in , ,

Döllenme Hissedilir Mi? Spermin Yumurtaya Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Gönderi paylaş:

Döllenme Hissedilir Mi?

Döllenmeyi hissetmek mümkün bir durum olmasına karşın her anne adayı bunu hissedemeyebilir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur ve bazı kadınların hissetmesi kadar bazı kadınların hissetmemesi son derece normaldir. Döllenmenin hissedilmesi ağrı şeklinde olabileceği gibi kramp olarak da görülmektedir. Döllenme esnasında yaşanan ağrı, regl ağrısına benzer. Birçok kadın ilk gebelik (döllenme) sürecini regl öncesi ağrısı ile karıştırabilmektedir. Döllenmenin hissedilmesi esnasında ağrı yerine ateş basması da görülebilir.

Spermin Yumurtaya Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Spermin yumurtaya girdiğini anlamak için belirtileri izlemek gerekir. Sperm, yumurtalıklar ile temasa geçtikten sonra hormonlarda değişmeler başlar. Bu değişim ise kişinin döllenmeyi ve gebeliğin ilk zamanlarını anlamaya başlamasını sağlar. Hormonlara bağlı olarak bedende değişikliklerin meydana gelmesi de yine spermin yumurtaya ulaştığını gösteren unsurlardan biridir.

Döllenme Hissedilir Mi
Döllenme Hissedilir Mi

Sperm Yumurtaya Ne Kadar Sürede Ulaşır?

Spermin yumurtaya ulaşma süresi ortalama 1 ila 2 saat arasındadır. çoğunlukla 2. saat tamamlanmadan sperm, yumurtaya ulaşır. 60 ila 80 dakika arasında spermin yumurtaya ulaştığı bilinmektedir. Döllenme ise spermin ulaşmasını takip eden 36 saat içerisinde gerçekleşir. Döllenmenin hissedilmesi için gereken süre ise ortalama 4 haftalık bir süreyi kapsar.

Döllenme Esnasında Ağrı Hissedilir Mi?

Döllenmenin ağrı yapması mümkündür. Karnın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı ve kramp oluşabilir. Bu ağrıları takip eden vücut ısısında yükselme, baş dönmesi, memelerin büyümesi ve şişmesi gibi belirtiler de bulunur. Çoğunlukla alt batında ağrı şeklinde kendini gösteren durum halsizlik ile de devam edebilir. Karşılaşılan belirtiler izlendiği takdirde gebelik süreci anlaşılacaktır. Kesinleştirmek için ise test yaptırmak gerekir.

Bebeğin Rahme Tutunduğu Hissedilir Mi?

Bebeğin rahme tutunması çoğunlukla hissedilmeyen bir durumdur. Döllenme ile başlayan hormon değişimi, vücut ısısı, ağrılar ve diğer belirtiler gebelik ilerledikçe farklı unsurlar ile yer değiştirir. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde döllenmenin hissedilmesi olarak yorumlanan ağrılar, gebelik ilerledikten sonra da görülebilir. Bu sefer sebep döllenme değil hormon ve beden değişikliği olacaktır. Bebeğin rahme tutunması esnasında anne adayında ağrı olmasa dahi bazı kadınlarda akıntı şeklinde belirti gösterebilmektedir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: yazar2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.