in

En İyi Vajinal Mantar İlacı Hangisi?

Gönderi paylaş:

Vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlar; vajinal mantar ilaçları içinde, en iyi ve en çok kullanılan vajinal mantar ilacı hangisi diye merak ediyorlar. Bunun en büyük nedeni vajinal mantar illetinden bir an önce kurtulmak istemeleri. Özellikle cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan kurtulmak bazen sanıldığı kadar kolay olmuyor. Vajinal mantar için bitkisel tedavi yazımızda vajinal mantarlarda kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerini anlattık. Burada ise vajinal mantarlar için en iyi ilaçları sizlere anlatmaya çalışacağız.

Vajinal mantarlar cinsel hayatı düzenli olan kadınlardan ziyade, daha çok düzenli bir cinsel hayatı olmayan veyahut daha bekar olan kadınlarda görülme sıklığı yüksektir. Bu rahatsızlığa genellikle vajinal enfeksiyon da eşlik etmektedir. Unutulmaması gereken bu rahatsızlığın hafife alınmaması gerektiğidir.

Bu enfeksiyonun rol açtığı en büyük sorun aslında kaşıntı ve cinsel yaşamı olumsuz etkilemesidir. Evli kadınlar için cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesi, kaşıntıya yol açması gerçekten yaşam konforunu olumsuz etkilemektedir.

Kısaca vajinal mantarın ne olduğunu açıklayacak olursak; Vajinal bölgede görülen vantarlara neden olan mantar türü kandida adı verilen maya türevi bir mantardır. Genelde, adet düzensizliği, diyabet, gebelik, stres ve uykusuzluk gibi nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vajinal mantarlar vajinal alanda şiddetli kaşıntı, şişme, akıntı ve tahrişe neden olurlar. Peki bu mantarlar üzerinde en etkili ilaçları sayalım.

En iyi vajinal mantar ilaçları

Değerli ziyaretçimiz vajinal mantar ilaçları içinde iyi olanları sizlere yazacağız ancak unutmayın ki bu ilaçların bazıları reçeteli bazıları reçetesiz. Bu ilaçları kullanmadan önce hekiminize danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın.  Aşağıda yer alan ilaçların bazıları hekiminizin reçete etmesi gerektiğini yine hatırlatalım. Vajinal mantar ilacı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husun aldığınız ilaçların tamamını bitirmeniz gerektiğidir. Yani bir iki tablet aldıktan sonra ilaçları bırakmanız durumu daha da kötü hale getirebilir.

Reçeteli Vajinal Mantar İlaçları

 • Flukonazol Tablet (Reçeteli)

En iyi vajinal mantar ilaçları arasında yer alan flukonazol tabletin başarısı yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. İlk dozu aldığınız andan itibaren 24 saat içinde rahatlama sağlamaktadır.  Türk Mikrobiyoloji Cemiyetinin bu ilaçla ilgili yaptığı akademik yayını linkten okuyabilirsiniz. ( Flukonazol ve amfoterisin B’nin Candida türlerine postantifungal etkisi  ). Hekiminize danışarak bu ilacı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Reçetesiz Vajinal Mantar İlaçları

Bu ilaçlar veya fitiller genelde vajinal bölgeye sürülerek yada fitiller vajina içine sokularak kullanılırlar. Bu ilaçlar reçetesiz satılsada yine hekiminize danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bununla birlikte yine ne kadar ve nasıl kullanılacağı konusunda hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

 • Mycelex
 • Gynezol
 • Femstat
 • Monistat
 • Vagistat
 • Fitil Gyno Lomexin Fitil
 • Gyno Max Fitil
 • Mixovul Fitil
 • Limenda Fitil
 • Ketoral
 • Travocort Krem
 • Zalain

Reçetesiz satılan vajinal mantar ilaçları listesi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Değerli ziyaretçimiz vajinal mantar hafife alınmaması gereken önemli bir sorundur. Bu sorunun çözümünde ilaç kullanımına hekiminizin muayenesiyle birlikte karar verilmesi gerektiğini unutmayın. Çünkü mevcut kaşıntının tam olarak nedeninin mantar olduğuna hekiminiz karar verebilir.

Bununla birlikte enfeksiyon da vajinal mantarlara eşlik eden durum görülebilir. Bu durumda hekiminiz hem vajinal mantar, hem enfeksiyon için bir veya bir kaç ilacı sizin için reçete edecektir. Eğer hekiminize ulaşamıyorsanız ilaç kullanmak yerine linkte verdiğimiz vajinal mantar için bitkisel tedavileri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Son olarak değerli dostlar Vajinal mantardan nasıl kurtuldum? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız: 

Reçetesiz Olarak Satılan Vajinal Mantar İlaçları Hangileridir?

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vajinal Mantar Nedir? Neden Olur?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir