in

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Ertesi gün hapı zararları nelerdir? sorusuna genelde bu hapı almadan önce değil de aldıktan sonra bakılmaktadır. Zararları da sonradan araştırılır.

Ertesi gün haplarıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli husus bu hapların doğum kontrol hapı olmadığı, aynı zamanda doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerektiğidir.

Ertesi gün hapları bilinenin aksine bir çok sorunu da beraberinde getiren haplardır. Gelin duruma bir göz gezdirelim.

Normal bir doğum kontrol yöntemi olmayan ertesi gün hapının 1 ay içinde birden fazla kez kullanılması oldukça sakıncalı olmakla beraber yaşanacak yan etkilerdin düzelmesi de epey zaman aldığı bilinmelidir. Ertesi gün hapının normal doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Ertesi gün hapı zararları yoğun hormon içerdiği özellikle aynı ay içinde birden fazla kullanımında kadın hormonlarını alt üst edebileceği göz önünde bulundurmak gerekir.

Unutmayın en basit bir kondom kullanmak yerine ertesi gün hapı kullanmak erkek için bişi ifade etmese de kadın için içinden çıkılmaz adet sorunları, hormon dengesizliklerine neden olmaktadır.

O yüzden ertesi gün hapının kullanımı en son son çare olarak ele alınmalı, yan etkileri takip edilmeli ve dikkatli olunmalıdır. Elbette ki bu hapın her hap gibi yasal kullanımı vardır. Yine her hap gibi yan etkileri göz önüne alınarak kullanımı uygundur.

Bu ilacı aldıktan sonra 2 saat için de kusma vb durumlarda ilacın tekrar alınması gerektiğini de hatırlatalım.

Peki ertesi gün hapları yan etkileri zararları nelerdir?

Her ne olduysa oldu bir şekilde ertesi gün hapı kullanmak zorunda kaldık. Kullanmamak için bir çok doğum kontrolü yöntemi olduğunu unutmadan son çare olarak bu yola başvurduk. Peki hangi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz gelin bunlara bir bakalım.

Ertesi gün haplarının en büyük yan etkileri zararları arasında bulantı kusma ve adet düzensizliği gelmektedir. Bununla birlikte bu ilacı aldıktan sonra 2 saat için de kusma vb durumlarda ilacın tekrar alınması gerektiğini de hatırlatalım.

Ertesi gün hapı zararları nelerdir

Ertesi gün hapı zararları veya yan etkilerini aşağıdaki listede görebilirsiniz.

  • Adet düzensizliği görülebilir.
  • Bulantı kusma en belirgin yan etkileri arasındadır.
  • Ara kanamalar yine kendini gösterebilir.
  • Çeşitli renklerde lekelenmeler görülebilir.
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Karın ağrısı ve adet olacakmış gibi kramplar
  • Adet öncesinde olduğu gibi şişkinlik ve yine kramp sancıları
  • Karın ağrıları
  • Halsizlik

Bu yan etkiler dikkate takip edilmeli baş edilemeyecek durumlara ulaşacağı anlaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Ertesi gün haplarının son çare olarak kullanılmasını gerektiğini hatırlatalım. Kondom gibi daha sağlıklı, kolay ve yüzde 100 güvenli doğum kontrol yöntemleri tercih etmenizi sizin ve sağlığınız için tavsiye etmekteyiz. Sağlıcakla Kalın.

Ertesi Gün Hapı Yerine Ne Kullanılabilir?

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir