in

Epidural Normal Doğum Nedir?

Gönderi paylaş:

Doğum, sezaryen ve normal doğum olarak gerçekleştirilebilir. Epidural doğum ise sezaryen ve normal doğumun birleşimi olarak kabul edilebilir. Bebek normal yolla doğar fakat anneye sezaryende yapılan genel anestezi yerine lokal epidural anestezi yapılır ve ağrısız bir doğum gerçekleşir. Epidural doğum yapacak olan anne adayı doğum sırasında dokunmaları, baskıları hisseder ancak ağrıyı hissetmez. Bu sayede doğumun her anını görüp duyabilir.

Epidural Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Anestezi uzmanı epidural anestezinin uygulanacağı bölgeyi belirler. Anestezinin yapılacağı bölge antiseptikle silindikten sonra steril bir bez ile örtülür. Cilde uyuşturucu bir iğne yapılır. Yapılan bu uyuşturucu iğne epidural anestezinin yapacağı ağrıyı hafifletmek içindir. Seçilen bölgeye küt bir iğne ile girilerek kateter takılır ve ilaç verilir. Kataterin yerinin oynamamasına dikkat edilmelidir. Olası bir tehlikeyi önlemek için katater anne adayının sırtına sabitlenir. Belirli aralıklarla ilaç verilmeye devam edilir. İlaç verildikten 15 dakika sonra anne kasılmaları hisseder ama ağrı hissetmez. Doğum uzadığında ek doz ilaç verilebilir.

Epidural Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?
Epidural Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural normal doğumda ilaç doğru dozda verildiğinde verildiğin de ağrısız bir şekilde doğumu hızlandırır. Epidural doğum yapan bir anne adayı doğumdan sonra rahat bir şekilde yürüyebilir, gaz çıkartmada sorun yaşamaz, psikolojik olarak rahattır ve rahmin açılması daha kolaydır.

Epidural Normal Doğumun Riskleri Nelerdir?

Her anestezik uygulamada olduğu gibi lokal epidural anestezide de yüzde yüz başarı olasılığı yoktur. Anne adayı doğumdan sonra ağrı hissi duyulabilir. Çok az bir ihtimal de olsa idrar yaparken zorlanma ve katater takılan bölgede enfeksiyon oluşabilir. Kilolu olan hastalarda verilen anestezi tutmayabilir bu yüzden ilacın dozu doğru ayarlanmalıdır. Bu sorunların yaşanmaması için doğumdan önce doktor kontrolü altında epidural normal doğum planlanmalıdır.

Epidural Normal Doğum Kimlere Uygulanmaz?

Lokal epidural anestezi şekli aşırı kanaması sıvı kaybı, aşırı kanama ya da başka sebeplere bağlı olarak tansiyonu düşük olan, doğumda kullanılacak olan herhangi bir anestezik maddeye alerjisi olan, pıhtılaşmayı önleyici tedavi görenlerde ve uygulamayı reddeden anne adaylarına uygulanmaz.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir