in

Ertesi Gün Hapı Yerine Ne Kullanılabilir?

Gönderi paylaş:

Ertesi gün hapı, korumasız cinsel birliktelik yaşayanlar bu hapları kullanılabilir mi diye merak edip çözüm yolu arıyorlar.

Bu noktada bilinmesi gerekenleri size aktaracağız. Bildiğiniz gibi korumasız cinsel birlikteliklerin sonunda hamilelik yaşamak istemeyenlerin başvurduğu çözümlerden bir tanesi de ertesi gün hapı kullanmak oluyor.

Öneri; Ertesi gün hapları kaç gün korur

Özellikle ella gibi ertesi gün hapları en çok tercih edilenler arasındadır. Bir burada ertesi gün hapları yerine ne kullanılabilir yada ne yapılabilir sorusunu cevaplayacağız. Gelin duruma biraz açıklık getirelim.

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı korumasız cinsel birliktelikten sonra 72 saat içinde alınan ve gebeliği önemli ölçüde önleyen bir ilaçtır. Ne kadar erken alınırsa gebeliği o ölçüde önler.

Bunun yanında bir çok sorunu da beraberinde getirebilir. Kimileri bu sorunla karşılaşmazken kimileri için aylarca sürebilen adet düzensizliği gibi durumlarla karşılaşabilir.

Yan etkilerinden ötürü aman hamile  kalmayayım da ne olursa olsun diyenlerin tercihidir diyebiliriz.

Ella gibi tercih edilen Ertesi gün hapları arasında ön planda olsa da ertes72, Norlevo, Postpill One bir çok çeşidi de yine ön plana çıkan ertesi gün ilaçları arasında yer alır.

Hemen hepsinin temel görevi aynıdır. Spermin kadın yumurtasına ulaşmasını önleyerek hamileliğin önü geçmek.

Ertesi gün haplarının bir çok yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. Zaten ilacı alıp yan etkilerini okuduğunuzda bunu net olarak görebilirsiniz ama hamile kalmamak için bu yan etkiler çoğunlukla göz ardı edilmektedir.

Hatta bunu yaşam biçimi haline getiren bir çok kadın olduğu da bilinmelidir. Yani sürekli kullanım yapan. Ancak işin sonunda yan etkileriyle ömür boyu uğraşmak zorunda olanlar olduğu da unutulmamalıdır. Gelelim esas sorumuza; 

Hamileliği önlemek için ertesi gün hapı yerine ne kullanılabilir?

Bu soru sıkça karşımıza çıkan önemli sorulardan bir tanesidir. hamileliği önlemek için bir çok hamilelikten korunma yöntemleri vardır.

Bunlardan bir tanesi çok güvenilir olmaması ve yan etkileri nedeniyle tercih edilmeyen ertesi gün hapı kullanımıdır. Ancak mecbur kalındığında tercih edilmektedir.

Ertesi gün haplarının ne yazık ki gerek bitkisel olsun gerek farklı çözümleri olsun alternatifi bulunmamaktadır. Yani ertesi gün haplarının sunduğu çözümün başka bir alternatifi ne yazık ki bulunmamaktadır.

Şunu söylemeliyiz ki çok da sağlıklı olmayan adet düzenini bozan, çeşitli yan etkilere yol açan ve kullanımı sonrası bir çok adet düzensizliği gibi problemi beraberinde getiren ertesi gün hapları yerine en doğru çözüm kondom gibi çok daha sağlıklı ve kesin çözüm sunan bir yol kullanmak en doğrusudur.

Doğum kontrol hapları da yine aynı şekilde çözüm sunmaktadır. Bu iki ve benzeri yöntem hamileliği ertesi gün hapı yerine geçmese de daha sağlıklı ve kesin çözüm olarak karşımıza çıkar.

Bu nedenle cinsel birliktelik öncesi bir markete gidip kondom almanız sizleri bu tür durumlara düşmekten alıkoyabileceği gibi sonrasında yaşayacağınız gerek fiziksel gerekse psikolojik sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir