in

Düşükten Sonra Hamilelik İçin Ne Kadar Beklemeli?

Gönderi paylaş:

Düşük yaptıktan sonra tekrar hamilelik düşünülse de çok fazla acele etmemek gerekli. Düşükten sonra ne kadar beklemeniz gerektiğini düşünmekten ziyade bir hekim muayenesi yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Düşük hiçbir çiftin istemeyeceği, asla düşünmeye bile tahammül edemeyeceği bir olaydır. Ancak nerdeyse hamile kalan kadınların yarısı bu acı deneyimi yaşamaktadır. Düşük olayı anne ve baba olmaya hazırlanan bireylerin psikolojilerine ağır darbeler indirdiği gibi bir daha bu tarz bir olay yaşamak istemeyen ailelerin, aslında fizyolojik hiçbir problem olmamasına rağmen tekrar çocuk sahibi olmaya çalışmaktan kaçınmalarına da yol açabilir.

Bazı durumlarda ise spermin kalitesi, anne adayının rahim yapısı ya da kalıtsal özellikleri düşüğü sürekli hale getirerek her hamilelik deneyiminin maalesef düşükle sonlanmasına yol açabilir. Ancak yine de bazı aileler düşükten sonra kendilerini tekrar hazır hissedip bebek sahibi olmak isteyebilirler. Düşükten sonra hamilelik hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalmayın

Bazı anne ve baba adayları düşük olayından sonra bu şoku atlatamayıp bir daha kolay kolay bebek sahibi olmak için hazır hissetmeseler de, kimi çiftlerin de sık düştüğü bir hata olarak acılarını unutmak adına düşük olayından sonra hemen tekrar hamile kalma çabası göze çarpar. Kimi çiftler ise düşük olayından sonra kendilerini ya da partnerlerini suçlamaya başladıkları için tekrar hamilelik yaşayıp dünyaya sağlıklı bir bebek getirmeyi bir şeyleri kanıtlama aracı olarak görürler.

Düşük olayı bireyden bireye farklılık gösterdiği için bazı kişilerde düşükten hemen sonra anne adayının vücudundan hamileliğe dair bütün kalıntılar da boşaltılıp temizlenirken bazı kadınlar da bu durum biraz daha farklı bir şekilde gerçekleşebilir. Üzerinden günler hatta haftalar geçmesine rağmen rahim içinden tamamıyla temizlenmeyen kalıntılar sebebiyle tekrar hamile kalmak için acele etmeyip biraz beklemeniz çok daha doğru olacaktır.

Düşükten Sonra Hamilelik İçin Çok Uzun Süre Geçmesini Beklemeyin

Araştırmalar gösteriyor ki yumurtlama dönemleri arasındaki düzen nasıl sağlıklı bir bünyenin sonucu ve işaretiyse, doğum gerçekleşse de gerçekleşmese de, gebelikler arasındaki süre de oldukça büyük önem taşıyor. İlk gebeliğiniz düşükle sonlanmışsa ve anne baba olmayı hala istiyorsanız ikinci çocuk için çok uzun yıllar geçmesini beklememeniz gerekiyor.

Yaklaşık altı ay gibi bir sürede vücudunuzun düşüğe dair kalıntılardan tamamen kurtulduğu göz önünde bulundurulursa uzmanlar tarafından düşükten sonraki altı ay ile bir yıl arası tekrar hamile kalmak için uygun bir zaman olarak nitelendiriliyor. Bu süreci iyi değerlendirerek tekrardan hamile kalmak için çabalamanız, doğacak olan çocuğunuzun gen dizilimini de sağlığı açısından en iyi yönde etkiliyor.

Düşükten Sonra Hamilelik Durumunda Tekrar Düşük Riski Sandığınız Kadar Çok Değil

Birçok insan düşük yaptıktan sonra tekrar tekrar aynı olayı yaşayacağını düşünüyor. Ancak düşük durumu çevresel etmenler, yumurta ya da sperm kalitesindeki problemler gibi hususlardan kaynaklanabileceği gibi anne adayının genetik yapısı ya da kalıtsal hastalıklarından da kaynaklanabiliyor. Yine de hiçbir şey çözümsüz değil. İster yumurta ya da sperm kalitesinden, ister fizyolojik yapıdan kaynaklı bir sorun olsun, doğru uzmanla çalışıldığında kısa sürede başarı elde edilme şansı oldukça yüksek.

Düşükten sonra hamilelik durumunda tekrar gebelik riski ise daha önce bir kez düşük yaşanmışsa %20, daha önce iki kez düşük yaşanmışsa %30, daha önce üç kez düşük yaşanmışsa da yaklaşık olarak %50 olarak karşımıza çıkıyor. Yani bir kez düşük gibi tatsız bir olay deneyimlediniz diye bunu tekrar yaşamanız kaçınılmaz değil. Gerekli önlemler alınıp, psikolojik olarak da yeni bir hamileliğe hazır duruma geldiğinizde sağlıklı bir bebek sahibi olabilmeniz için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir