Doğum

Doğum Sonrası Adet Düzeni

Doğum sonrası adet düzeni vücudun, hormonların ve rahmin toparlanmasına göre farklılık göstermektedir. Eğer anne bebeğini düzenli bir şekilde emziriyorsa, salgılanan hormonlar sebebiyle adet gecikebilir. Anne bebeğini emzirmiyorsa erken adet olabilir.

Doğum sonrası ilk adet görme ise; annenin bebeğini emzirme sıklığına, fiziksel durumuna ve kişiden kişiye değişimle farklılık gösterir. Normal ya da sezaryen ile doğum yapmak adet düzenini etkilemez. Doğum sonrası yaklaşık olarak 6 hafta içerisinde annenin vücudu toparlanır ve sonrasında adet görme başlayabilir.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Emzirme düzeni ile alakalı olabilen bu durum emzirmenin sıklığına ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Anne bebeğini emzirmeye devam ettiği sürece adette gecikme de yaşanabilir, normal düzende de seyredebilir.

Emzirme döneminde hormonlar adet kanamasını engeller. Fakat yumurtlama devam ettiği için emzirirken hamile kalınabilir. Genellikle halk arasında emzirmenin gebeliği önlediği düşüncesi hâkimdir ancak bu tamamen yanlıştır. Hamile kalmak istemeyen anne mutlaka herhangi bir doğum kontrol yöntemini uygulamalıdır.

Doğumdan Sonrası İlk Adet

Doğumdan Sonrası İlk Adet
Doğumdan Sonrası İlk Adet

Hamilelik sonrası adet döngüsü bazı kadınlarda kısa sürede düzene girerken, bazılarında biraz zaman alabilir. İlk adet yoğunluğu genelde kısa süreli ve pıhtı şeklinde olurken; adet süresi ise 3 ya da 5 gün arasında olabilir.

Lohusalık döneminde loşiya denilen kanama adete göre daha yoğun ve 6 haftaya kadar sürebilmektedir. Adet ile loşiya belirttiğimiz bu farklılıklar ile ayırt edilebilir.

Doğum sonrası ilk adet çok yoğunsa ve günü uzunsa bu kanamanın sebebi araştırılmalıdır. Rahimde polip vb. oluşumlar aşırı kanama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu nedenle kadın doğum uzmanına giderek kanamanın normal olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu