in

Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Gönderi paylaş:

Erken gebelikte akıntı nasıl olur? sorusu biraz kafa karıştırıcı aslında. Burada anlaşılmak istenen adet öncesinde akıntım var acaba gebe miyim? sorusudur.

Erken gebelik diye bir durumun olmadığını sizlere söylemek isterim. Ancak gebeliğin erken belirtileri demek daha doğru olacaktır. Peki nasıl oluyor bu durum?

Erken gebelikte akıntı kavramından ziyade adet gününüz gelmeden erkenden oluşan akıntı kafaları karıştırabilir. Bunun bir çok nedeni olsa da biz burada esas neden olduğu üzerinde duracağız.

Vajinal akıntı beyaz, kahverengi, pembemsi, kırmızı şekillerde olabilmektedir. Bu akıntıların çeşitli nedenleri olabilir. Misal enfeksiyon durumunda beyaz akıntı görülebilir.

Kırmızı akıntı zaten normal bir adet döngüsünde görülür onun dışında görülmez. Gebelik durumunda görülen akıntı ise bunlardan bambaşkadır ve çeşitli özellikleri vardır. Gelin şimdi erken gebelikte akıntı nasıl olur ona bakalım.

Peki erken gebelikte akıntı nasıl olur özellikleri nelerdir?

Erken gebelikte görülen akıntının belirgin özellikleri olduğu aşağıda sizlere liste haline getirdik. Yukarda da anlattığımız gibi erken gebelikte bir akıntı kavramı tam olarak doğru değildir.

Doğrusu ise adet öncesi erken hamilelik belirtileri arasında yer alan akıntının nasıl olduğudur. Şimdi buna bakalım.

Gebeliğin erken belirtileri arasında yer alan akıntı aslında yerleşme kanaması olarak bilinen ve bu yerleşme kanaması nedeniyle ortaya çıkan kahverengi akıntıdır.

Yani erken gebelikte görülen akıntı yerleşme kanaması akıntısıdır. Peki bu akıntının özellikleri nelerdir?

Erken gebelikte akıntının özellikleri nelerdir?

  • Kahverengi renktedir.
  • Lekelenmeler şeklinde kendini gösterir.
  • Adet olacağınız günden 5-10 öncesinde görülür.
  • Pembemsi renkte de kendini gösterebilir.
  • Bazen pembemsi ve kahverengi şeklinde kendini gösterir.
  • Asla kırmızı renkte olmaz.
  • Hamileliğin ilk belirtisidir.
  • Kokusuzdur.
  • Beyazımsı asla görülmez.

Erken gebelikte görülen akıntının nasıl olduğunu sizlere anlatmış olduk. Unutulmaması gereken erken gebelik belirtileri arasında yer alan bu akıntının asla kırmızı renkte olmayacağıdır.

Bu konuyla alakalı şunu ifade edebiliriz ki bu akıntıya yerleşme kanaması sonrasında oluşan akıntı nedeniyledir. Yerleşme kanaması da hamileliğin en belirgin ve ilk özelliğidir.

Gebelik öncesinde beyaz veya kokulu akıntılar görülmez. Kokulu ve beyazımsı akıntılar genellikle başka bir sorunun mesela vajinal enfeksiyonlar nedeniyledir. Erken gebelik belirtileri arasında yer almaz.

Özetleyecek olursak erken gebelikteki akıntı, kahverengi ve pembemsi lekelenmeler şeklinde kendini gösteren akıntı türüdür. Yerleşme kanaması nedeniyle görülür.

Yerleşme kanamasıyla ilgili detaylı yazılarımızın linkini alta bırakıyorum. Bu yazılarımızı da okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Görüntüleri

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir