in

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir?

Gönderi paylaş:

En iyi ertesi gün hapı kullanmayı düşünenler acaba en iyisi hangisi, hangisi daha etkili diye araştırıp en iyi ertesi gün hapını kullanmak istiyorlar.

Ancak bilinmesi gereken önemli bir kaç husustan bihaber olduklarından bazen doğru sonuç alamıyor ve üzülüyorlar. Her şeyden önce ertesi gün hapının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını kısaca anlatalım.

En iyi ertesi gün hapı hangisi diye araştırma yapanların konuyla ilgili bilmesi gereken bir kaç hususlardan biride bu hapın ne olduğu ve nasıl kullanıldığı.

Korumasız cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek amacıyla kullanılan ilaçların bütününe (ertesi gün hapı, sonraki gün hapı, 72 saat hapı) adı verilir.

Bu haplar doğum kontrol hapı olarak adlandırılmaz ve kullanılmaz. Acil durumlar için bekar kadınlar çoğunlukla kullanılsa da evli hanımlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Ertesi gün hapları cinsel ilişki sonrası hemen kullanılmalıdır. Genelde 3 gün ile 5 güne kadar kullanılabilse de bu ilaçlar koruyuculuğu en üst seviyeye çıkarmak için cinsel ilişki sonrası hemen alınmalıdır. Cinsel ilişkiye girmeden alınmasının bir önemi yoktur. İlişki sonrası alınması gerekir.

Ertesi gün haplarının sık kullanımı önerilmez. Bunun nedeni zaten aşırı miktarda içerdikleri hormondur. Zaten satın aldığınız ertesi gün haplarının içinden 1 veya 2 tablet çıkar. Unutulmaması gereken 1 ay içinde 1 kez kullandığınızda adet döngünüzün alt üst olabileceğini bilmelisiniz.

Peki ertesi gün hapı tam olarak ne yapar? 

Ertesi gün hapları yoğun miktarda progesteron ve türevi hormon içerirler. Bu hapın çalışma mekanizması anne rahmindeki yumurtalıklardan yumurtaların atılmasını önlemek ve spermin bu yumurtaları döllemesinin önüne geçmek üzerine çalışırlar. Eğer ki hap içilmeden önce spermler yumurtaya ulaşıp yumurtayı dölledilerse ertesi gün hapı işe yaramayacaktır.

Peki En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisi?

En iyi ertesi gün hapını kullanmak en doğrusudur ancak yukardaki hususlara dikkat edilmeden hangisinin kullanıldığının çokta önemi yoktur. Yani en iyi ertesi gün hapını en doğru zamanlamayla ve doğru şekilde kullanmak oldukça önemlidir.

Ertesi gün haplarının bilinenleri şu şekildedir: Ertes72, Norlevo, Ella ve Postpill One. Hemen hemen temel olarak aynı işlevi görselerde bu ilaçlar içinden en çok kullanılan ve en iyi diye tabir edebileceğimiz

Ella ertesi gün hapıdır diyebiliriz. Ella gerçek anlamda kullananlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Fiyatı çok yüksek olduğu için diğer ertesi gün haplarıda kadınlar tarafından tercih edilebilir. Buradan şu anlam çıkmasın Ella çok iyi diğer haplar işe yaramaz diye bir şey söz konusu değildir.

Hepsinin temel işlevi aynı olsada Ella bir adım öne çıkmaktadır. Diğer haplarda yine kullanıldığında gebeliği önemli ölçüde engellerler.

En iyi ertesi gün haplarıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli husus ise bunların yüzde yüz çözüm olmadığıdır.

Yani korumasız cinsel ilişki yaşayayım yarın bir hap atarım iş tamam diye düşünmeyin. Ertesi gün haplarının hamileliği engelleme oranı yüzde 50 ile yüzde 85 arasındadır.

Bu nedenle içinizin rahat etmesini istiyorsanız cinsel ilişkiye başlamadan önce hemen kondom taktırmalı ve gönül rahatlığıyla ilişkinizi yaşamalısınız.

Sürtünme yoluyla bile hamile kalabileceğinizi unutmayın. Aşağıda iki önemil yazı linkimizi bırakıyorum.

Sağlıcakla Kalın.

Bir Damla Sperm İle Hamile Kalınır Mı?

Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir