Doğum

Ağrısız Doğumla Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ağrısız doğum; özel bir yöntemle vücuda verilen ağrı kesici ilaç eşliğinde doğum yapmaktır diyebiliriz. Doğum yapmak her kadın için güzel bir deneyim olabilir ve olmalıdır. Ancak ağrısız doğum beklentisi, bazı kadınlara beklenen ağrı ve rahatsızlıktan dolayı endişe verebilir.

Pek çok kadın daha rahat bir doğum olması için epidural (ağrı kesici ilaç) almayı tercih ederken, birçoğu doğal doğumlar seçiyor. İlaçlı doğumların ve epiduralların yan etkileri konusunda artan korku var. Siz ve çocuğunuz için hangi yöntemin en iyi olduğunu belirlemek için seçenekleri doktorunuzla veya ebe ile görüşebilirsiniz.

Bir epidural ne zaman kullanılır?

Bir epidural, belli bir bölgedeki ağrıları azaltır. Bir epiduralın yerleştirilmesi yaklaşık 10 dakika ve çalışması için ek olarak 10 ila 15 dakika sürer. Omurga yoluyla bir tüp aracılığıyla iletilir.

Ağrısız Doğumun Yararları

Bir epiduralın ilacının yararlarından birisi, ağrısız bir doğum potansiyelidir. Kasılmalarınız aynı oranda devam ederse de, ağrı büyük oranda azalır. Bir vajinal doğum sırasında, hala doğumun farkında olacaksınız ve hareket edebilileceksiniz.

Sezaryen doğumunda, bebeği anne rahminden cerrahi bir şekilde çıkarmadan kaynaklı olan ağrıyı hafifletmek amacıyla bir epidural ilacı da gerekmektedir. Genel anestezi ise, çeşitli durumlarda da işlem yapılırken annenin uyuduğu zamanlarda kullanılır.

Bir takım sezaryen doğumları isteğe bağlı olarak, çoğu sezaryenler vajinal yoldan yapılması riskli olduğundan istenir. Sezaryen ile doğum yapanlar sonraki doğumlar için vajinal doğum olması mümkün olabilir fakat tüm anneler için bu mümkün olmayabilir.

Ağrısız Doğumun Riskleri

Bir epiduralın bazı risk faktörleri şunlardır:

 • Sırt ağrısı ve ağrı
 • Baş ağrıları
 • Kalıcı kanama (ponksiyon bölgesinden)
 • Ateş artması
 • Solunum yolundaki güçlükler
 • Bebeğin kalp atış hızını yavaşlatabilecek kan basıncında düşüş

Bu tür riskler olsa da, nadir bir durum olduğunu bilmek önemlidir.

Doğum yapacak annelerin epidural ilacı ile doğumun hissiyatını yağamaması da, vajinal yoldaki doğum esnasında yırtılma gibi problemlerin artması gibi değişik problemlere yol açması muhtemeldir.

Sezaryen ile gerçekleşen doğumların riskleri kesinlikle epidural ile alakası yoktur. Doğal doğumların aksine, bunlar ameliyatlardan kaynaklıdır. Bu nedenle iyileşme süreleri uzundur ve enfeksiyon riski bulunur.

Doğal doğum nedir?

“Doğal yoldan yapılan doğum” kelimesi genellikle ilaçsız biee şekilde gayet doğal bir şekilde gerçekleştirilen vajinal doğum anlamında kullanılmaktadır. Bazı durumlarda vajinal ile yapılan doğum ile sezaryen yoldan yapılan doğum arasında farklılığı ifade etmek için de kullanılır.

Normal Doğumun Yararları

Doğal doğumlar, epiduralların doğum ve doğumla ilgili doğal vücut tepkilerini engelleyebileceği endişeleri nedeniyle popülerlik artmıştır. Bir doğum doulası, yogacı öğretmen, öğretici ebe ve normal yoldan gerçekleşen doğum’un kurucusu, Ashley Shea da bu noktaya tanık olmuş oldu ve şunları söyledi;

“Kadınlar makinelerden bağımszız olarak hareket etmek isterler, hastaneye varmadan önce olabildiğince uzun bir süre evde kalıp rahat etmek isterler , rahatsız olmak ya da başkaları tarafından aşırı bir şekilde izlenmek istemezler. Yeni doğan bebeğiyle derin bir şekilde ve canı gönülden cilde olabildiğince erken dokunmak isterler. ”dedi.

Riskler

Doğal doğumlarla ilgili birkaç ciddi risk vardır. Annede tıbbi bir problem varsa ya da herhangi bir şey bebeğin doğal bir şekilde doğum kanalında hareket kabiliyetini engelliyorsa, o zaman risk ortaya çıkar.

Vajinal yolla yapılan doğumda bir diğer yan etkiler de şunlardır:

 • Prinede gözyaşı (vajinal duvarın arkasındaki alan)
 • Artan ağrı
 • Hemoroit
 • Bağırsak problemleri
 • İdrar tutma sıkıntısı
 • Psikolojik olarak travma geçirmek

Unutmayın normal doğum her zaman daha sağlıklı doğumdur.  Hekiminiz bir risk belirtmediği sürece normal doğum tercih edilmelidir. Normal doğumla hem anne kendini daha hızlı toplar, hemde ilerleyen yıllarda ameliyat yerinde oluşacak ağrılardan kurtulmuş olur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu