in

Emzirmeyle İlgili Ortaya Çıkan Problemler ve Çözüm Önerileri

Gönderi paylaş:

Bebeğin emmemesi ve göğüslerin acıması birçok anneye tanıdık bir duygu. Bu tipik problemin üstesinden gelebilmeniz için sizler için hazırladığımız önerileri gözden geçirmelisiniz. Çoğu bebek ilk başlarda emzirilir. Anneler, bebeklerinin bu şekilde ihtiyaçları olan besinleri aldıklarını bilirler. Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan ve alerjilerden korur.

Sıcaklığı tam kıvamındadır ve her zaman kullanıma hazırdır. Emzirmek ayrıca anne ve bebek arasındaki derin bağı daha da güçlendirir. Bütün bunlara rağmen her üç anneden biri üçüncü aydan sonra emzirmekten vazgeçer. Bunun nedeni çoğu zaman emzirmeyle ilgili problemlerin ortaya çıkmasıdır. Anne ve bebek arasındaki denge bozulur. Böyle bir durumla karşılaşan birçok kadın pes eder ve emzirmeyi bırakır. Fakat her emziren anne zaman zaman böyle problemlerle karşılaşabilir. Bu problemler geçicidir, üstesinden gelmek için biraz sabır ve desteğe ihtiyaç vardır.

Eğer emziren bir anne olarak aynı problemleri yaşıyorsanız, cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin, bu konuda doktorunuzdan yardım isteyin. Süt birikmesi olduğunda bu emzirme pozisyonunu denemelisiniz. Böylece bebek göğüsteki tüm sütü emebilir. Bu pozisyonda, bebek yan tutulur, bacakları ve bedeni sizin kolunuzun altındadır. Göğüs uçlarınız tahriş olduysa, bir elinizle bebeği tutarken diğer elinizle emzirdiğiniz göğsünüzü tutun, baş parmağınız üst kısımda olmalıdır.

Emzirme çok uzun sürüyorsa

Bir saat kadar süren emzirme süreleri normaldir. Bazı bebekler emmenin keyfine vara vara emerler. Fakat bebek büyüdükçe bu süre de azalır. Çünkü bebek gittikçe hareketlenir ve bir an önce emme işini bitirmek ister. Eğer bebeğiniz emzirildikten yarım saat sonra yeniden acıkıyorsa, bunun değişik nedenleri olabilir:

  • Bebek büyüdüğü için ya da aşırı susadığı için yeniden emmek isteyebilir. Bu özellikle sıcak günlerde ya da ateşi yüksek olduğu zaman olabilir. Sütünüzün yetmesi için bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz.
  • Bebeğinizin dikkati emerken başka yönlere çekiliyor olabilir. Bu nedenle emzirmeyi sakin bir ortamda gerçekleştirmeye özen gösterin.
  • Emzirirken çok çabuk göğüs değiştiriyor olabilirsiniz. Böylece bebek susamayı gideren ilk sütü emmiş oluyor. Doyurucu olan süt ancak üç – beş dakika sonra akmaya başlıyor. Bu nedenle göğüsteki süt bitinceye kadar beklenmeli, ancak ondan sonra diğer göğüse geçilmeli.
  • Stres, süt üretme refleksini bloke eder. Böylece bebek yeterince süt ememez. Bu nedenle sakinleşmeye çalışmalısınız. Sıcak bir banyo veya öğlen uykusu işe yarayabilir.

Bebek özellikle bir göğsü tercih ediyorsa

Bir çok çocuk özellikle rahatça emebildikleri göğsü emmeyi tercih ederler. Yenidoğanın her iki taraftan da emmesine özen gösterilmelidir. Böylece iki göğüsten de eşit miktarda süt gelmesi sağlanır. Bebeği emzirmeye başlarken ilk sevdiği taraftan başlayabilirsiniz, üç veya beş dakika sonra diğer göğse geçebilirsiniz.

Emzirme en erken altı hafta içerisinde rayına oturur. Bu süreden sonra bebeğinize önce sevdiği göğsü sonrada diğer göğsü verebilirsiniz. Bir diğer olasılık da bebeği tek göğüsle doyurmaktır. Böyle bir durumda emzirilmeyen göğüsteki süt üretimi azalır.

Çocuğun ağzında pamukçuk olabilir Bu mantar enfeksiyonu sizin göğüs ucunuzda veya bebeğin ağzında oluşabilir. Göğüs ucunda enfeksiyon varsa, kaşıntı olur ve cilt kepeksi bir görünümdedir. Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuşsa, ağzının içi beyazımsıdır. Böyle bir durumda doktora başvurulmalı ve ilaç alınmalıdır. Göğsünüzde pamukçuk oluşmuşsa, göğüs ucunu kuru tutmaya dikkat edin ve mümkün olduğu kadar hava ile temas etmesini sağlayın. Göğse değen giysilerin sentetik olmamasına özen gösterin ve göğsünüzü duru ve ılık suyla yıkayın. Kurularken de temiz bir hav u kullanın, havluyu her seferinde değiştirin.

Göğüs uçlarınız tahriş olmuş olabilir

Bebeğinizi emzirirken, onun mümkün olduğu kadar tüm göğüs ucunu ağzına almasını sağlayın. Bebek bütün göğüs ucunu ağızına almazsa onu gereksiz yere tahriş eder. Bebek ne kadar açsa o kadar şiddetli emer. Bu nedenle bebeği mümkün olduğu kadar sık aralıklarla emzirmelisiniz. Emzirmeye başlarken ilk önce daha az acı hissettiğiniz taraftan başlamalısınız. Acıyı hafifletmek için değişik emzirme pozisyonları deneyebilirsiniz.

Süt ve tükürük artıkları cilde iyi geldiği için göğsünüzün üstünde kalan süt ve tükürük artıklarının orada kurumasına izin verin. Göğüslerinizin havayla temas etmesini sağlamak için odanın içinde bir müddet üstsüz dolaşın. Göğüsleriniz sertse ve ağrıyorsa Göğüsleriniz gergin ve sıcaksa, süt birikmesi olmuş olabilir. Bunun değişik nedenleri vardır:

  • Bebeğiniz eğer şiddetli veya çok emdiyse normalden daha fazla süt üretimi sağlamış olabilir.
  • Süt kanalları çok dar sutyenden dolayı bloke edilmiş olabilir.
  • Süt, stres nedeniyle akmıyor olabilir.

Böyle bir durumda yapılabilecekler: Sakin ve stressiz bir gün geçirmenizi sağlayın ve bebeğinizi iki saatte bir emzirin.

Bebeğiniz gerilmiş olan göğüs ucunu ağzına alamıyorsa, göğüs ucuna sıcak kompres uygulayın ya da gerginliğin gitmesi ve sütün akması için göğsünüzü ılık suya tutun. Emzirmeden sonra da göğüste gerginlik varsa, sıcak tutmak veya hafif bir masaj iyi gelir. Eğer göğüslerinizde kırmızı lekeler veya yumrular oluştuysa, vücut ısınızda hafif bir yükselme varsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktora gitmelisiniz. Çünkü göğüslerinizde bir iltihaplanma söz konusu olabilir.

İlaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz

İltihap söz konusuysa, çoğu zaman emzirmeye devam edebilirsiniz. Fakat daha önce doktorunuzla konuşmalısınız. Doktor, büyük olasılıkla bebeğinize zarar vermeyecek bir ilaç verecektir. Asla tek başınıza karar vererek ilaç almayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir