Doğum

Normal Doğum Yapanlar Neden Daha Sağlıklı?

Hamilelik süresi boyunca her anne adayının neredeyse aklında aynı soru vardı normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu? Peki, hangi doğum yöntemi daha sağlıklı bunun soru çoğu insan tarafından normal doğum olarak cevaplanır. Normal doğum nasıl gerçekleşir sorusu neredeyse her anne adayının en az bir kere Google üzerinden araştırdığı bir sorudur. Normal doğum ufak kasılmaların başlaması sonucu aminion sıvısı gelir ve doğum gerçekleşmeye başlar.

Neden Normal Doğum

Çoğu anne adayının normal doğumu isteme nedeni normal doğum sonrası rahmin kendisini daha kolay toplaması daha doğal yöntemlerin daha sağlıklı olması ve iyileşme sürecinin kısalmasıdır. Ancak başka bir nedeni de sezaryende bebek anne karnından bir anda çıktığı için daha stresli ve gergin olur ve durum tüm hayatını etkileyebilir. Diğer nedenlerinden bazıları da daha kolay emzirebilir, anne ve çocuk arasında daha kolay ve çabuk bir bağ kurulur. Bu bağ bebeklik boyunca devam eder.

Neden Sezaryen İle Doğum Değil?

Neden Sezaryen İle Doğum Değil?
Neden Sezaryen İle Doğum Değil?

Sezaryen ile doğumda normal doğumda olduğu gibi rahimde tamamen bir temizlenme olmaz. Ayrıca dikiş sayısı, oluşan ağrılar ve iyileşme süresi normal doğuma göre daha fazladır. Başka nedenlerinden bazıları ise doğum sonrası dikiş izlerinin yok olmaması, karın içi yapışıklık, daha sonrasında oluşacak rahim yırtılması vb…

Sezaryen İle Doğum Nasıl Olur?

Sezaryen ile doğum yapılacağında anne adayı ağrısı olmadan sağlıklı bir şekilde genelde doğum yapacağı yere gider. Sezaryen ile doğumda anne adayına anestezi uygulanarak Doğuma alınır doğumda 7 kat kesme işlemi uygulanır bu işlemler sırasıyla; cilt, cilt altı, kas kılıfı, karın ön duvar kası, dış karın zarı, rahmi çevreleyen iç karın zarı, rahmi oluşturan kas.

Neden Normal Doğum Tercih Edilmemeli?

Normal doğum tercih edilmemesinin nedenlerinden bazıları doğumun fazla sürmesi bebeğin nefessiz kalmasına ve bunun sonucu olarak zeka geriliğine yol açabilir, bebeğin kalp atışlarında olabilecek bir sorun nedeniyle vakum işlemi yapılabilir, doğum sonrasında oluşan idrar borularındaki sarkma ilerleyen hayatında doğum yapan kişiyi genellikle idrar kaçırma şikayeti ile ameliyata kadar götürebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu