in

Doğuma Hazırlık Rehberi

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Kadınların yaşamlarının en önemli evresi olan hamilelik ve doğum süreci birçok bakımdan dikkate alınması gereken bir dönemdir. Bu dönemde kadınların kendilerini rahat hissetmesi ve bebeğin sağlığına verilen önem kadar süreç hakkında yeterli bilgiye de sahip olunması gerekiyor. Her hamile kadın mutlaka doğum öncesinde önemli hazırlıklar yapmak zorundadır. Doğuma hazırlık evresinde bir kadın hemen her konuya dikkat etmeli ve kendini bu sürece en iyi şekilde hazırlamalıdır. Doğum öncesinde her detayın en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi kadınların hastaneye gittiklerinde daha az panik yapmasını sağlayacaktır. Kişiler gerekirse doğum öncesinde eğitimlerle de bu süreci destekleyebilirler. Bu tarz eğitimlere yalnızca anne adayları katılabildiği gibi baba adayları da katılabiliyorlar.

Doğuma Hazırlık Yaparken Geç Kalmayın

Doğum için hastaneye giden anne adaylarının birden fazla eşyaya ihtiyaç duyacağı kesindir. Anne ile birlikte bebekler için de mutlaka özel bir çanta hazırlanması gerekiyor. Yeni doğan bir bebeğin ihtiyaç duyabileceği her türlü eşyanın ve anne adayının kullanacağı eşyaların bulunması gereken çanta doğumdan en az 2 ay önceden hazırlanması gerekiyor. Bu çantalar ayrı ayrı da hazırlanabilir tek bir çanta şeklinde de hazırlanabilir. Öncelikle bebek çantasında bulundurulması gereken eşyalar içerisinde yeni doğanlar için biberon, suluk, mama önlüğü, hastane çıkış takımı, yeni doğan için bez, ince bir yelek mutlaka bulundurulmalıdır. Bunun yanında anne için hazırlanacak olan çantada birkaç takım pijama, hastane terliği, iç çamaşırı, doğum sonrası kanamaların olma durumuna karşılık ped gibi malzemelerin çantada bulunması gerekiyor. Kadınlar doğuma hazırlanırken bu tarz eşyaları eksiksiz olarak tamamlarsa çok daha rahat şekilde doğuma girme imkânı bulacaktır.

Doğuma Hazırlık Yaparken Hastaneyi Doğru Seçin

Doğuma Hazırlık Yaparken Hastaneyi Doğru Seçin
Doğuma Hazırlık Yaparken Hastaneyi Doğru Seçin

Doğum yapmak kolay bir iş olmadığından bu konuda size yardımcı olacak olan doktorların mutlaka titizlikle çalışan insanlar olması gerekiyor. Bu nedenle ister devlet hastanesi olsun isterse özel hastane olsun mutlaka doğum sürecinde iyi bir doktordan yardım almanız gerekiyor. Doğum öncesinde doktorunuzdan mutlaka detaylı bilgiler edinmeye önem vermelisiniz. Öğreneceğiniz her bilgi hayati değerde bir bilgidir. Doğumun nasıl başlayacağı, ne kadar süreceği, risklerinin olup olmadığı, bebeğin sağlık durumu gibi konularda bilgi almak sizin daha bilinçli bir şekilde doğum yapmanızı sağlayacaktır.

Doğuma Saatler Kala Yapılması Gerekenler

Doğum için hastaneye giden kadınlar kendilerine ayrılan odayı rahat edebilmek için biraz daha kişisel bir hale getirebilirler. Örneğin hastane odasına kendi evinizden getirdiğiniz bir resmi asabilirsiniz ya da kendi çarşaflarınızın serilmesini isteyebilirsiniz. Yavaş tonlarda müzik dinlemek sizleri sakinleştirecektir. Hastane odası ne kadar kişisel hale getirilirse anne adayı da kendini o kadar rahat hissedecektir. Bu süre zarfında hareket etmeye özen gösterin. Dik durmak ve hareket etmek sizin olumsuz düşüncelerden de kurtulmanızı sağlayacaktır. Yanınızda bulunan kişinin mutlaka güvendiğiniz ve sizin o andaki kaprislerinizi taşıyabilecek biri olmasına önem verin. Bu süreçte sizi anlayan insanların yanınızda olması son derece önemli bir konudur.

Doğum Esnasında Yaşanan Gelişmeler

Doğum Esnasında Yaşanan Gelişmeler
Doğum Esnasında Yaşanan Gelişmeler

Kadınların en çok korktukları an doğum anıdır. Ancak bu süreci hemen her kadın yaşıyor ve bir şekilde durumun vahametini bir süre sonra atlatıyorlar. Zorlu doğum süreçlerinde dahi profesyonel bir doğum uzmanı sayesinde kolay bir şekilde geçirilebiliyor. Doğuma tüm hazırlıklar tamamlanıp da artık bebeği karşılama zamanı gelmiş ise çok fazla yapılacak bir şey kalmamış demektir. Bu süreçten sonra her şey alanında uzman olan doktorların elindedir. Sizler daha sakin kalarak ve kendinizi telkin ederek doğuma girmelisiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir