in

Doğumdan Sonra Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Gönderi paylaş:

Hamilelikte alınan fazla kiloların doğumdan sonra nasıl verileceğini düşünmeyen, kilo vermek için ne yapılması gerektiğini merak etmeyen hiç bir anne adayı yoktur. Doğumdan sonra ödem bir tarafa, alınan kilolar bir tarafa, yeni anne olmanın verdiği psikolojik durum bir tarafa, anne adayının aklını kurcalayan bir dünya soru vardır. Merak etmeyin birazcık çabayla ve dikkatle doğum kilolarınızdan ve ödemlerinizden kurtulmanız mümkün.

Gebeyken, doğumdan sonra kilo vermeyi düşünerek, kilo alacağım diye sakın ola gebelikte beslenmenizi aksatmayın. Unutmayın fazla kilolardan kurtulmak kolay ama bebeğin sağlığını düzeltmek zordur. Elbette gebelikte hekiminize danışarak uygulayacağınız gebelik diyet listesiyle hem fazla kilo almaz hemde bebeğinizin gelişimi için ihtiyacı olan besinleri almış olursunuz. Bazen ne yaparsa yapsın anne adayı kilo alacaktır. Aslında gebelikte kilo almayan kimse yoktur diyebiliriz. Önemli olan gebelikteki ne kadar kilo alınacağı ve alınan fazla kiloların hızlı bir şekilde verilmesidir. Peki doğumdan sonra bu kilolar nasıl verilir? gelin bir bakalım.

Anne olmak müthiş bir duygudur. Anneliğe adım atmakla beraber bebeğiniz ve siz çok mutlusunuz. Birde şu fazla kilolardan kurtulmayı başarabilseniz, her şey ne güzel olacak değil mi? Üzülmenize hiç gerek yok; çünkü bazı etkili metotlarla kilolar artık dert değil.

Doğumdan önce inceciktim. Şimdi ne yapsam kilo veremiyorum.” Bu sözleri, yeni doğum yapan pek çok tanıdığımızdan işitiriz. Gerçekten de çiçeği burnunda annelerin en büyük şikâyetlerinden biri, doğum sonrası aldıkları fazla kilolardan kurtulamamaktır. Oysaki hamilelik döneminden itibaren uygulanabilecek birtakım tedbirlerle eski formunuza kavuşabilirsiniz. Yeter ki bunu gönülden isteyin.

Doğum sonrası kilo vermek için yediklerinize dikkat edin

Gebe olduğunuzu yakınlarınız öğrendikten sonra, onlardan sürekli şöyle öneriler duyarsınız: “Sen artık, 2 kişi sayılırsın. Bu yüzden daha çok yemelisin.” Oysaki önemli olan; çok yemek değil sağlıklı beslenmektir. Uzmanlar, “Bir kişinin alabileceği maksimum kilo bellidir. Bunu zorlamanın bir anlamı yok. Fazla yiyerek bedeni deforme etmemek gerekir. Beslenme uzmanları ile işbirliği içinde 9 ayı, çok kilo almadan, sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün” diyor.

Durumun böyle olmasına rağmen doğum yaptıktan sonra da yakınlarınızın çok yemeniz konusundaki ısrarları devam eder. Bu sefer ki gerekçeleri şudur: “Sen bebek emziriyorsun. Bol bol yemek ye ki sütün çok olsun.” Ancak bu da yanlış bir inanç. Beslenme uzmanları, sağlıklı ve doğru beslenerek de bebeğinize rahatlıkla süt verebileceğinizi belirtiyorlar. İşte size, bazı öneriler:

Sevdiğiniz yiyecekleri satın alırken yağsız olanları tercih edin. Örneğin; yoğurt alırken light olanları satın alın. Unutmayın ki yağlı besinler yiyerek doyamazsınız.

Doğum sonrası vücudunuzun kaybettiği vitamin ve mineralleri tekrar yerine koymalısınız. Bunun için bol bol meyve ve sebze yemelisiniz.

Aşırıya kaçmamak kaydıyla patates, ekmek, makarna yemekten çekinmeyin. Bunlardan alacağınız karbonhidratlar sizi hem doyurur, hem de bu besinler vücut tarafından çabuk yakılır.

Doğum sonrası kiloları vermek için spor yapın

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, bir kenara çekilip kendinizi bırakmanıza hiç gerek yok. Aksine kendinizi fazla yormadan yapacağınız birtakım egzersizler hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Hamile jimnastik kurslarına katılarak doğumdan sonra kilo alma riskinden de kurtulmayı başarabilirsiniz.

Bebeğiniz doğduktan sonra da egzersiz programlarınızı ihmal etmemelisiniz. Bebek yüzünden her gün hareket halinde ve koşuşturma içinde olabilirsiniz. Oysa bunlar tek başına yeterli değildir. Vücut, ancak 20 dakika yoğun hareketten sonra karbonhidratları ve yağları yakmaya başlar. Bu nedenle haftada en az iki, kere 30 ile 60 dakika spor yapmalısınız. Bunu sakın gözünüzde büyütmeyin. Unutmayın ki her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak bile sizin için oldukça yararlı olacaktır.

Doğum kilolarından kurtulmak için uzman merkezlerden yardım alın

Hamilelik süresince ya da doğumdan sonra beslenmenize ve egzersizlerinize dikkat etmezseniz; kuşkusuz kilo alma şansınız oldukça yüksek. Bunun için de üzülmenize hiç gerek yok. Güvenilir merkezlerde ve doğru yöntemlerle eski formunuza kavuşmak kesinlikle hayal değil. Doğumdan sonra 15 kilo da alsanız, 35 kilo da alsanız, uygun tedaviler sayesinde eski vücut ölçülerinize geri dönebilirsiniz. Uzmanlar, “Kilo vermek isteyen anneleri normal doğum yapmış olanlar, sezaryenle doğuranlar ve emziren anneler olarak ayırıyoruz. Örneğin, emziren bir anneye kesinlikle mezoterapi tedavisi uygulamıyoruz.” diyor.

Öncelikle annenin durumuna göre doğumdan sonra meydana gelen vitamin ve mineral kaybının, tekrar eski düzeyine getirilmesine çalışılıyor. Bu amaçla banyo terapisi, oksijen kapsülü gibi yöntemler uygulanıyor. Ardından annelerin durumuna göre çeşitli cihazlar ve teknikler yardımıyla incelme sağlanıyor. Uzmanlar, “Vitamin ve mineral dengesinin yeterince sağlanmadığı durumlarda hem bunun için hem de incelmeye yönelik olarak yosun tedavisi uyguluyoruz. “diyor.

Bilindiği gibi hamilelik sırasında vücutta ödem oluşur. Bu nedenle hem vücuttaki ödeme yönelik olarak hem de bedeni toparlanmasını sağlamak amacıyla bir bakım uygulanıyor. Soğuk sargı olarak tanımlanabilen bu bakım, damar daralmasını sağlıyor.

Bu yöntem, inanılmaz derecede ödem atmaya ve toparlamaya yardımcı oluyor. Kilo vermenin ardından, vücutta hamilelikten sonra ortaya çıkan selülite yönelik olarak çeşitli karma bakımlar yapılıyor. Sonuç olarak tüm bu işlemler sayesinde genç, sağlıklı ve formda bir anne olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Doğumdan sonra düzenli olarak kilo vermek istiyorsanız;

Kendinize zaman tanıyın. Ne de olsa bir gecede kilo almadınız ve bu kiloların bir – iki haftada yok olmasını da bekleyemezsiniz. Ne kadar çok sabrederseniz, başarınızı da o kadar çok garantilemiş olursunuz.

Canınız ne isterse yiyin. Örneğin canınız çikolata yemek istiyorsa, çok iyi çiğnemek koşuluyla çikolatanın tadını çıkarın. Böylece bir tatlı krizi anında bütün bir paket çikolatayı yeme isteğinden kaçınmış olursunuz.

Sadece az kalori içeriyor diye sevmediğiniz gıdaları yemeyin, çünkü bu şekilde asıl yemek istediğiniz gıdaya karşı arzunuz gittikçe artmaya başlar ve sonunda kendinizi tutamayıp bu gıdadan tüketirsiniz.

Alışkanlıklarınızın dışına çıkın. Örneğin yıllardır öğlenleri sadece pasta yiyorsanız, bu bunu ömür boyu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Belki daha hafif bir şeyler yiyebilirsiniz veya tatlıdan tamamen uzak durabilirsiniz.

Yediğiniz her gıdanın en hafifini tercih edin. Örneğin yağlar doyurucu olmadığı için fazla tüketilirler. Buna karşın karbonhidratlar -patates, makarna, ekmek, sebze, meyve gibi besinler- vücut tarafından hem daha çabuk yakılırlar, hem de doyurucudurlar.

Bilinçli beslenin. Örneğin bebek mamasının kaşığını yalamak veya kalan sosu yemek istiyorsanız, bunun şu an gerçekten gerekli olup olmadığını, yoksa alışkanlıktan dolayı mı bunu yaptığınızı kendinize sorun.

Doğumdan sonra kilo vermek için mutlaka hareket edin

Mutlaka spor yapın. Gerçi bütün gün hareket halindesinizdir; bebeği taşımak, alışverişe gitmek, ev işleri sizi yeterince yoruyordur, fakat bunlar yine de yeterli değildir. Sadece 20 dakikalık bir jimnastikten sonra, vücut karbonhidratların yanı sıra yağları da yakmaya başlar. Bu yüzden mümkün olduğu kadar haftada bir kaç kez 30 – 60 dakika kadar jimnastik yapın.

Bu süre içerisinde çocuğunuza dikkat edebilecek birini organize edin ve jimnastiğe başlayın! En kolay ve ucuz spor türü tempolu yürüyüştür. Eğer yürüyüş yapmak size göre değilse, bir jimnastik kulübüne başvurarak size en uygun spor türünü seçebilirsiniz. Jimnastik, voleybol, dans gibi sporların arasında sizin ilginizi çekecek ve size uygun bir spor türü mutlaka vardır.

Doğumdan sonra kilo vermek sadece diyetle olmaz

Amerikalı bilim adamları kadınları üç gruba ayırarak bir araştırma yapmışlar. Bir grup kilo vermek için sadece diyet, bir grup diyet spor, bir grup da sadece spor yapmış. İki sene sonra, hareket halinde olan kadınların kilo verdikleri ve ulaştıkları kiloyu korudukları, diğerlerinde ise hiç bir değişiklik olmadığı, hatta kilo aldıkları gözlemlenmiştir.

Kendi kendinizi mutlu edin! Düşünceleriniz sürekli yemek yemeye mi yönelik? Bazen, yapabileceğiniz en iyi işin sadece yemek yemek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer durum böyleyse, o zaman yemek yemek sizin için ihtiyacınız olan ve her zaman bulamadığınız bir şeyin yerini tutuyordur.

Örneğin neşe, olumlu izlenimler veya memnuniyet gibi. Belki de şimdi “evet kesinlikle buna ihtiyacım var” diyorsunuz. Fakat o kadar çok stres altındasınız ki, kendinizi anlaşılmaz ve bitkin hissediyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra da fazla kilolarınız var ve böyle bir durumda “nasıl memnun olabilirim” diye düşünüyorsunuz. Şunu unutmayın ki, hiçbir insan her zaman mutlu değildir.

Fakat mutlu olabileceğiniz bir kaç anı kendiniz yaratabilirsiniz. Buna da, bazı şeylere başka gözle ve bunları bilinçli algılayarak başlayabilirsiniz. Örneğin sinirli bir şekilde pazarda dolaşırken, bir an için durun ve meyve ve sebzelerin o güzel renklerine bir göz atın ve bundan haz duymaya çalışın. Veya sabahları ılık bir duş alırken, elinizde olmayan nedenlerden dolayı uzun bir zamandan beri duş almadığınızı düşünerek bunun tadını çıkarmaya çalışın. Bunun gibi daha birçok örnek ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Tüm bunlar size saçma da gelse, denemekte fayda var, işe yaradığını göreceksiniz. Düzenli olarak olumlu şeyler düşünün, yavaş yavaş yemek yeme düşüncesinden uzaklaştığınızı fark edeceksiniz, çünkü artık kendinize iyilik yapabileceğiniz başka şeyler de buldunuz.

Çoğu kadınlar doğumdan sonra aldıkları kilolardan şikâyetçi olurlar. Oysaki alınan 3 – 5 kilonun abartılacak bir şeyi olmadığı gibi, bunu sorun etmeye ve fazla bir müdahaleye de gerek yoktur. Ancak doğumdan sonra alınan kilolar kişiyi rahatsız edecek boyutta ise (5 kilonun üzerinde), bir diyet uzmanı ile görüşmekte ve gereğinin yapılmasında fayda vardır.

Kilo vermek isteyen insanların çoğundan aynı sözleri duyabilirsiniz “yarından itibaren diyet yapacağım”. Eğer siz de bu sözleri söyleyen kişiler arasındaysanız, diyeti unutun. Her gün diyete başlama girişiminde bulunmak, hayal kırıklığından başka bir işe yaramaz.

Büyük bir olasılıkla diyete başladıktan bir müddet sonra kilonuzda hiçbir değişiklik olmayacaktır, hatta eskisinden daha fazla kilo aldığınızı fark edeceksiniz. Bunun sebebi şu: Vücudunuz azaltılmış kalori miktarını açlık hissi olarak algılar ve enerji tasarrufuna geçerek az kalorilere kendini alıştırır. Tekrar “normal” yemek yemeye başlarsanız, vücudunuz fazla kalorilerden yeni yağ depoları oluşturur.

Doğum sonrası alınan kilolar kısa zamanda alındığı için en kolay ve en çabuk verilebilen kilolardır.

Doğumdan sonra her kadın kilo alabilir, fakat genelde doğum sonrası alınan kilolar kısa zamanda alındığı için en kolay ve en çabuk verilebilen kilolardır. Bu kiloların büyük bir çoğunluğu son 3 ayda alınmıştır.

Normal bir gebelikte 9 ila 12 kg alınması normaldir. Doğumun ertesinde bu kilolar anında vücudu terk eder. Buna rağmen 3 – 5 kg farklılık kaldı ise, endişeye hiç gerek yoktur. Bir – iki basit uygulama ile bu kilolarınızdan vücudunuz hemen kurtulacaktır. Bu uygulamaların başında kısa yürüyüşler gelir. Günlük beslenmenizde kızartmalara, hamur işlerine ve aşırı yağlı besinlere yer vermeyip kısa yürüyüşlere çıkarsanız, 1 aya kalmayıp bu kilolarınızdan hemen kurtulabilirsiniz. 1 gün içinde 1 saatlik normal tempolu yürüyüş size çok şeyler kazandıracaktır. Kısa mesafelerde otomobilinizi kullanmayınız. Kısa yürüyüşlerin de çok faydasını göreceksiniz.

Eğer olanaklarınız müsait ise, bir spor merkezine üye olup gün aşırı 1 saatlik egzersizin bizlere sağlayacağı formu hemen göreceksiniz. Kısa yürüyüşler, yüzme, jimnastik (aletli ve aletsiz) hem kilolarınızdan kurtulma, hem de formunu korumada sizlere çok yardımcı olacaktır. Eğer kilo fazlanız 5 kilodan fazla ise ve bu kilolarınız sizi rahatsız ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden bir diyet uzmanına başvurunuz. Eğer gecikirseniz, hem kilolarınız artacak, hem de verme süreniz uzayacaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Konuyla alakalı bu yazılarımızı da okumalısınız. 

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme ve Diyet Listesi

Emzirirken Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.