in

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Gönderi paylaş:

Kızlık zarına zarar geldiğini düşünen kadınlar evde kızlık zarı kontrolü nasıl yapılıyor diye merak ediyorlar. Genelde jinekoloğa gitmeden kızlık zarı kontrolü yapmak isteyenler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir çok husus olduğu unutulmamalı kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır. Gelin şimdi evinizde kızlık zarı kontrolü hakkında bilinmesi gerekenleri ve bu kontrolün nasıl yapıldığını sizlere anlatalım.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değerli ziyaretçimiz evde kızlık zarı nasıl kontrol edildiğini size anlatmadan önce sizleri uyarmamız gereken bir kaç husus var öncelikle onları aktaralım. Kızlık zarı kontrolünü evde yapmak zor olmakla birlikte yapılması gereken en doğru şey kızlık zarı kontrolünü uzman bir kişiye yani kadın doğum uzmanına giderek yaptırmanız en doğrusudur. Size en doğru bilgiyi hekiminiz verecektir.

Kızlık zarı kontrolüyle ilgili aklınıza takılan hasta mahremiyeti olabilir. Bu konuda endişe duymanız gayet normal ancak hiç bir hekim adli bir süreç olmadığı ve mahkeme istemediği sürece sizinle ilgili herhangi bir bilgiyi hiç kimseye açıklayamaz. İster devlet hastanesi olsun ister özel klinik olsun bu konuda oldukça titizdirler. Çünkü hasta mahremiyetini korumamak oldukça büyük bir suçtur. Bu nedenledir ki devlet hastanesi olmasa bile özel bir kadın doğum kliniğine giderek kızlık zarı kontrolü yaptırmanız en doğrusudur.

Peki Evde Kendi Başınıza Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Evde kendi kendinize kızlık zarı kontrol ederken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise vajinayı tahrip etmemeniz, içine parmağınızı yada her hangi bir nesneyi sokmamanızdır. Yoksa bozuk olmayan kızlık zarını bozabilir kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Peki evde kızlık zarı kontrolünü nasıl yapacağım?

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle size gerekli olan bir tane banyo aynası yani küçük kaş bışık alırken kullandığımız küçük ayna. Bu aynayı aldıktan sonra sırt üstü yatıp aynayı vajinanın karşısına yerleştiriyoruz.  Yani alttaki resimdeki gibi doğum yapma pozisyonunda sırt üstü yatıyorsunuz başınızın altına aynayı rahat görebilmeniz için bir yastık yerleştiriyorsunuz. Bacaklarınızın tam olarak açık olması yani bacaklarınızı ayırmanız gerekir. Bacaklarınız kapalı olmamalı. Şimdi sıra geldi kızlık zarı kontrolüne.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Evde kızlık zarı kontrolü esnasında bu pozisyonu aldıktan ve aynayı rahat görür şekilde başınızı konumlandırdıktan sonra sıra geliyor vajinal bölgenin aydınlatmasına. Bu kısımda ister küçük bir fener isterseniz telefonun ışığı yardımıyla vajinal bölgenizi aydınlatıyorsunuz. Buraya kadar herşey tamamsa şimdi sıra kızlık zarını gözlemlemenizde sıra.

Öncelikle kızlık zarının nerede olduğunu tam anlatalım. Kızlık zarı vajinal girişten itibaren 1-2 cm ilerdedir. Yani bacaklarınızı ve vajinanızı aralağınızda rahatlıkla görülebilir. Hani çok içerlerde derinlerde bir yerde değildir. Kısaca bir evin kapısı gibi hemen vajinanın içinde girişte yer alır. Bacaklarınızı aralayıp aynadan vajinanıza baktığınızda ilk önce direk vajinanız görülebilir. Ancak vajinal dudakları hafif tutup araladığınızda kızlık zarını görmeniz mümkün. Aman dikkat yanlışlıkla parmağınızı felan içeriye kaçırıp kızlığınızı kendi kendinize bozmayın.

Şimdi buraya kadar herşey tamam doğru pozisyondasınız ve doğru şekilde vajinanızı ve kızlık zarınızı görebilir durumdasınız. Şimdi sıra geldi kızlık zarının yapısına ve normal kızlık zarıyla bozulmuş kızlık zarı arasındaki farka. Bir resim koyalım ki herşey daha net anlaşılsın.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

 

Resimde de gördüğünüz gibi kızlık zarı vajinadan rahime giden yolun girişindeki bir kapı gibidir. Kızlık zarı küçük delikli yani halkalı, küçük küçük kalbur gibi delikli, köprülü şekilde yada tamamen deliksiz olabilir. Bu durumdaki kızlık zarı gayet normaldir. Ancak bozulduğunda ise bu kapı tamamen yıkılır ve burada normalden çok daha büyük bir delik oluşur. İşte bu yırtılmış, tahribat görmüş yada bozulmuş kızlık zarını bu şekilde bozulmuş olduğunu anlarız. İşte bu şekilde evde kızlık zarınızı kontrol edebilirsiniz.

Ancak unutmayın kızlık zarınıza zarar verme ihtimalinize karşı her ne olursa olsun bir klinik hekim tarafından bu kızlık zarı muayenesi yapılması en doğrusudur. Sağlıcakla Kalın.

Kızlık Zarı Parmak Ne Kadar Girerse Bozulur?

Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri Nelerdir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir