in

Emzirirken Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Emzirme döneminde kilo vermenin zorluğu yok aslında, sadece bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Her anne baba  bebekleri olsun ister. Hatta sırf annelik duygusunu yaşamak için bile evlenenler dahi bulunur. Fakat anne olmak isteyen kişilerin kilo almak gibi korkuları bulunur. Hamilelikte aldığı kiloları verememe düşüncesi devamlı akıllarının bir köşesini kurcalar. Hamilelikte alınması gereken kilo en az 9 en fazla 12 kilodur.

Hamilelik dönemi artık bitti ve şimdi eski formunuza dönme zamanı bunun içinde beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Birazdan bahsedeceğimiz beslenme kürlerini uyguladığınız da hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulacağınız gibi bebeğinizin de sağlığı için önemli olan sütünüzün daha da artmasını sağlayacaksınız. Emziren her anne için beslenme önemli bir konudur. Bu nedenle de sabah, öğlen, akşam öğünlerinizi mutlaka yemeli ve doyurucu olmasına özen vermelisiniz. Unutmamalısınız ki hem siz hem de bebeğiniz ne kadar sağlıklı bir şekilde besleniyorsa o kadar iyi olacaktır.

Normal hamileler bu aralıkta kilo alır. Kilo alma işini abartan anneler ise 15 ile 17 arasında kilo almaktadır.  Eğer anne hamileliğin başında çok kilolu ise fazla kilo alması önerilmez. Durumu bu şekilde olan annelere en fazla 7-8 kilo almaları önerilir.

Fakat bu durum bebeğe göre değişiklik gösterdiği gibi bebeğin sayısına göre de değişiklik göstermektedir. İkiz olan bebekler de anne daha fazla kilo almaktadır. Bu kiloları hamileyken vermek doktorlar tarafından önerilmeyen bir durumdur.

Bebek sağlığı için faydalı değildir. Hamilelikte alınan fazla kilolar doğumdan sonra verilmelidir. Annesini emen bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak doktor kontrolünde kilo vermek daha akıl karı bir iştir. Fakat bu kilo verme işini yapmak için önce kilonuz normal mi yoksa anormal mi onu anlamanız gerekmektedir.

Bunun içinde vücut kitle indeksinizi hesaplamanız gerekir. Eğer vücut kitle indeksiniz 25 in üstünde ise fazla kilolu hatta obez bile olabilirsiziniz.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler
Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler

Emziren anneler bebeklerinin sağlığı ve onlara yeterli sütü verebilmek için normal enerji ihtiyaçlarına 700 kalori kadar eklemeleri gerekmektedir. Bu 700 kalorinin 500 kalorisi annelerin yediği besinlerden alınırken 200 kalorisi gebelikte kazanılan besin deposundan sağlanır. Emzirme ile anne gebelikten önceki haline dönebilir.

Bebeğini emzirirken kilo vermek isteyen anneler normal diyetlerine ek olarak günde bir iki bardak süt içerse bebeğin kalsiyum ve protein ihtiyacını sağlamış olur. Bebeğini emziren anneler günlük vücutlarına ortalama 3 litre sıvı almalıdır. Bu 3 litre sıvı yaklaşık 10-12 su bardağıdır. Bu sıvı alınırken hafif ve doğal içecekler tercih edilmelidir. Emziren anneler günlük düzenli olarak bir yumurta, bir porsiyon etli sebze yemeği tüketmeye özen göstermelidir.

Emziren Annelere Kilo Vermenin Püf Noktaları

  1. Öncelikle kilo vereceğim diye yemek yememek yerine sağlıklı besinlere yönelinmelidir. Bunun nedeni bebeğin ihtiyacı olan süt için annenin iyi ve dengeli beslenmesi gerekir.
  2. Bol bol hareket etmek çok önemlidir. Küçük yürüyüşler, plates gibi evde yapılabilecek hareketler tercih edilebilir.
  3. Sebze meyve yönünden zengin beslenme seçeneklerine yönelinmelidir. Hem süt üretimi için hem sağlık için sebze meyve yönünden zengin besinler tercih etmek oldukça önemlidir.
  4. Süt yapan ürünlere yönelmek en doğrusu ancak aşırıya da kaçınılmamalı. Pekmez gibi ürünler süt için tercih edilebilir ancak aşırı tüketim yapılmamalıdır.
  5. Hamilelikten sonra spor yapmak şart. Spor yapmadan kilo verilebileceği düşünülmemeli.
  6. Ekmek gibi yiyecekerden az miktarda tüketmek çok önemli. Hiç yememek değil ama az az yemek çok önemli. Kabızlıktan da korunmada bu yöntem çok önemli.
  7. Emziren anneler iyotlu tuz kullanmalıdır. Çünkü bebeğin zekâ gelişimi için gereklidir.
  8. Çay ve kahveyi az içmekte fayda vardır. Çünkü bebeğin sütle vücuduna girebilecek olan kafein onun sağlığı için zararlıdır.
  9. Ve katkılı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Unutmayın değerli anneler. Hamilelikten sonra aldığınız kilolardan bir an önce kurtulup bu kiloların üstlerine yapışmasına izin verilmemelidir. Bu kilolardan bir an önce kurtulmak en iyisi. Ama dikkat edilmesi gereken husus beslenmeden kısarak değil yeterli ve dengeli beslenerek ve bol spor yaparak bu kilolardan kurtulmak gereklidir.

Sağlıcakla Kalın.


Konuyla İlgili Şu Yazılarımızı da Okumalısınız.

Doğumdan Sonra Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir