in

Doğumdan Sonra Cinsel Hayat Nasıl Canlandırılır?

Gönderi paylaş:

Doğumdan sonra ve çocukların olmasıyla birlikte cinsel yaşam bir çok ailede olumsuz etkileniyor. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için hem erkeğe hemde kadına görevler düşmekte. Evlilik sorumlulukları, aile yaşantısı ve çocukların bakımı cinselliğin yok olması anlamına gelmez. Çiftlerin cinsel arzularını yeniden kazanabilmeleri için bazı önerilerimiz var.

Acaba erotizm aile ortamında yaşanabilir mi? Eğer evetse, nasıl?” Hatta aile yaşamının bir parçasıdır. Çoğunlukla bu durum kader olarak kabul edilir, bazılarına göre de değişmesi mümkün değildir. Çocukların zamana, ilgiye ve düzenli bir yaşama ihtiyaçları vardır. Bu yüzden de anne-baba, birbirlerine şefkatle sarılacak zamanı iyi seçmelidirler.

Çocukların doğmasıyla kadın ve erkeğin arasındaki ilişkinin hiç bozulmayacağı bir rüyadır. Ama bu, ilişkinin başlarında yaşanan arzuların yok olması ve çiftin sadece arkadaş olmaları, cinsel yaşamın monoton bir hale geleceği anlamına gelmez. Tam tersi, çift birbirine ne kadar çok güvenmeye başlarsa, cinsel yaşamları da bir o kadar renklenir. Fakat çift anne-baba olduktan sonra hala sevgili kalmak istiyorsa, bazı ana kuralları uygulamak zorundadır.

Kadınlar çekici kalmayı öğrenmeliler

Erotizmi yok eden en önemli etkenlerden biri, genç annelerin “Nasılsa beni ailemden başka kimse görmüyor” semptomudur. Sandaletler, eşofmanlar ve Tshirt’ler genç annelerin genellikle kullandıkları giysiler arasındadır. Bunlar gayet rahattır, fakat kesinlikle çekici değildir. Sadece toplum arasına çıkarken güzel giyinmeye özen gösteren kadınlar, kocalarını unuturlar. Bununla birlikte giyimine özen gösteren kadınlar, kendilerini iyi hissederler ve bunu karşılarındaki insanlara da yansıtırlar. Tabii bunlar erkekler için de geçerlidir.

İşten gelen erkeğin hemen eşofmanlarını giymesi, onun çekiciliğini yok eder. Her şey karşılıklıdır. Bu yüzden kadının ve erkeğin birbirlerine karşı anlayışlı olmaları gerekir. Arzular zamanla gelişecektir. Bu gelişim esnasında gözlerin, burnun rolü çok büyüktür. 15 senelik evlilikten sonra bile parfümlerin etkisi çok büyüktür. Birçok çiftin birlikteliklerinde unuttukları önemli noktalar vardır, erotizmin en önemli yanı gizemdir.

Çiftlerin birbirlerine çok açık davranmaları gizemi yok eder, dolayısıyla erotizm de kaybolur. Aşırı çıplaklık erotizmi yok eder ve bazı duyguları öldürür. Çekici kalabilmenin en önemli yolu, karinizin veya kocanızın günlük yaşamda karşı cinsten olduğunu unutmamaktır. Bu unutulmadığı takdirde, çocuklara da iyi birer örnek olunur. Çocuklar ufak yaşlardan itibaren evliliğin ve erotizmin bir arada olması gerektiğini anlamalıdırlar.

Fırsatlar yaratın ve fırsatları değerlendirin

Çocuklar genellikle cinsel yaşam için engel gibi görünürler. Sabahları ailelerinin odalarına girer ve yatağa çıkarlar. Geceleri de çiftlerin tam birbirlerini arzuladıkları anda kapıda beliriverirler.

Bu cinselliği zorlaştıran faktörlerden birisidir. Diğer önemli faktör iş hayatının veya ev işlerinin getirdiği strestir. Bütün işler yapılmış olsa da insanlar durmadan kafalarında daha nelerin yapılması gerektiğini düşünürler. Bu da rahatlamayı engeller. Çocuklarla birlikte geçirilen bir akşam çiftin rahatlamasını sağlar. Bu durumdan çocuklar da çok memnun kalırlar.

Hep birlikte zıplamak hoplamak, eğlenmek aile bireylerini rahatlatacaktır. Bu da çiftin cinsel arzularını harekete geçirebilir. Tabii bu şekilde rahatlamak sadece annenin ya da sadece babanın katılımıyla gerçekleşmeyecektir. Mutlaka çift bir arada olmalıdır. Örneğin annenin “Sen bugün çocuklarla ilgilen, ben de gardırobu düzelteyim” demesi rahatlamayı sağlamayacaktır. Hem çocuklar da bir süre anne ve babayla oynamak isteyecektir. Zaten bir süre sonra çocuklar kendi başlarına oynamaya başlayacaklardır.

Sevgiye daha fazla zaman ayırın

Cinsellik ve erotizm birçok insanın fantezilerinde ve isteklerinde büyük bir rol oynar. Buna karşılık gerçek hayatta cinselliğe üvey evlat muamelesi yapılır. Bilhassa aile yaşantılarında ilk sırada iş ve çocuklar, ondan sonra hobiler ve en son olarak da eğer çok yorgun düşülmediyse cinsel yaşam yer alır.

Cinsel ilişki tesadüfen, o anki istekle olmalıdır. Fakat bazı eşlerde böyle bir plan daha uygun olacaktır. Çünkü ancak bu şekilde bir araya gelme imkanları doğacaktır. Her şeye rağmen arzular programlanamaz. Yine de cinsel isteklerin gelişebilmesi için önemli bir başlangıç olacaktır.

Aman çocuklar görmesin Kucaklaşmak, sarılmak, öpüşmek – Çiftler bunları çocuklarından gizli mi yapmalılar? İşte size birkaç soru ve cevapları:

Çocuklar ebeveynlerinin cinsel hayatlarından ne kadarına tanık olabilirler?

Karı kocanın cinsel hayatı kendilerine ait olmalıdır. Tabii sarılmak, dokunmak, okşamak gibi davranışlar çocukların yanında da olabilir. Çünkü bu şekilde çocuklar da rahatlayacaklardır. Hem ebeveynlerinin birbirlerini sevdiklerini göstermeleri çocukları olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk bu durumu kıskanırsa ne yapmalı?

Ufak bir çocuğa daha çok şefkat gösterilmesi gerekirken, üç beş yaşlarındaki çocuklara yalnız kalmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Büyüdükleri zaman onların da eşleri olacaktır.

Çocuğun anne ve babasının cinsel ilişkiye girdiğini duyması sakıncalı mıdır?

Aileleriyle daha yakın ilişkileri olan çocuklar, yatak odasından gelecek sesleri yadırgamayacaklardır. Örneğin; anne ve babasıyla birlikte duş alan çocuklar veya birlikte yatan çocuklar.

Öğle uykusunda birlikte olan ebeveynler biraz sesli oldularsa, çocuklarına bir açıklama yapmak zorunda mıdırlar?

Çocuk eğer soru sorarsa, ebeveynlerin açıklama yapmaları gerekebilir.

Eğer çocuk uygunsuz bir zamanda yatak odasına girerse, nasıl tepki gösterilmelidir?

Eğer çocuk çok ufaksa, çift çocukla ilgilenmeye başlamalıdır. Fakat beş yaşından büyük çocuklar kapalı bir yatak odası kapısının ne anlama geldiğini öğrenmelidirler. Zaten ebeveynlerin gündüzleri de yatak odalarını kilitlemeleri gerekebilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir