fitoterapinin bir bilim dalı olduğu unutulmamalıdır.

Peki fitoterapist nedir veya kimdir?

İşte fitoterapi ile tedavi uygulayan yani bitkilerle tedavi uygulayan uzmanlara fitoterapist denir. Fitoterapi uzmanıda diyebiliriz. Fitoterapi uzmanlığı da yüksek lisans yaparak elde edilebilen bir ünvanıdır.

Piyasada fitoterapi eğitimleri bu alanda bilgilendirme yapsalar da bu eğitimleri bitirenler fitoterapi uzmanı olarak bilimsel açıdan adlandırılamaz. Fitoterapist dünyada bir meslek olarak yeni yeni kendine yer bulmaya başladığı unutuulmamalıdır.

Fitoterapistler özellikle korona virüs salgınıyla beraber gündeme gelmişlerdir. Bu konuda kendi yaşamımızdan örnek verecek olursak korona virüse yakalananların kullanabileceği bir ilaç olmadığı olanlarında bir işe yaramadığı neticesinde herkes bitkilerle tedaviye yönlenmiştir.

Özellikle udi hindi yağı ve çam kozalağı macunu gibi bitkisel ürünlerin kullanımı had safhaya çıkmıştır. Elbette ki fitoterapi alanında bu yazdığım ürünlerin kesin net tedavi sunduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Günümüzde gerek bilimsel alanda gerekse gündelik yaşamda fitoterapi yani bitkilerle tedavi çok daha ön plana çıkmıştır. Bunun en temel nedeni ilaçlardaki yan etkilerin yadsınamaz seviyede olması ve bitkisel ürünlerin çok çok daha az yan etkilerinin olmasıdır.

Fitoterapi alanındaki en büyük eksiklik ise bu alandaki bilimsel çalışmaların çok çok az olmasından kaynaklıdır. İlaç firmalarına devasa bütçeler aktarılıp ticarileştirilirken bitkilerle tedavi basit, yan etkisiz ve ucuz olmasına rağmen bilimsel alanda kendine yer bulamamıştır.

Fitoterapist hizmeti veren kişilerin bu konuda yüksek lisans yaptıklarından emin olarak hizmet almanız gerektiğini unutmayın. Bununla birlikte bitkisel tedavilerden uzak duracağınız anlamı taşımıyor.

Hatta bitkisel tedavi yollarına daha çok başvurmalıyız. Özellikle almanya gibi avrupa ülkelerinde bitkilerle tedavi çok daha ön plandayken gelişmiş ülkeler ilaç firmalarının ticari pazarı haline geldiğinden bu alanda geri kalınmıştır.

Burada unutulmaması gereken bir hususu hatırlatmadan geçmeyelim. Özellikle önemli hastalıklarınızda kullanacağınız bitkisel tedavilerde her zaman ama her zaman Hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın.

Daha üst seviye tedavilerde ise bir fitoterapist ile görüşüp hareket etmeniz daha doğrudur. Sağlıcakla Kalın.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir