in

Erkeklerde Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu

Gönderi paylaş:

Erkeklerde Cinsel ilişkiye girememe sorunu bayanlara oranla daha az görüldüğü izlenmiştir. Toplumumuz da her ne kadar utanıldığından çok fazla kimse tarafından bilinmese de özellikle yeni evlenen çiftler bu durumla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunun psikolojik veya fizyolojik bir nedene bağlı olabileceği unutulmamalı, hoca hoca dolaşmaktan uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. En doğrusu bu durumda karşılaşıldığında bir hekime başvurmak en doğru karar olacaktır. Her hangi bir hastalıkta nasıl bir hekime gidiyorsak bu durumda hekime başvurmaktan çekinilmemelidir.

Peki Erkeklerde Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri Nelerdir?

 1. Ereksiyon yani sertleşme problemleri
 2. İleri seviyede erken boşalma
 3. Cinsellikle ilgili bilgi yetersizliği
 4. Cinsel ilişkide ağrı problemleri
 5. Cinsel isteksizlikler
 6. İlk gece korkusu

Gelin sırasıyla bunlara bir göz gezdirelim;

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside EREKSİYON YANİ SERTLEŞME PROBLEMLERİ

Erkeklerde özellikle sertleşme yani ereksiyon problemlerinin nedeni fiziksel olabileceği gibi psikolojik etkenlere bağlı olarak da oluşabilir. Bu nedenle öncelikle bir ürolog tarafından değerlendirme yapılıp nedenin kesinleştirilmesi önemlidir. Ereksiyonun hiç olmaması, yeterli kadar olması yad a ereksiyonu sürdürememe en sık rastlanan durumlardandır.

İleri seviyedeki sertleşme sorunları da erkeklerde cinsel ilişkide bulunmama sorununa yol açabilir. Günümüz şartlarında sertleşme sorunlarının tedavisi için geliştirilen ilaçlar bu sorunu adeta ortadan kaldırabilir niteliktedir. Çok daha ileri seviyedeki sorunlarda penis protezi için ameliyatlar yapılabilir durumdadır.

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside İLERİ SEVİYEDE ERKEN BOŞALMA

İleri seviyede erken boşalma, cinsel ilişki sırasında ya da ön sevişme sırasında psikolojik nedenlere bağlı olarak çok kısa sürede erkeğin orgazm olarak yada orgazm olmadan boşalmasıdır. Cinsel terapi yaparak bu durumun çözümü mümkündür.

Erken boşalma evliliğin belirli bir döneminden sonra ortaya çıkabileceği gibi kendisi sürekli olarak ta gösterebilir. Bazı erkeklerde penisin vajenin içine girmesiyle birlikte boşalma gerçekleşirken bazı erkeklerde ön sevişme evresinde penisin vajene girmeden boşalma gerçekleşebilir. Erken boşalma sorunu olan erkeklerin eşlerin dede orgazm olamama durumu görülebilmektedir. Erken boşalmanın tedavisi için hekim tavsiyesiyle ilaç desteği ve cinsel psikolojik terapilerle mümkün olmaktadır.

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside CİNSELLİKLE İLGİLİ BİLGİ YETERSİZLİĞİ 

Erkeklerde cinsellikle ilgili tecrübe ve bilgi eksikliği nedeniyle ilişkiye girememe söz konusu olabilmektedir. Özellikle bizim toplumumuzda evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmenin haram olması nedeniyle tecrübe ve bilgi eksikliği görülmektedir.

Evlenme gerçekleştikten sonra cinsel ilişkiye girme nasıl ve ne şekilde olacağının bilinmemesi, cinsel pozisyonlardan bihaber olunması nedeniyle cinsel ilişkiye girememe sorununa neden olabilmektedir. Bütün bu sorunlar basit bilgilendirme sağlanması veya cinsel danışmanlık sayesinde kolaylıkla ortadan kaldırılması mümkündür. O yüzden evlenmeden önce erkeğe mutlaka bu konuda az çok bilgi verilmelidir.

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI PROBLEMLERİ

Bazı durumlarda erkeklerde cinsel ilişki esnasında ağrı veya orgazm yada boşalma esnasında ağrı olmasının temel nedeni, psikolojik değil ürolojik kökenli olabilir. Penis eğriliği, prostat hastalığı, seminal vezikül, mesane sorunları, testis enfeksiyonları bu soruna yol açabilmektedir.

Bu tür bir sorunda üroloji uzmanı tarafından yapılacak bir test, muayene ve değerlendirmeler neticesinde uygulanan tedavilerle çözüme ulaşmak mümkün olmaktadır.

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside CİNSEL İSTEKSİZLİKLER

Erkeklerde bazı durumlarda cinsellik hayattan uzak durma, cinsel haz ve hayallerin oluşmaması ve bu sorunun 6 aydan daha uzun sürmesi cinsel isteksizlik belirtisidir.

Cinsel hayattan uzaklaşma sonradan ortaya çıkabileceği gibi uzun süreli de oluşabilir. Bu tür hastalarda ürülojik bir muayene, hormon testleri, penis bölgesindeki kan akımınız değerlendirilmesi sorunun ortaya çıkarılmasında önemlidir. Sorunun kökeni psikolojikse hastaların cinsel terapiler sayesinde bu sorundan kurtulduğu gözlenmiştir. Eğer sorun fiziksel ise hekim kontrolünde tedavi belirli bir oranda mümkün olmaktadır.

 1. Erkeklerin cinsel ilişki problemlerinden biriside İLK GECE KORKUSU

Özellikle bizim toplumumuzda cinsellikle ilgili yerleşmiş yanlış tabular, ağır ahlaki kurallar, cinsel eğitimin verilmemesi, yanlış inanışlar, yaşanılan taciz ve cinsel travmalar erkeklerde ilk gece korkusuna ve cinsel ilişkiye girememe sorununa neden olabilmektedir.

Bu tür durumlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşanılan heyecan, korku ve kasılmalar görülebilmekte ve cinsel ilişkiye karşı oluşan bu korkular cinsel ilişkiye girememe durumuyla sonuçlanmaktadır.

Özellikle evlilikten önce gerek bilgilendirmeler, gerekse cinsel terapiler sayesinde bu durum ortadan kaldırılabilir.

Erkeklerdeki Cinsel İlişkiye Girememe Sorununun Tedavisi

Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe psikolojik kaynaklı olabileceği gibi fiziksel kaynaklı olabileceği unutulmamalıdır. Bu sorunun altında yatan neden hastalık yani fiziksel kaynaklı değilse  psikolojik destek ve cinsel terapilerle çözüm sağlanmaktadır. Sorunun kökeni eğer fiziksel ise fiziksel soruna yönelik yapılacak tedavilerle bu sorun önemli ölçüde ortadan kaldırılmaktadır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir