in

Düşük Nedir ve Neden Olur?

Gönderi paylaş:

Düşük 20. hafta yani bu gebeliğin yarısına gelmeden bebeğin dışarıya atılmasına düşük denilmektedir. Gebeliklerin yüzde 15′ inde düşük ile sonuçlanabiliyor. Düşük belirtisinde en sık görülen kanama olmasıdır. Kanamayla birlikte şiddetli ağrı da olabilir. Belli bir yaştan sonra düşük riskleri de artmaya başlar. Kürtaj sonrasında rahim ağzının genişlemesi ile birlikte düşük olma ihtimali de artar.

Tutunmuş bir bebek var ise rahime yerleşmişse bu bebek kolay kolay sosyal aktiveler ile düşmez. Ayakta kalmaktan ya da cinsel ilişkiye girmekten dolayı düşük olmaz.

Düşük kendi kendine başlayıp bitiyor ise buna kendiliğinden tamamlanmış düşük denir. Bir kez düşük yapan bir kadının diğer gebelik düşük yapma riski yaklaşık yüzde 20 civarıdır. Üçüncü hamilelikte de bu risk artar ve yüzde 50 ‘ ye kadar düşme olma ihtimali ortaya çıkar.

Düşüğün Nedeni Nedir?

Anneye, babaya ya da çocuğa bağlı olabilir. İlk üç ayda rastlanan bir düşük ise genetik anormallik olması söz konusu olabilir.Anneye ait enfeksiyonlar, rahim ağzı sorunları, kızamıkçık virüsü anneden kaynaklı düşük nedeni olabilir. Babaya ait sorunlar ise sperm de bulunan bozukluktan kaynaklı olabilir.

Fizyolojik nedenlerin dışında psikolojik nedenler de çok önemlidir stresli bir yaşam var ise bu da düşüğe neden olabiliyor. Düşük belirtileri de önce az miktarda lekelenme ile kendini gösterebilir ya da yoğun bir kanama şeklinde de kendini gösterebilir.. Ciddi düşük belirtileri bu şekilde kendini gösterir. Mutlaka doktorunuza gidin küçük farklı giden bir durumda bile bunu dikkate almanız gerekir.

Hamiliğin ilk üç ayı çok önemlidir ne kadar kendinize iyi bakıp dengeli beslenir ve dinlenirseniz düşük olmak ihtimali de bir o kadar düşer. 

Düşük Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düşük Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Düşük Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düşük sonrasında mutlaka şunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Enfeksiyon riski olmaması için kanama tamamen durana kadar hasta tamponu kullanmak yerine hasta bezleri kullanın. Kanama tamamen durduktan sonra cinsel ilişki düzeninize devam edebilirsiniz.
  • Düşükten sonra ilk ay hamile kalma ihtimaliniz vardır. Düşükten sonra hamile kalmak istemiyorsanız korunma haline geçmeye başlamalısınız.
  • Düşükten sonra psikolojik olarak destek alabilirsiniz. Çünkü anne adayın bu durumu kabullenmesi bazen çok zor olabiliyor. Bu durumda psikolojik destek almak hem sizi hem de çevrenizdekiler açısından daha yararlı olacaktır.
  • Düşükten sonra çalışıyorsanız eğer üç gün boyunca izin almanız gerekir çünkü vücudun dinlenmesi şarttır. Düşükten sonra kendinizi toparladığınızda yeniden hamile kalmak için yeniden deneyebilirsiniz. Bunun kararını siz ve eşiniz tarafından kendinizi hazır hissettiğinizde almanız doğru bir karar olacaktır.
  • Düşük sonrası bol miktarda su içmeye özen gösterin. Uyumaya çalışın ve sevdiğiniz yemekleri yiyin ve bol miktarda vitamin alın. Bol bol meyve yemeye özen gösterin.
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir