Doğum

Doğumdan Önce ve Doğumdan Sonra Akupunktur

Akupunktur, hamilelik sorunlarında hem anneye yardımcı olur hem de bebeği korur. Baş ağrıdığında, mide bulantısı çekilmez hale geldiğinde veya sırt ağrıları söz konusu ise, çoğu insanlar hemen ağrı kesici ilaçlara başvururlar. Gebe kadınlar ise, ağrı kesici ilaçların etkileri ve yan etkileri yüzünden, bebeklerinin sağlığına zarar vermemek için çoğu ağrıya katlanırlar. Fakat uzman doktorların ve ebelerin tecrübeleri, ağrı kesici ilaçların yanı sıra başka çarelerin de bulunduğunu gösteriyor. Akupunktur sayesinde anne adaylarının şikayetlerini çözümlemek mümkün. Akupunktur metodu birçok çeşitli problemde, örneğin sırt veya baş ağrılarında, bacaklarda su birikmesi gibi durumlarda veya uyku sorunlarında tercih edilen bir yöntemdir. Doğum sancıları zamanından önce nüksettiğinde veya sigarayı mutlaka bırakmak isteyen kadınlar da bu küçük iğnelerden yardım alabilirler.

Akupunktur nedir?

Akupunktur nedir?
Akupunktur nedir?

Akupunktur, Uzakdoğu’da yaklaşık 5000 yıldır uygulanan en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Çin’de ortaya çıkan akupunktur, ince metal iğneleri bedenin belirli yerlerindeki dokulara sokup, belli sürelerle oralarda bırakmaya dayanır. Çinlilerin kullandıkları, uzunlukları 4 – 10 cm arasında değişen gerçek akupunktur iğneleri çeliktendir, saplarıysa (3- 4/ 10 mm) bakır bir telin sarılmasıyla oluşur. Ama tutmayı kolaylaştırmak için bir baş bölümü bulunan altın, gümüş ya da çelikten yapılmış 2-5 cm uzunluğunda daha küçük iğneler de vardır.

Akupunktur iğnelerini kullanmanın iki yolu vardır: Organda bir enerji yitimi görüldüğünde (güçsüzlük, yetersizlik), güçlendirme yöntemi kullanılır. Organda enerji fazlası görüldüğünde (aşırı büyüme, spazm, kasılma, vb.) de dağıtma yöntemine başvurulur. Altın iğneler güçlendirici, gümüş iğneler sakinleştiricidir. iğnenin batırıldığı derinlik, birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişir. iğne batırıldığında kan akmaz ve çoğunlukla ağrı duyulmaz. Akupunkturda en etkili sonuçlar sinir ağrılarında, baş ağrısında, kas kasılmasında, uykusuzlukta, sindirimle ya da kalp damarlarıyla ilgili spazmlarda alınır. Nevrozlarda, psikosomatik hastalıklarda, bazı yaraların iyileştirilmesinde ve ameliyat öncesi uyuşturmada da akupunkturdan zaman zaman başarılı sonuçlar elde edilir.

Akupunktur nasıl etki eder?

Bu metot vücutta birbirlerine paralel olarak uzanan ve meridyen adı verilen enerji hatları üzerindeki noktalara uygulanır. Vücuttaki enerji akışında meydana gelebilecek bozuklukların sonunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Akupunktur iğnelerinin belirli noktalara batırılmalarıyla enerji akışındaki aksaklık düzeltilerek hastalıkların iyileştirilmeleri sağlanır.

Akupunktur bedenin rahatlamasına yol açar

En son araştırmalara göre akupunktur, vücuttaki bazı olguları stimüle eder. Bu sayede ağrıları hafifleten ve iltihaplanmayı önleyen belli başlı hormonların üretimi hızlandırılır. Ağrıların cinsine göre farklı uzunluktaki, ince iğneler vücudun çeşitli bölgelerine derinin yaklaşık 1 cm altına batırılır. Bazı kadınlarda tek bir iğne yeterlidir, bazı kadınların ise vücutlarının farklı bölgelerinde bir kaç iğneye birden ihtiyaçları vardır. Vücutta, her akupunkturda uygulanabilen standart noktalar da vardır. Bunların uyarılması rahatlamaya yol açar. İğnelerle tedavi gören kişilerin çok sabırlı olmaları gerekir.

Sadece bir kere akupunktur tedavisi görmek yeterli değildir. Herkeste hemen başarılı sonuçlar elde etmek mümkün değildir. Bu metot ile edinilen tecrübeler sonucu, bazı kadınların ağrılarının ancak altıncı tedaviden sonra hafiflediği görülmüştür. Tedavinin türü ve süresi şikayetlerin genel mi (örneğin dikiş ağrıları), yoksa akut mu olduklarına bağlıdır. Akupunktur tedavisinden önce doktor, hastasına bir takım açıklamalarda bulunur. Bu açıklamalar esnasında hasta, onu ne gibi şeylerin beklediği konusunda bilgilendirilir.

Hastalar özellikle tedavi günlerinin randevu saatlerine uymalıdırlar, çünkü bazı tedaviler yaklaşık iki ay kadar bile sürebilirler. Doğum yapan kadınlar da, süt tıkanıklığında veya emzirmede oluşan sorunların tedavisi için akupunktur yöntemine başvurabilirler. Her kadın böyle bir tedaviyi kaldırabilecek güçtedir, ama bu tedavi şekli her kadına hitap etmez, örneğin bazı kadınlar istedikleri gibi rahatlayamazlar ve tutuk kalırlar. Hamileliklerinin ilk üç ayındaki kadınlar ise akupunktur tedavisi sırasında mutlaka bir jinekolog doktorun kontrolü altında olmalıdırlar. Uzman doktorların görüşlerine göre, kesinlikle hiçbir hasta akupunktur tedavisi için ikna edilmemelidir.

Akupunkturla vücutta bağımlılık yapan maddelerin giderilmesi

Akupunkturda en başarılı sonuçların alındığı alanlardan birisi de, vücutta bağımlılık yapan maddelerin giderilmesidir. Bu alanda akupunktur iki amaçla kullanılır: Bağımlılık yapan maddeler kesildiği zaman ortaya çıkan bozuklukları yenmede hastaya yardımcı olmak, daha sonra hastayı korumak ve güdülerini güçlendirmek. Buna uygun olarak, akupunktur iğneleri yalnızca batırılıp bırakılabileceği gibi, elle ya da elektrikle de uyarılabilir. Bu uygulamalar, bir kez yapılabileceği gibi birer hafta hatta birer gün arayla birçok kez de yapılabilir. Ama tedaviye hastanın da yardımcı olması gerekir.

Bağımlılık yapan maddeleri giderme konusunda, özellikle kısa sürede iyileştirilebilecek durumlarda, akupunktur son derece etkili olmakla birlikte, büyük bir toplumsal sorun olan uyuşturucu madde kullanma alışkanlığının giderilmesi uzun süreli bir tedavi gerektirdiğinden, bu konuda akupunktur öbür tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.

Akupunktur özellikle tütün kullanmanın yarattığı bağımlılık yapan maddeleri gidermede etkilidir. Yüze yerleştirilen iğneler, tütün için kişinin tat alma ve koku alma duyularını geliştirir. Kol ya da bacak uçlarına yerleştirilen iğneler ise sinirliliği azaltır. Böylece hasta yavaş yavaş tütün kullanma alışkanlığından vazgeçmeye başlar. Akupunktur, alkol alışkanlığının giderilmesinde de, hastayı yatıştıran, ona huzur veren bir yöntemdir. Ayrıca hastada alkollü içkilere karşı bir tiksinti de uyandırabilir. Bu alanda uygulanan teknik, tütün alışkanlığının giderilmesinde kullanılan teknikle aynıdır, ama uygulamaların daha yakın aralıklarla yapılması gerekir.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu