Doğum

Sezaryenle Doğum Nedir? Normal Doğumla Sezaryen Karşılaştırması

Sezaryenle Doğum günümüzde bir çok anne adayının tercihi haline gelmiş durumda. Bir bebeğe sahip olmak kadar sağlıklı bir biçimde dünyaya getirmek de aileler için büyük önem taşır. Bu endişeye anne adayının normal doğumdan korkması tıbbi bazı zorunluluklar da eklendiğinde tercih edilen doğum genellikle sezaryen oluyor. Tıbbi zorunluluklar için söyleyebileceğimiz pek fazla bir şey yok. Ancak zahmetsiz olduğunu düşünerek sezaryeni tercih eden anne adayları bu yazımızı okumadan son kararlarım vermesinler.

Uzmanlar dünyadaki sezaryen uygulama oranının yüzde 10 civarında olması gerektiğini belirtiyorlar. Ama bugün artık bazı ülkelerde sezaryen oranı yüzde 80’lere çıktı. Türkiye İçin kesin bir oran vermek mümkün değil. Sezaryenle doğumun artma nedenlerine örnek vermek gerekirse; günümüzde insanlar artık daha geç yaşlarda evleniyor. Ve yine eskiye oranla çok fazla çocuk doğurma eğiliminde de değiller.

Örneğin, çalışan kadın tek bir çocuk istiyor ve hekim çocuğu ona sağlıklı olarak vermek zorundadır. Bir diğer neden ise anne adayının yaşı olabilir. Kadın 30 yaşın üzerinde ise tekrar gebe kalma ihtimali de düşer. Bu nedenle doğumda çıkabilecek komplikasyonları en aza indirmek için sezaryene başvurulur. Teknolojinin gelişmesi de bir başka nedendir. Yani teknoloji sayesinde çocuğun gelişimi daha iyi takip edilebilir ve doğumun nasıl olacağına karar verilir.

Normal Doğumla Sezaryen Karşılaştırması

Normal Doğumla Sezaryen Karşılaştırması
Normal Doğumla Sezaryen Karşılaştırması

Normal doğuma göre avantaj ve dezavantajlarına bir göz gezdirelim. Bir hasta eğer normal doğum yapabilecek durumda ise bu yolun tercih edilmesi gerekir. Sezaryen ile normal doğum arasında bir karşılaştırma yapılırsa ikisinin de iyi ve kötü tarafları vardır.

Sezaryenin bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Hasta bu ameliyatın tipik risklerini de göze almak zorundadır. Örneğin, genel veya epidural anestezi riskini göze almalıdır. Bunlar normal doğumun üzerine alınmış ek risklerdir. Bunun dışında hastanın ameliyattan sonra hemen İyileşip normal yaşamına devam etmesi beklenemez. Bu hastanın normal yaşamına geçmesi biraz zaman alır.

Gerçi her iki doğum şeklinde de lohusalık dönemi vardır. Ama sezaryende bu süre biraz daha zorlu geçebilir. Normal doğum yapmış bir kadın istediği gibi yiyip içebilir, kalkabilir yani bir takım ihtiyaçlarını gayet rahat giderebilir. Ama sezaryen olmuş bir kadın için bu pek geçerli değildin Her iki doğum şekli için de geçerli olan bir diğer risk de enfeksiyon durumudur.

Sezaryen sırasında oluşabilecek enfeksiyonlar özellikle lohusalık dönemindeki bir kadın İçin önemli sorunlar yaratabilir. Yine normal doğuma göre sezaryendeki kan kaybı çok daha yüksek oranda olabilir. Sezaryen olmuş bir kadının ameliyat sonrası ağrıları olur. Normal doğumda ise doğum bittikten sonra kadın için doğum ağrıları artık pek sorun olmaz.

Gerçi ufak tefek toplayıcı ağrılar olur ama bunlar hiç bir zaman sezaryen ağrılarıyla kıyaslanamaz. Yine her iki doğum şeklinde de kadın birkaç saat sonra ayağa kalkabilir, ancak sezaryen olmuş bir kadın normal doğum yapmış biri gibi rahat yürüyemez. Sezaryenle doğum yapmış birinin tamamen toparlanması zaman alır.

Bebek açısından sezaryenle doğum, normal doğuma göre daha avantajlıdır, Çünkü normal doğumda bebek doğum kanalından geçmek zorundadır ve bu yol bebek için oldukça zordur. Fakat sezaryende bebek o kanaldan geçmez. Yani bu zor yolu aşmak zorunda değildir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu