in

Doğumdan Sonra Anneliğin İlk Günleri ve Anneliğe Alışmak

Gönderi paylaş:

İşte beklenen o an geldi. Dokuz aydan sonra bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz ve o kadar mutlusunuz ki, hislerinizi ifade edemiyorsunuz Bundan sonra yepyeni bir hayat başlayacaktır, heyecan dolu ve orucu. Bebekle yepyeni bir hayat sizi bekliyor. Bu yeni hayatın çok güzel olmasına rağmen, zorlukları da var. Her şey yeni ve her şey eskisinden çok farklı.

Bebeğin odası döşenmiş, kıyafetleri, patikleri ve biberonu alınmış. Anne olarak bu yeni duruma alışacak ve bebeğin bakımı ile ilgili çekingenliğinizi üzerinizden atacaksınız. Bebeğinizin anne karnının dışındaki hayata alışabilmesi ve uyumu sağlayabilmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Günlük yaşantınızın çok yorucu olmaması için, bebeğinizin uyku saatlerinde dinlenmeye çalışın. Etrafınızdaki dostlarınızın çocuğa birkaç saatliğine bakma teklifini kabul edin veya gerekirse siz onlardan yardım isteyin.

Bebeğinizin burnu hassastır

Bebek henüz anne karnındayken sesleri duyar. Doğumdan sonra ise, anne ve babasının seslerini tanır. Hamilelik süresi boyunca, sık dinlediği müzik ve hikayeleri dünyaya geldikten sonra hatırlar. Bu izlenimi Amerika’daki bazı bilim adamları yapmıştır. Bebeklerin burunları çok hassastır. Bebekler özellikle annelerinin kokusunu, diğer kadınların kokularından iyi ayırt ederler. Anne göğsünün kokusu bebeğe büyük haz verir. Bazı bilim adamlarına göre, bebeklerin bu kokudan haz almalarının nedeni söz konusu kokunun hamilelik boyunca amniyos sıvısının içinde bulunmasıdır.

Bebeğin uykusu Gece ile gündüzün değişmesine bebeğiniz zamanla alışacaktır. Bu konuda kendisine yardımcı olabilirsiniz. Gece olduğunda alçak sesle konuşup, ışıkları açmayın. Bebeğiniz gündüzleri uyuyorsa, çok sessiz olmanıza gerek yok, normal tonda yapılan bir konuşmadan kendisi rahatsız olmayacaktır.

Bebeğin beslenmesi Bebeğin öğünlerin ritmine alışabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Sindirim sistemi çok hassas ve yeterince gelişmemiş olduğundan, anne sütü ve mama çabuk hazmedilir. Bu yüzden bebek çok çabuk acıkır. Meme emen ya da mama ile beslenen bir bebeğin doyurulduktan bir saat sonra ağlaması normaldir.

Bebeğin sindirimi

Bebeğinizin ilk kakaları siyah ile yeşilin karışımıdır. Bunun adı mekonyumdur. Mekonyum hamilelik süresince bebeğin bağırsağında üretilir. Anne sütüyle beslenen bir bebeğin kakasının rengi sarı ve yumuşaktır. Kokusu ise, ekşimsidir. Mama ile beslenen bebeklerin kakaları daha katıdır, kokuları da daha keskindir. Kaka yapma sıklığı bebekten bebeğe değişir. Günde birkaç kez yapılan kaka iki üç günde bir yapılan kaka kadar normaldir.

Bebeğin vücut ısısı

Yenidoğan bebekler vücut ısılarını henüz tam olarak ayarlayamazlar. Bu yüzden sıcak tutan kıyafetlere ihtiyaçları vardır. Özellikle bebeğin kafasının sıcak tutulması gerektiğinden, başına mutlaka şapka takmalısınız. Bebeğin başı, vücudunun büyük bir kısmını teşkil eder (yüzde 21’ini; bu rakam erişkinlerde yüzde 9’dur) ve ısının büyük bir bölümünü vücuda dağıtır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir