in

Doğumdan Sonra Kanama Kaç Gün Sürer?

Gönderi paylaş:

Doğumdan sonra yani lohusalıkta kanama her doğum yapan anneyi endişelendirir. Unutulmamalıdır ki lohusalıkta kanamanın kaç gün süreceği her doğum yapan kadına göre değişiklik gösterebilir. Doğumdan sonra lohusalıkta 2 ay hatta 3 ay kadar kanamalar devam edebileceği bilinmelidir. Unutmayın ki bu kanamalar eğer aşırı ve pembe renkliyse hekiminize başvurmanız çok önemlidir. Bizim burada bahsettiğimiz küçük miktarda koyu renkli bilinen kanamalardır.

Çoğu genç anneler, yeni doğmuş olan bebeklerine sevinmelerinin yanı sıra doğumdan dolayı kendilerini yaralanmış gibi hissederler. Beden ve ruh, öncelikle bu büyük olayın üstesinden gelmek zorundadır. Annelerin tekrar eski hallerine dönebilmeleri için, yaklaşık olarak 4-6 hafta kadar bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre içerisinde kanamaların görülmesi de mümkündür.

Doğumdan sonraki ilk günlerde, kan ve lenf sıvısından oluşan bu salgı henüz yeni kanayan bir yaraya benzer. Doğumdan sonra oluşabilecek bu tür bir kanamayla rahat başa çıkabilmek için kalın ve güvenli pedler tercih etmek gerekir.

Doğumdan Sonra  Lohusalıkta Kanama

Doğum sonrası görülen bu kanamaların hastalık sebebi olmadığı bilinmelidir. Uzun bir süre doğumdan sonraki kanamalara enfeksiyon gözüyle bakmamak gerekir. Özellikle ilk anne olanlar için bu durum korku yaratabilir. Bazen kadınlar, kanamaları geçene kadar bebeklerini yanlarına almamaları gerektiği, aksi takdirde bebeklerinin hastalanabileceği veya pedi değiştirdikten sonra ellerini dezenfekte etmeleri gerektiği, aksı takdirde kanamalarda ki mikropların göğüs enfeksiyonuna yol açabileceği gibi saçma uyarılarla karşı karşıya kalırlar.

Bilinmelidir ki, kanaması olan kadınların genital bölgesinde diğer kadınlara oranla daha fazla mikrop bulunmaz, fakat bu durum ellerin yıkanmasına gerek olmadığı anlamına gelmez. Eller mutlaka, özellikle tuvaletten sonra yıkanmalıdır. Hekimler kanamaların hasta edici olmadığı ve kadınların hemen doğumdan sonraki ilk günlerde bile banyo yapmalarında bir sakınca bulunmadığı görüşündeler.

Kanamaların seyrettiği süre içerisinde genital bölgenin temizliğinin fazla abartılması zararlı olabilir. Genital bölgenin saf su ile temizlenmesi yeterlidir. Güzel kokulardan ve köpükten vazgeçemeyenler ise, az miktarda bebek sabunlarından faydalanabilirler. Normal duş ve banyo ürünleri, bu etapta hassan olan cildi tahriş edebilir. Tahriş olan ciltte de mikrop ve mantarın çoğalması daha kolay olur.

Doğumdan Sonra Kanamaların tamamen sona ermesi yaklaşık 4-6 hafta sürer. İlk hafta salgının rengi kırmızıdır, ikinci haftada salgı kahverengimsi bir renk alır. Daha sonra bu renk sarıya dönüşür ve sonunda pek algılanamayan beyaz bir renk ile bu salgı kesilir.

Doğumdan Sonra Emzirme

Doğumdan Sonra Emzirme
Doğumdan Sonra Emzirme

Emziren anneler çoğu zaman bu salgıyı çok şiddetli akıntı olarak hissederler ve bu yüzden de bebeklerini emzirirken, pedin yeterli gelmeyeceği konusunda endişelenirler. Fakat kanamanın şiddetli olması iyi bir işarettir. Emzirme esnasında sarf edilen oksitosin hormonu rahimin tekrar eski büyüklüğüne dönmesinde de etkilidir. Hormon değişikliği kasılmalara sebep olur, bu kasılmalardan dolayı da kanamaların miktarı daha çok olur. Ne kadar çok kanama olursa, ilk şiddetli evre de o kadar çabuk sona erer.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Bazı yeni anneler, ilk çocuklarının doğumundan kısa bir süre sonra tekrar cinsel ilişkiye girmek isterler. Bu sakıncalı bir durumdur, çünkü yeni doğum yapmış annenin bünyesi ancak bir buçuk ay içinde normale dönecektir. Her ne kadar loğusanın genital bölgesindeki mikroplar diğer normal kişilerden fazla değilse de, cinsel temasla yollar açık olduğu için kolaylıkla mikrop kapılabilir. Bundan dolayı doğumdan sonraki 1-2 ay için de cinsel temas pek önerilmez.

Birçok kadının doğumdan sonra, hormon değişikliğinden dolayı vajinası biraz daha kuru olur, bu yüzden de cinsel ilişki biraz ağrılı gerçekleşebilir. Böyle bir durumda bol sevgi ve şefkat tüm ağrıları dindirmekte etkilidir.

Sağlıcakla Kalın.


Konuyla Alakalı Yazılarımızı da Okumalısınız

Hamilelikte Kanama Olurmu?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.