Doğum

Ağrısız Doğum İçin İlaç Kullanmak Şart Mı?

Bir bebek sahibi olmak için ne kadar acı çekmeniz gerekir? Bu soruyu ilk çocuğunu bekleyen bütün kadınlar kendilerine sorarlar. Ancak bu soruya çok çabuk cevap vermek mümkün değildir, çünkü her kadının kendine has ağrıları olur. Ancak yine de her anne adayının sancıların, çocuğun doğumunu başlatan olumlu bir adım olduğunu bilmesi gerekir. Ve bu sancılar hiçbir zaman uzun süreli olmaz. Sancılar ilk başta hafif olur ve birkaç saniye sürer, ancak bir süre sonra kuvvetlenmeye başlar, ayrıca sancılar arasında dinlenmek için birçok duraklama anları da olur.

Bunlara rağmen bir kadına önceden doğumda kendini nasıl hissedeceğini söylemek mümkün değildir. Hatta sancıların yoğunlaştığı yerler bile kadından kadına farklılık gösterir. Kimi kadında ağrılar daha çok sırtta hissedilirken kiminde de kaslarda daha çok hissedilir. Uzmanlara göre annenin sancılarının yoğunluk derecesi dinlenmişliğine göre ve doğuma olumlu bakış derecesine göre de değişir. Bunlara rağmen anne adayının sancıları dayanılmaz bir noktaya gelebilir, bu durum özellikle doğumun uzun sürdüğü zamanlarda gözlenir.

Böyle durumlarda ilaçlar sadece sancıları azaltmak ya da yok etmekle kalmaz, doğumun bütün gidişatını da kolaylaştırır. Hatta zaman zaman bebek için hayati önem bile taşıyabilir. Çünkü annenin korku ve stresi kanını biyokimyasal olarak değiştirebilir. Sonuç olarak plasentanın damarları daralır ve bebek oksijensiz kalabilir.

Doğum sancıların azaltan ilaçlar nelerdir?

Spazm çözücüler: Rahimin kramplaşmasını engeller, dolayısıyla rahim ağzı daha hızlı ve kolay açılır.

Psikolojik sakinleştiriciler: Asabiyeti ve korkuyu azaltır, anne adayı sancılara karşı direnmez.

Ağrı gidericiler: Beyine etki eder ve sancılar kaybolur. Ancak bütün bu ilaçların en büyük dezavantajı annenin kan dolaşımı üzerinden geçerek bebeğe ulaşmasıdır.

Lokal anestezi: Rahim ağzı ve perine uyuşturularak özellikle bebeğin çıkış anında duyulan sancı azaltılır.

Peridural – Anestezi (PDA): Bel omurlarının arasına uygulanan anestezi ile bel altı tamamen uyuşturulur. Bu metotlarda doğru doz kullanıldığında ilaçların risk ve yan etkileri sınırlandırılmış olur.

Yine de doktorlar doğum öncesinde doğrudan bu ilaçların kullanımını şart koşmamalı ya da reddetmemelidir. Önemli olan doğumhanedeki somut durumlarda her şeyin anne, ebe ve doktor arasında konuşulmasıdır. Sancılara karşı kullanılabilecek en iyi yöntem insan yakınlığıdır. Ebenin göstereceği yakın ilgi ve partnerin desteği ile ilaç kullanımına gerek duyulmadan doğum sancılarının kolaylıkla üstesinden gelinebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu