in

Emzik ve Biberon Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Emziğin etkisi gerçekten hayret verici, eğer ağlayan ve bağıran bir bebeğe emzik verirseniz, hemen susar ve emziği emmeye başlar. İlk başlarda emziğe şüpheci bakan anne ve babalar bile, emziğin bu büyük etkisini gördükten sonra onu bebeklerine daha fazla kullandırtmaya başlarlar. Fakat her anne ve babanın kafasında hemen hemen aynı sorular belirir. Acaba bebeğim hiç emzik emmeyi bırakabilecek mi? Onu bundan vezgeçirebilecekmiyiz?

Bebeklerin emziğe veya biberon bağımlı hale gelmemeleri için ne yapmak gerekir? Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Bebeğinizi Emziğe Çok Erken Alıştırmayın.

Yeni doğanların, eğer emzik veya biberon emiyorlarsa, annenin göğsünden süt emme konusunda daha az problemleri vardır. Diğer yönden de bebeklerin emme isteğinin birden fazla sebepleri var. Bir bebek emme isteği ile sadece süte olan açlığını değil, tensel dokunuşa olan açlığını da gidermek ister. Bebekler kendilerini sakinleştirebildikleri için emme isteği hissederler, çünkü ilk aylarında bundan başka seçenekleri yoktur.

Bebeğinizi, Sakinleşmesi İçin Kendi Parmağını Emme Konusunda Alıştırın.

Maalesef çoğu anne – babalar emziğin veya biberonun daha iyi olduğunu düşünürler. Fakat bebeğin kendi elinin daha büyük avantajları var: Kendi kendilerini sakinleştirmesini öğrenen bebekler daha az bağırırlar, daha iyi ve uzun uyurlar ve daha huzurludurlar, çünkü parmaklarını ne zaman emmeleri gerektiğine kendileri karar verirler.

Emzik Veya Biberonu “Her Derde Deva” Olarak Kullanmayın.

Eğer bir bebek ağlarsa, bu her zaman bir şeyler emmek istediği anlamına gelmez. Belki de gerçekten aç olduğu için veya annesinin kollarında olmak istediği için ya da canı sıkıldığı için ağlıyordur. Eğer bebekler bir şey emmek istemezlerse, bunu her halleri ile belli ederler. Emziği ağızlarından çıkarırlar ve biberonu da elleri ile iterler. Zamanla bu isteksizliklerinden vazgeçerek tekrar emziğe veya biberona başvururlar ve artık onları alışkanlık haline getirirler.

Emziğin tek çare olduğu bazı durumlar vardır, örneğin annenin bebekle arabada olması gibi durumlarda emzik kesinlikle biberona tercih edilmelidir.

Bebeği Kesinlikle Ağzında Emzik Veya Biberonla Uyutmayın.

Bu durum bebeği bağımlı hale getirir ve bebek ancak ağzında emebileceği bir şey olduktan sonra uyuyabilir. Böyle bir durum anne – babalar için pek huzur verici olmaz, çünkü eğer bebek bir şekilde ağzından emziği veya biberonu düşürürse ağlamaya başlar ve ancak tekrar bunlardan birini emebilirse, susar. Ayrıca bir bebeğin saatlerce biberon emmesi dişleri için de zararlıdır.

Bebeğinizi Biberondan Nasıl Vazgeçirebilirsiniz?

Bebekler 2,5 yaşından itibaren bardaktan içebilecek duruma gelirler. Artık onları biberon alışkanlıklarından vazgeçirmenin tam zamanıdır. En iyisi bebeğinizle birlikte bir veya daha fazla bardak, fincan temin edin. Bebekler İçin üretilen ve bebeğinizin hoşuna gidebilecek birçok bardak çeşidi var. Seçtiğiniz bardağın altının ağır olmasına dikkat edin, böylece bardağın devrilme tehlikesini önlemiş olursunuz.

İlk başlarda bebeğinizin bardağı ile oynamasına izin verin. Eğer çocuk susarsa önce bir kaç yudum bardaktan içirin, sonra biberonu verin. Çocuk bir kaç gün sonra bardağa alışınca, biberon alışkanlığından vazgeçecektir. Hatta onu biberon alışkanlığından daha çabuk vazgeçirmek için şöyle bir yöntem de uygulayabilirsiniz: Bardağa çocuğunuzun en sevdiği içeceği, biberona da sadece su koyun.

Bebeklerin ilk yaşlarında emme istekleri yavaş yavaş azalır, ama rahatlama ve huzur istekleri aynı şekilde kalır. Biberonu, emziği veya parmaklarını tutarak büyük çocuklar da bu isteklerini giderebilirler. Oysaki bebeklerin emme isteği azalmışken, onları emzikten vazgeçirmenin tam zamanıdır.

Emzikten vazgeçecek bir bebeğin, emziğin yerini tutacak bir nesneye ihtiyacı olur. Eğer bebeğiniz huysuzlanmaya başlarsa, eline bir oyuncak verin.

Eğer bebeğiniz uyumakta zorlanırsa, akşamları onunla değişik bir şeyler yapın. Örneğin ona müzik dinletebilir veya bir şeyler okuyabilirsiniz.

Bir çocuk tek başına emzik veya biberonla rahatlamaktan çok, anne – babası ile birlikte olarak rahatlamayı tercih eder.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir