in

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı Hangisidir?

Gönderi paylaş:

Hamile kalmak istemeyen kadınlar, kullanabilecekleri doğum kontrol hapları içerisinde en zararsız olan doğum kontrol hapı hangisi diye merak ediyorlar. Aslına bakılacak olursa bizde doğum kontrol hapıyla korunuyoruz fakat yakın zamanda spiral taktırmayı düşünüyoruz.

Doğum kontrol haplarından vazgeçin spiralı tercih etmemizdeki en önemli neden bu ilacın uzun dönemdeki yan etkileri diyebiliriz. Peki bir şekilde korunma yöntemi olarak hap kullanmaya karar verdiniz. Tamam ama hangi ilacı kullanmalıyım diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Burada bir kaç hususu hatırlatmakta yarar var. Öncelikli olarak tüm doğum kontrol ilaçları adetin birinci günü başlanması gerekir. Bu konuyla ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz. Bunun dışında hatırlatmamız gereken ikinci bir husus ise doğum kontrol haplarının mutlaka hekiminize danışarak kullanılması gerektiğidir.

Bununla birlikte doğum kontrol haplarıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus şudur. Doğum kontrol hapları önemli yan etkilere neden olabilecek haplardır. Bazı haplar sizi ağır depresyona bile sokabilir. Bu nedenle; Eğer daha önce doğum kontrol hapı kullanıyor ve bırakıp yenide başlayacaksanız, veyahut kullanırken doğum kontrol hapını değişecekseniz mutlaka hekiminize danışın. Çünkü doğum kontrol hapınızı değiştiğinizde yeni doğum kontrol hapı çeşitli yan etkilere yol açabilir. Bir yan etkiyle karşılaşmanız durumunda yine hekiminize danışın.

Peki en zararsız doğum kontrol hapı hangisidir?

Qlairista

Bizimde kullandığımız bir doğum kontrol hapıdır. Daha önce kullandığımız doğum kontrol hapının yan etkileri nedeniyle hekimimiz tarafından tavsiye edilen bir ilaçtır. Yaşadığımız yan etkileri anında kesmiştir. Bu nedenle hekiminize de danışarak rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ilaçtır.

Yasmin

Yine güvenerek kullanabileceğiniz doğum kontrol haplarından bir tanesi de yasmin doğum kontrol hapıdır. Hekiminize danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Burada şunu söylemekte yarar var. Bahsedilen doğum kontrol hapları hepten zararsızdır diye bir durum söz konusu değil. Yani en düşük yan etkilere sahip ilaçlardır. Ancak unutulmamalıdır ki her bünye özelliği farklı olduğundan bazı ilaçlar bazı kişilere hiç dokunmazken bazıları bünyeye bağlı olarak yen etki oluşturabilmektedir.

Bu nedenle kullandığınız doğum kontrol hapının yan etkilerini okumalı ve sizde görülmesi durumunda hekiminize başvurmaktan çekinmemelisiniz. Örneğin biz ağır depresyona girmiştir nedenini bir türlü çözemedik. Sonra hekimimize danıştığımızda doğum kontrol hapımızı değiştirmişti.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır Mı?

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Aklımıza Takılanlar ve Cevapları

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı, Avantajları ve Dezavantajları

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir