in

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus

Gönderi paylaş:

Sezaryen ile doğum sonrası anneler, en nihayetinde bir sezeryan ameliyatı geçirdikleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? merak ediyorlar. Sezaryenden sonra ilk saatlerde kadınlar sezaryen ile doğumun gerekli olduğunu düşünüyor. Oysa birkaç hafta sonra bu fikirleri değişiyor ve hayal kırıklığına uğruyorlar. Normal bir doğum gerçekleştiremedikleri için kendilerini başarısız hissediyorlar ve anneliğe adaptasyonda zorluk çekiyorlar

Sezaryen yaygın bir doğum şekli oldu. Bazı anne adaylarının yaşadıkları doğum korkuları ya da tıbben ortaya çıkan zorunluluklardan, sezaryen tercih ediliyor. Ama sezaryenin önemli bir ameliyat olduğunu bilmek gerekiyor. Doğum sonrası bebeğinizle geçirmek istediğiniz yoğun günlerde sezaryenin etkileriyle de uğraşmak durumundasınız. Ama belirli noktalara dikkat ederseniz, daha çabuk toparlanıp sağlığınıza kavuşmak mümkün.

Sezaryen bir ameliyat hem de önemli bir ameliyat. Bilindiği gibi en doğal yöntem, normal doğum. Son yıllarda sezaryen ameliyatlarında ciddi bir artış görülmekte. Bunun birçok nedeni var. Anne adayları bazen ağrı duymaktan kaçınıyor, bazen doğum korkusu yaşıyor. Bunun yansıra yanlış bilgilenmeler, psikolojik olarak duyulan kaygı ve stres gibi nedenler anne adaylarını sezaryene yaklaştırıyor.

Tabi bir de hekime bağlı nedenler var. Ağrı ve doğum sırasında bebeğe bir şey olacak korkusu, bilimsel olarak istenilen düzeyde olamama, doğum sırasında onarımı güç yara meydana gelme endişesi.

Nedeni ne olursa olsun son yıllarda ülkemizde sezaryene eğilim gittikçe artıyor. Oysa Amerika’da sezaryen keyfi bir uygulama değil. Sezaryen ameliyatının hastaneye, hastaya ve ülke ekonomisine olan maliyeti normal doğuma göre yüzde 510 kat arttırdığından sıkı kurallara bağlanmış.

Sezaryen yapan her hekim, hasta ve yakınlarına, sigorta şirketi elemanlarına, hastane etik ve denetleme kurullarına bilgi vermek durumunda kalıyor. Şimdilik ülkemizde böyle bir zorunluluk yok. Ama siz siz olun eğer doktorunuz tıbben zorunlu görmüyorsa ve siz, doğum şekli konusunda tercih yapmak durumundaysanız, iyi düşünmelisiniz. İyi düşünmek için elbette doğru bilgiler edinmek de gerekiyor.

Sizi korkutmayalım. Çünkü ideal sağlık şartlarına uyulduğu ve iyi bir tıbbi ekiple yapılan sezaryen ameliyatının normal doğum kadar risksiz olduğunu bilmelisiniz. Ancak PDA (Epidural Anestezi) yani lokal anestezi daha az uygulanıyor.

Genellikle tam bir narkozla sezaryen ameliyatı gerçekleştiriliyor. Yani siz doğum yaparken uyumuş oluyorsunuz. Bebeğinizin dünyaya geliş anını ve ondan sonraki birkaç saat içinde birlikte olma fırsatını kaçırıyorsunuz. Birçok anne adayı doğum anını yaşamak istediğinden ya normal doğum ya da epidural anesteziyle normal doğuma yöneliyor.

Estetik açıdan çekinmenize hiç gerek yok. Boylamasına karına açılan bir kesiyle ki, bu yönteme göbek altı median insizyon deniliyor, gerçekleştirildiğinden rahatlıkla bikini giyebiliyorsunuz. İkinci bir yöntem ise “pfannenstiel insizyon”. Bu, daha çok çekme ve genişletme esasına dayanıyor. Anne adayında tüylenmenin başladığı bölgenin hemen üzerine açılan 15 cm’lik bir yarıkla doğum gerçekleştirilebiliyor.

Doğum sonrası anne rahatlıkla, estetik kaygı taşımadan bikini giyebiliyor. Kalan izler zaman içinde tamamen kaybolabiliyor. Bu yöntemle yaranın daha çabuk kapandığı, annenin daha az kan kaybettiği biliniyor. Ayrıca enfeksiyon kapma riski de yok denecek kadar az.

Evet, sezaryen olan anneler doğum ağrısı çekmiyor. Ama ya sonrası? Sezaryen olan annelerin doğum sancıları ameliyattan sonra başlıyor. Normal doğumdan daha çok tedbirli ve dikkatli olmak gerekiyor. Sezaryenden sonra nasıl kolayca toparlanıp, eski sağlığıma kavuşurum diye düşünüyorsanız, işte size birkaç öneri…

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Sezaryen sonrası narkoz

Sezaryenden çıktıktan sonra bir süre daha narkozun etkisi sürer. Siz uyandığınızda bazı rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Karnınızın kesik yerinde bir ağrı hissedeceksiniz. Verilen narkoz halsizlik, mide bulantısı gibi etkiler gösterebilir. Eğer PDA uygulandıysa, baş ve omuz ağrısı yaşamanız gayet normal.

İlk gün canınız yanacaktır. Yara yerinizde duyduğunuz acı, son derece normal bir durumdur. Doktorlar ağrılarınız konusunda size yardım edecektir. Çeşitli zamanlarda, çeşitli yöntemlerle ağrı kesiciler acınızı hafifletmeye yarar.

2- Sezaryen sonrası emzirme

İlk gün bebeğinizi emzirmek için yatağın içinde doğrulmak sizi zorlayabilir. Bir hemşire ya da tecrübeli bir yakınızın yardımıyla bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeyi ihmal etmeyin çünkü süt vermek, yaranın ve rahmin iyileşmesini hızlandırır. Ön süt olarak adlandırılan kremsi süt, dış dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebeğiniz için ideal bir besindir. Onu bu sütten mahrum etmemelisiniz.

3- Sezaryen sonrası hareket etme

İlk gün birinin yardımını alarak ayağa kalkmaya çalışmalısınız. Ancak kendinizi de zorlamayın. Dolaşmanın, yürümenin kan dolaşımının yanısıra pıhtılaşma riskini azalttığını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca sezaryen sonrası önemli bir ağrı nedeni olan bağırsaktaki gazların, harekete geçmesini sağlar.

4- Sezaryenden sonra ilk günler

İlk gün birinin yardımını alarak ayağa kalkmaya çalışmalısınız. Ancak kendinizi de zorlamayın. Dolaşmanın, yürümek kan dolaşımını hızlandırır ve pıhtılaşma riskini azaltır. Ayrıca sezaryen sonrası önemli bir ağrı nedeni olan bağırsaktaki gazların, harekete geçmesini sağlar

5- Sezaryen sonrası yürüme

Doğumdan sonra ilk 5 gün içinde bazı sorunlar yaşamanız doğal. Yaralarınızın oranı her gün düşse de yine acımaya devam eder. Hareket edin. Ama mutlaka çok dikkat ederek hareket edin. Baş dönmesi yaşama riskiniz olacağından birinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Çeşitli bahanelerle yürümeyi asla ihmal etmeyin, ertelemeyin. Kendinizi daha iyi hissediyorsanız, yardım aldığınız kişinin kolunuza girmese bile, yanınızda sizinle birlikte yürümesini isteyin.

6- Sezaryen sonrası tuvalet

İlk günlerde sık sık tuvalete gitmeniz gayet normaldir. Çünkü birçok kadın bu ilk günlerde idrar kesesini tam olarak boşaltamaz ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Narkozun yan etkilerini de yaşayabilirsiniz. Kabızlık ve şişkinlik narkozun etkisiyle ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklardan kurtulmak ya da en az düzeye indirmek istiyorsanız, bol bol sıvı tüketmelisiniz. Bağırsakları harekete geçirdiğinden çay ve ılık su ideal sıvılardandır. İlk günlerde gaz şikayeti yaşamak istemiyorsanız süt ve süt ürünlerinden, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durmanızda yarar var.

7- Sezaryen sonrası ev işleri

Hastaneden eve geldikten sonra mutlaka size ve ev islerine yardımcı olacak biri olmalı. Profesyonel bir bakıcı olmayabilir. Anneanne yada babaanne varsa onlar size yardımcı olabilirler. Ev işleri konusunda kendinizi zorlamayın.

Doğumun etkilerinden bir an önce sıyrılmak istiyorsanız, dinlenmeniz ve hareket konusunda bilinçli davranmanız gerekiyor. İlk günlerde bebeğinizi sık sık kaldırmamaya da dikkat etmelisiniz.

8- Sezaryenden sonra ilk aylarda dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk haftalarda çabuk toparlanmak için yapmanız gerekenlerin başında kendinizi yormadan yaptığınız yürüyüşler olmalı. Hareket en kısa zamanda iyileşmenizi sağlar.
  • Ev işleri yapabilirsiniz. Ama kendinizi yormadan ve zorlamadan. Az miktarda bulaşık yıkamak, yapımı kısa zaman alacak yemek işleriyle uğraşmak gibi… Ama sakın kendinizi çok iyi hissetmenize aldanıp, büyük bir temizlik yapmaya kalkmayın.
  • Bebeğin bakımı sizi zaman zaman yorabilir. Bebeğinizi uzun süre kucağınızda taşımayın. Ama bebeğinizin size yardımcı olduğunu unutmayın. O aldığı her kiloyla sizin güçlenmenizi sağlıyor. Her hafta artan kilosuyla bebeğinizi indirip kaldırmak sizin sağlığınıza kavuşmanıza yarıyor.
  • İlk aylarda merdiven inip çıkmaya çalışın. En az günde bir kez merdivenlerden inip çıkarak egzersiz yapabilirsiniz.
  • Araba kullanmak için doğumdan sonraki ilk ayı beklemenizde yarar var. Pedallar sizi yorabilir. Ayrıca ani fren ve çarpma durumunda sağlığınızı riske sokabilirsiniz.
  • Leğen kemiği egzersizleri çabuk toparlanmak için size yardımcı olur. Egzersiz için günde bir kez istediğiniz zamanı seçebilirsiniz. Bu egzersizler hamilelik ve doğum sancıları nedeniyle yıpranan kasların eski haline gelebilmesi için gereklidir.

9- Sezaryen suçluluk hissi yaratabilir

Sezaryenden sonra tamamen iyileşmek kişiden kişiye göre değişiyor. Bazı annelerin iyileşme süreci bir yıl sürebiliyor. Anneler, sezaryen olduktan sonra farklı duygular yaşayabiliyorlar. Sezaryen olmuş bir çok anne “Keşke doğum anını yaşayabilseydim!” diyerek, narkozun etkisiyle bu anı kaçırmanın üzüntüsünü duyabiliyor. Ya da doğum ağrısının korkularını yaşayan anneler, sezaryenden sonra bu korkusunu anlamsız buluyor.

10- Sezaryen sonrası duygusal durum

Yapılan araştırmalarda sezaryen olan kadınlarda farklı duyguların geliştiği saptanmış. Ortaya çıkan sonuçlara göre kadınlar 5 aşama geçiriyor. Sezaryenden sonraki ilk saatlerde kadınlar sezaryeninin gerekli olduğunu düşünüyor. Oysa birkaç hafta sonra bu fikirleri değişiyor ve hayal kırıklığına uğruyorlar. Normal bir doğum gerçekleştiremedikleri için kendilerini başarısız hissediyorlar ve anneliğe adaptasyonda zorluk çekiyorlar. 2. aydan sonra başlayan üçüncü evrede bebekle ilgili yaşanan birçok sorun sezaryene bağlanıyor.

Sezaryen olmuş annelerle konuşmak, araştırmak, duygularını paylaşmak dördüncü evrede görülüyor. Aynı şeyleri duymak, diğer annelerin yaşadıklarını paylaşmak kadında oluşan huzursuzluğu azaltıyor. Son evrede ise bu suçluluk duygusu giderek azalıyor, çoğu zaman kayboluyor.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.