Doğum

Normal Doğumdan Sonra İlk Saatler

Doğum komplikasyonsuz seyretmiş olsa da, annenin doğumhaneyi terk etmesi saatler sürer. Bu süre içerisinde tetkikler yapılarak annenin durumu kontrol altına alınır. Bebeğin doğması ile birlikte yorgunluk ve sancılar bir çırpıda yok olur. Anne kendini çok iyi hisseder ve bir an önce doğumhaneyi terk etmek ister.

Ancak taze anne, doğumhaneyi terk etmek için daha bir – iki saat beklemek zorunda. Doktorlar bu sürenin de doğuma dahil olduğunu söylüyorlar. Çünkü doğum sonrası da kadın için çok önemlidir. Annenin, bu süre içerisinde takip altında olması gerekir. Çünkü bu zaman dilimi içerisinde enfeksiyon ve kanama tehlikesi büyüktür.

Plasentayı beklemek Doğumdan hemen sonra plasenta büyük oranlarda prostaglandin hormonu üretmeye başlar. Buna bağlı olarak rahim küçülür ve plasenta yavaş yavaş kopar. Plasenta rahmin iç duvarından koparak dışarıya doğru atılır. Normal şartlarda bu, yaklaşık 10 ila 40 dakika sürer. Annenin büyük ölçüde kan kaybetmesini önlemek için birçok klinikte bu aşama hızlandırılır. İğne yardımı ile kadında oksitosin hormonunun salgılanması sağlanır.

Plasenta bu iğne yardımı ile on dakika içerisinde gelir. Ancak bu iğnenin bir yan etkisi vardır. Oksitosin hormonunun salgılanması ile birlikte göğüslerdeki süt üretimi artar. Bebek bu sırada hemen emmeye başlarsa, plasentanın gelmesi kolaylaşır.

Doğru kontroller

Plasentanın gelmesinden sonra hemşire bunu dikkatli bir şekilde muayene eder. Muayene sırasında bir şeylerin eksik olup olmadığını kontrol eder. Bir şeylerin eksik olduğu durumlarda annenin rahminin anestezi ile temizlenmesi gerekir. Çünkü rahimde kalan parçalar daha sonraları kanamalara ve enfeksiyonlara yol açabilirler.

Cerrahi müdahaleler

Perine kesiğinin gerekli olduğu doğum sonrasında bu bölgenin dikilmesi gerekir. Ancak çok ağır kanamalar söz konusu ise, dikişin plasentanın gelmesinden önce atılması gerekir.

İdrar torbasının boşalması İdrar torbasının dolu olması rahmin küçülmesini engeller. Bunun için doktor idrar torbasını karnın üstünden kontrol eder. İdrar torbasının dolu olduğu durumlarda annenin idrar yapması sağlanır. Çoğu kez anne istem dışı olarak doğumdan hemen sonra idrarını yapar. Bunun gerçekleşmediği durumlarda doktorlar anneye yardımcı olurlar. İlaçlarla ya da annenin elinin sıcak suya sokulması ile idrar yapması sağlanır. Hiçbir şey fayda etmiyorsa, kateter yardımı ile idrar torbası boşaltılır.

Rahmin küçülmesi

Her 10 ila 15 dakikada bir doktor annenin rahmini kontrol eder. Rahmin kısa sürede küçülmesi çok önemlidir. Çünkü plasenta rahimde büyük bir yaraya yol açmıştır ve rahim küçüldükçe anne daha az kan kaybeder.

Tansiyon ölçümü

Doktor sürekli olarak annenin tansiyonunu ve nabzını kontrol eder. Çünkü nabzın ve tansiyonun düzenlenmesi gerekir. Aynı zamanda vücut ısısı da kontrol edilir. Aniden ateşin ortaya çıkması enfeksiyonun habercisidir. Enfeksiyonların hemen antibiyotik yardımı ile tedavi edilmeleri gerekir.

Doğum yollarının kontrolü

Doğum sırasında doğum kanallarının esnemesi sonucunda yaralanmalar ortaya çıkabilir. Doğum kanallarında şişmeler söz konusu ise bölgeyi rahatlatıcı ilaçlar verilir. Diğer yaralanmalar da lokal ilaçlarla tedavi edilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu