Doğum

Perine Doğum Kesisi Hakkında Aklınıza Takılanlar

Bebek neredeyse doğacak, sancılar kısa aralıklarla geliyor, doktor bebeğin saçlarını görebiliyor bile ve doğum yapan kadın farkında; az sonra her şey bitecek, ağrılar dinecek, anne bebeğini kucağına alacak. Doğumun bitmesine birkaç dakika kala, doktor perinenin kesilip kesilmeyeceğine karar verir. Bebeğin geçişini sağlamak için vajen çıkışının kesilme düşüncesi, birçok kadını korkutur. O kadar duyarlı bölgenin kesilmesi düşüncesi itici gelir.

Gerçi artık böyle kesikleri sıradan bir şekilde yapmak yerine, doktorlar özel hareketlerle perine dokusunu korumaya çalışırlar. Ayrıca, doğal bir şekilde oluşan perine yırtıklarının, kesiklere oranla daha çabuk iyileşmediği bilinir. Yine de ilk doğum yapan kadınlar, vajina ağzının henüz dar ve esnek olmasından dolayı oraya kesik yapılmasını kabul edemezler. Kesiğin gerçekleşme olasılığı her kadında aynı değildir. Bu konuda doğumdan önce, doktordan bilgi alınabilir.

Perinenin kesilmesi özellikle şu durumlarda gerekir:

 • Kadının leğen kemiğinin ölçüsü bebeğe göre daha darsa, perinede derin bir yırtığın oluşmasını engellemek amacıyla,
 • Eğer bebek erken doğacaksa; vajina ağzının oluşturduğu baskının. Bebeğin kafasına zarar vermemek için,
 • Bebek forseps veya vakumla doğacaksa,
 • Kalp atışlarından, bebeğin iyi olmadığı öğrenilirse ve doğumun bir an önce gerçekleşmesi gerekiyorsa.

Perinenin bilinçli olarak kesilmesini veya doğum esnasında kendiliğinden yırtılmasını, çoğu kadın ilk anda pek fark etmez. Son sancılardan dolayı acıyı hissetmezler, ancak sonuna doğru biraz fark edilir. Ayrıca itmeden oluşan baskıdan dolayı, perinede kan olmaz ve uyuşmuştur.

Çoğu kadın, ancak bebeğini kucağına aldıktan sonra, doktorun o bölgeyi dikmeye başlamasıyla, yırtığın farkına varır. Günümüzde böyle dikişler için, en geç 30 gün içinde kendiliğinden eriyen çok ince ve özel iplikler kullanılır. Böylelikle ipleri aldırma problemi kalmaz. Doktor için düz bir şekilde kesilmiş bir kesiği dikmek, düzgün olmayan bir yırtığı dikmekten daha kolay gelir. Perinenin düzgün dikilmesi, ortalama 15 ile 30 dakika sürer ve çeşitli aşamalarla olur. Öncelikle derinde olan vajen dokusu bir iplikle dikilir, sonra üzerindeki leğen kemiğinin kas dokusuna ayrı ayrı dikiş yapılır. Son olarak başka bir iplikle deri dokusu dikilerek kapatılır.

Perine Kesileri Bazen Yara 3 Gün İçinde İyileşebilir.

Genellikle doktorlar son kat dikişi gizli yaparlar, yani iplik alt hücre dokusundan geçirilir, dolayısıyla dıştan dikiş belli olmaz. Bir uzmanın açıklamasına göre, dikiş çok iyi yapılsa bile, ilk haftalarda çoğu kadına problem yaratır. Yara, yürürken, otururken ve hatta tuvalette acı verir. Gerçi kanla iyi beslenen perine bölgesi çabuk iyileşir.

Perine Yarasının İyileşme Süresi Çeşitli Etkenlere Bağlıdır.

 • Kişisel bünyeye göre değişir. Bazı kişilerde yaranın kapanması çok zaman alabilir.
 • Kesiğin veya yırtığın derinliği önemlidir. Sadece yüzeydeki dokular üzerinde ve birkaç santimlik dikişler, makata ve vajen dokusuna kadar ulaşmış dikişlerden daha çabuk iyileşir.
 • Dikiş yönüne göre değişir. Bazı kesikler perineye doğru 45 derecelik açı yapar veya bazıları makata doğru düz ve kısadır. Eğimli olan kesikler, makatın yaralanma riskini azaltır ve ilerde tuvalet yapmadaki problemleri engeller, makata doğru düz açı yapan kesikler ise, daha çabuk iyileşir.
 • Dikiş tekniğine bağlıdır. Şayet perine kesiği kat kat dikilirse, daha düzgün ve çabuk iyileşir. Fakat doktor bütün katları birden dikerse, iyileşme daha fazla zaman alır. Bu biçimde dikmek, artık pek ender yapılır. Gerçi böyle dikiş daha az zaman alır, ama zamanla dokularda şişkinlik yarattığı için, özellikle oturmayı veya yürümeyi engeller. İpliğin derinin iç kısmından geçirilmemesi, zamanla dikiş deliklerinde idrardan, dışkıdan veya akıntıdan mikrop birikintileri. bulaşmasına neden olur. Bu yüzden, taze yaranın olabildiğince kuru ve temiz tutulması gerekir.

Bu konuda uzmanlar, yeni doğum yapmış kadınlara tuvaletten sonra vajenlerini steril ve ılık suyla yıkamalarını önerirler. Bu şekilde hem idrar yarayı yakmaz, hem de mikroplardan arındırılmış olur. Yıkama sonrası vajina bölgesi yumuşak tuvalet kağıdıyla kurulanmalıdır.

Oturarak Banyo Yapmak, Perine Yarasının İyileşmesini Sağlar

 • Küvet içindeki suya papatya çayı katarak, içinde oturmak çabuk iyileşmeyi sağlar ve kaşıntıyı önler. Vücudun alt bölgesinin su altında kalacak kadar küvete – 35 derece sıcak su doldurulmalı ve içinde 10 dakika oturulmalı.
 • Sabun veya duş şampuanı kullanılmamalı ve kurulama sonrası krem sürülmemeli. Çünkü krem yarayı nemlendirir ve içeriğindeki maddeler yanma hissi yaratır.
 • Doğum sonrası en çok morluk yaratan, oturmaktır. Çoğu kadın, içgüdüsel olarak dikişin üzerine oturmaz. Kesiği perineye doğru 45 dereceyle dikilmiş olanlar ise yan otururlar. Bazıları da altına şişme yastık koyarlar.
 • İlk haftalar içerisinde şiddetli ağrıları veya o bölgede şişiği olan kadınlar, doktora ağrı dindirici krem yazdırabilir veya yaraya soğutulmuş bez koyabilir.
 • Bez iyi gelse de, yara üzerinde birkaç dakikadan fazla tutmamak gerekir. Çünkü sonunda perine kesiği iyileşir, fakat şişlik iltihap kapar.
 • Çoğu kadında yara, iki hafta sonrasında rahatlıkla hareket edebilecek kadar iyileşir. Şayet durum böyle değilse, acaba yara iltihap mı kapmış, kan mı toplamış yoksa apse mi yapmış diye mutlaka geç kalmadan doktora gösterilmelidir.

Vücut Yağıyla Yapılan Masaj Deriyi Yumuşatır

Ender durumlarda perinenin tam iyileşmemesinden dolayı, dikişlerin açıldığı veya aylar sonra cinsel ilişki sırasında problem yarattığı görülebilir. Böyle bir durumda kadın, doktoruyla beraber dikişin tekrar açılıp yeniden dikilmesine veya yaranın düzeltilmesinin bir dahaki loğuma kadar ertelenip ertelenmediğine karar verir.

Böyle problemli durumlarla karşılaşmamak için, doğuma birkaç hafta kala vajen ve perine bölgesine, çeşitli doğal maddeler içeren yağlarla masaj yapılabilir. Bu, derinin yumuşak olmasını sağlar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu