in

Epidural (Ağrısız) Normal Doğum Nedir? Yapanlar Memnun Mu?

Gönderi paylaş:

Epidural doğum; normal doğum yapacak anne adayının epidural anestezi yardımıyla belden aşağısının bir ölçüde uyuşturularak ağrısız doğum yapmasıdır.  Peki bu işin aslı nedir diye bakalım. Bu yönteme, epidural doğum denmesinin nedeni; kullanılan anestezi yani ağrı dindirme, uyuşturma yöntemi epidural anestezi olduğu için epidural doğum, ağrısız doğum yada halk arasında prenses doğum adı verilir. Epidural doğum yönteminde hem normal doğum hem de sezaryenle doğum gerçekleştirilebilir.

Epidural doğum yapanların yorumlarına bakınca çok memnun kalanların yüzdesi oldukça fazla ancak memnun kalmayan az bir kesiminde olduğu görülmektedir. Bu az miktardaki kesimde baş ağrısı yan etkisi ortaya çıkabilmektedir..

Annelik dünya üzerindeki en kutsal duygulardan biri. Bir de şu doğum sancıları olmasa. Oysa pek yeni bir yöntem olmamasına rağmen fazla bilinmeyen epidural anestezi, anneleri bu ağrılardan kurtararak doğumu büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Doğum sancıları anne adaylarının korkulu rüyası olmaktan çıkıyor artık. Çünkü doğumu çekilmez hale getiren bu sancılardan özel bir lokal anestezi yöntemiyle kurtulmak mümkün. Epidural doğum denilen bu yöntemi seçmek isteyen anneleri doğum odasında neler bekliyor? İşte size bu sorunun cevabını veriyoruz. Hamile eğitim merkezlerinde doğum sancıları ve onlara nasıl karşı koymanız gerektiği hakkında bilgilendirilirsiniz. Özel nefes alma ve rahatlama teknikleriyle sancılara karşı bir kalkan oluşturmayı öğrenirsiniz.

Fakat öyle sorular vardır ki bunların cevabını doğum anı gelene kadar bilemezsiniz. Acıya ne kadar dayanıklıyım, doğum sırasında kursta öğrendiklerimi unutursam ne yapacağım gibi sorular anne adaylarının kafasını kurcalar. Günümüzde artık pek çok anne adayı acıyı azaltmak ve hissetmemek için epidural anesteziyle epidural doğum yöntemini seçiyor. Bir lokal anestezi yöntemi olan epidural doğum annelere doğum sırasında oldukça yardımcı olan bir yöntem. Özellikle ağrıların dayanılmaz noktaya geldiği anda kendisine yardım edilebileceğini bilmek pek çok anne adayının içine su serpiyor. Tabii bu yönteme korkuyla yaklaşan anne adayları da yok değil.

Epidural doğumda nasıl uygulanır ve nasıl etki eder?

Epidural anestezi ile omur kanalındaki ağrı taşıyıcı sinirler uyuşturuluyor. İlaç ince bir borucuk aracılığıyla bel omuru bölgesine, ancak omuriliğin dışındaki boşluğa veriliyor. On dakika içinde etkisini göstermeye başlayan ilaç aracılığıyla anne adayı doğum ağrılarından kurtuluyor. Sadece karnında bir baskı hissi oluyor. İlacı gerektiğinde tekrarlamak mümkün. Anne adayı kendisi de eline verilecek küçük bir pompa ile ağrı geldiğinde ilacı tekrarlayabilir.

Epidural anestezi uygulanırken acı duyulur mu?

Anestezinin uygulanması için gerekli olan borucuk omur kanalına yerleştirilmeden önce, ince bir iğne ile o bölge uyuşturuluyor. Deneyimli ekibin uygulamalarında hissedilebilecek bütün ağrı bu kadarla sınırlı. Doğum heyecanı ile birçok hasta bu ağrının farkına dahi varmıyor.

Ağrım yok ama yatmak zorunda miyim?

Modern bir yöntem olan epidural doğum yöntemi ile kadınlar doğum sırasında ve doğumdan sonra da rahat hareket edebilir. O yüzden bu yöntem hem anne adayı hem de doğum doktoru için konforlu bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Epidural anesteziyi kimler yapabilir?

Ülkemizde epidural anestezi uygulamasını anestezi uzmanları yapıyor. Anne adayı epidural anesteziyle ağrısız doğum düşünüyor ise doğumdan önce seçtiği hastanenin anestezi uzmanı ile görüşmesi ve bu konuda detaylı bilgi alması öneriliyor.

Epidural anestezi doğumun hangi evresinde yapılmalı?

Genellikle rahim ağzı 3 – 5 cm açıldığında yapılması tavsiye edilse de günümüzde uygulamanın zamanı anne adayı, anestezist ve doğum uzmanı üçlüsü tarafından belirleniyor. Ancak pratik olarak epidural anestezi doğumun her safhasında yapılabilir.

Epidural aneztesi doğumu etkiler mi?

Epidural anestezi uygulandığında doğum ağrıları hissedilmiyor. Ağrıların hissedilmemesi de doğumu olumsuz etkilemiyor. Aynı zamanda anne adayının doğum uzmanı ile diyaloğu ağrısız ortam nedeniyle kolaylaştığı için büyük konfor sağlıyor. Bütün bunların yanında epidural anestezi uygulanan doğumlarda rahim ağzının açılma süresi sancılı doğuma göre daha kısa.

Epidural doğumun yan etkisi var mıdır?

Omur kanalına uygulanan ilaçlar sadece uygulandıkları bölgeye etki ediyor. Çok az miktarda ilaç annenin kan dolaşımına sızabiliyor. Ancak bunun anneye ve bebeğe yan etkisi yok. Ayrıca epidural anestezi uygulaması ile rahimdeki kan dolaşımı arttığından bebek daha fazla oksijen alıyor.

Kimlere epidural anestezi uygulanır?

Epidural doğum da kullanılan epidural anestezi aslında bir anestezi yöntemi. Bu nedenle bel omur bölgesinde anomali olmayan, isteyen her anne adayına uygulanabiliyor. Hemofili gibi kanama bozukluğu olan anne adaylarına uygulanmamalı. Ayrıca astım bronşiyal ve kalp – damar hastalığı olanlarda risk oranının azaltılması için özellikle epidural anestezi uygulanması tercih edilir. En çok uygulanma sebebiyse anne adaylarının doğum ağrılarından korkmaları.

Epidural doğumda sezaryen yapılır mı?

Epidural doğumda anestezi yönteminde kullanılan ilaç değiştirilerek sezaryenle doğumda yapılabilir. Yani hem normal doğum hem de sezaryenle doğumda kullanılan bir yöntemdir.

Epidural doğumda epidural anestezi kaynaklı baş ağrısı

Genelde belden yapılan epidural anestezi uygulamalarından sonra baş ağrısı olduğu ileri sürülür. Ancak epidural anestezi uygulamalarında baş ağrısı – uygulama deneyimli ekip tarafından yapıldığından – diğer yöntemlere göre daha seyrek görülüyor. Bu yöntemle doğum yapacak anne adaylarının ekip seçiminde titiz davranması gerekiyor.

Peki epidural doğum yapanlar memnun mu?

Genel itibariyle bakıldığında epidural doğum yapanlar gerçekten hem normal doğum için olsun hemde sezaryen için olsun memnun kalıyor. Bizlerde doğumda epidural doğumu tercih ettik. Gerçek anlamda rahat ettik. Biz sezaryen yaptırmıştık ama normal doğumda da kullanılan bir yöntem.  Biraz pahalı ama olsun rahat bir doğum yapmak her annenin hakkı.

Bu konuyla ilgili doğum yapacağınız hastanede doğum doktorunuzun yanında yer alan anestezi doktoruyla görüşerek daha detaylı bilgilendirmeyi alabilirsiniz. Doktorunuz gerekil tetkikleri yaparak bu yönteme uygun olup olmadığınıza karar verecek ve sizi yönlendirecektir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir