in

Doğum Korkusu Nedir? Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Gönderi paylaş:

Doğum korkusu, anne adayları için olağandışı bir duygu değil. Hemen hemen her anne adayı, bebeğinin doğumunu dört gözle bekliyor. Ancak doğum korkusu ve sancıların şiddetli olabileceği endişesi, bu hevesi çoğu zaman gölgeliyor. Ne yazık ki anlattıkları bu korku; annelerin, halaların ve arkadaşların anlattıkları doğum öyküleriyle iyice büyümektedir.

Peki, tüm gücünüzü emen ve sizi tehdit eden bu duyguyla nasıl baş edebilirsiniz ki? Uzmanlar; Doğum korkusu hakkında en önemli nedeninin “doğum sancıları” olduğunu söylüyor. Anne adayı, doğum sancılarının kaçınılmaz olduğunun farkında. Buna sancıların ne kadar şiddetli olacağının bilinmemesi de ekleniyor. “Sancılara katlanabilecek miyim?” “Doğum ne kadar sürecek?” “Bağıracak veya garip sesler çıkaracak mıyım?” “Çevremdeki insanlar buna nasıl tepki gösterecek?” gibi sorular, çoğu anne adayının korkularını dile getiriyor.

Doğum ayrıca, ölüm ve yaşamı da birbirine bağlayan bir olay. Bir taraftan yeni bir canlı dünyaya gelirken, diğer taraftan da birinin yaşamı sona eriyor. Burada kastedilen fiziksel ölüm değil, çünkü tıbbın ilerlemesiyle anne ve bebek ölümlerinin sayısı günümüzde oldukça düştü. Burada asıl vurgulanmak istenen konu; psikolojik ölüm. Bebeğin doğumuyla birlikte, kadının yaşadığı çocuksuz hayat da bitiyor. Anne hayatını tümüyle değiştirmek zorunda kalıyor ve aynı anda sorumlulukları da çoğalıyor. Bu da doğum korkusunu anıran önemli etkenler arasında yer alıyor. Korkularınızı yenmek için doğuma hazırlanın.

Peki, anne adayları bu korkuyla nasıl baş edebilir? Bunun yanıtı çok basit: Uzmanlar, zihninizi ve bedeninizi doğuma hazırlayarak, gerginliğinizi azaltabileceğinizi ve doğum zamanı geldiğinde, sancılara daha rahat katlanabileceğinizi söylüyor. Bunun için:

Doğum Korkusu Yenmek İçin Eğitim alın

Mümkünse eşinizle birlikte hamile eğitim merkezine gidin. Burada sizinle aynı korkuyu paylaşan anne adaylarıyla konuşabiliyor, birden fazla doğum yapan kadınların tecrübelerinden yararlanabiliyorsunuz. Nefes egzersizleri dışında, tüm sorularınızın yanıtlarını da öğrenebiliyorsunuz.

Doğum Korkusu Yenmek İçin Doğum öncesi egzersiz yapın

Doğum öncesi egzersiz yaparak dolaşım sistemini hızlandırabilir, kaslarınızı güçlendirebilir ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Egzersiz yapmak, ayrıca gebeliğin getirdiği fazla kiloları da daha kolay taşımanızı sağlıyor. Hepsinden de önemlisi doğumu kolaylaştırıyor.

Doğum Korkusu Yenmek İçin Doğum sancılarına, doğru açıdan bakın

Doğum sancılarının zaman sınırı olduğunu unutmayın. Ne de olsa doğum sonsuza kadar sürmez. Ayrıca doğum sancıları, bebeğinizi bir an önce kucağınıza almanızı sağlayacak.

Unutulmaması Gerekenler

Doğum sancılarının şiddeti birden bire artmıyor, sancılar arasında boşluklar vardır. Bunlar, doğum sırasında annenin dinlenip, kendini toparlamasını sağlıyor. Doğum belli bir süreyle sınırlı olup, sonunda bitiyor. Her doğum sancısı, bebeği size bir adım daha yaklaştırıyor. Yapılan araştırmalar, ağrı hassasiyetinin 20. Gebelik haftasından sonra düştüğünü gösteriyor. Bunun nedeni ise; vücudun ürettiği hormonlar. İlaçlar, doğum sancılarını hafifletebiliyor. Doğum korkusu sizi rahatsız etmesin unutmayın ki normal doğum en sağlıklı doğum biçimidir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir