in

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Gönderi paylaş:

Yeni bir hamilelik istemeyen kadınlar, doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı? diye endişe ediyorlar. Gerçekten hayret verici bir olay: Doğum kontrol hapına rağmen her 50 kadından biri hamile kalıyor. Bu, doğum kontrol hapının en güvenli korunma yöntemi olduğu bilindiği halde Avrupa ve Amerika’da yapılan bilimsel çalışmaların bir sonucudur. Kadınların yüzde 20’sinin her devir başına en az bir kez hapını almayı unuttuğu istatiksel olarak ispatlanmış.

Kadınların dörtte üçü de hapları tam anlamıyla düzensiz kullandıklarını itiraf ediyorlar ve sonunda olan oluyor. Çünkü doğum kontrol haplarının dozajı o kadar düşüktür ki, bir bütün gün boyunca bir tanesinin unutulması durumunda tehlike sinyali çalar.

Her bir hap sadece belirli bir zaman kapsamında iki alanda etkisini gösterir.

Birinci alanda yumurtalık peteklerinin oluşumunu frenler (engellemez) ve bu şekilde yumurtlamaya engel olur. İkinci olarak da rahim boynunda bulunan ve erkeğin sperm kuyruğunun taşınmasını sağlayan salgının oluşumunu bloke eder. Bu doğum kontrol hapı sadece salgı oluşumunu engelleyip yumurtlamayı engelleyemeyen mini doğum kontrol hapına nazaran çift yönlü güvenlik sağlar.

Mini doğum kontrol hapı daha az güvenilir olduğundan sadece belirli durumlarda kullanılır; örneğin bir kadın bir kere tromboz geçirmişse ya da yumurtlamayı bastırmak istemiyorsa bu haplar söz konusu olabilir.

Kadının hangi doğum kontrol hapını kullandığı önemli değildir; hapın etkisini gösterebilmesi için düzenli olarak alınması önemlidir. Bunun için de düzenli bir zamanın tespit edilmesi faydalıdır, örneğin sabah veya akşam yedi gibi. Kendinize katı kurallar koyarak bu saati kaçırmadan haplarınızı alın. Yine de zorluk çekecekseniz size küçük hatırlatmalar yapın:

  • Haplarınızı banyoya diş fırçalarının yanına koyun bu şekilde sabah ve akşam gözünüzün önünde olacağından hapları almanız da kolaylaşacaktır.
  • Doğum kontrol hapını çantanızda ev ya da araba anahtarınızı bulundurduğunuz bölüme koyun.
  • Buzdolabının kapısına ya da en çok baktığınız aynalardan birine bir not iliştirin.

Ancak her kadın kendi hatırlama yöntemini bularak bunu uygulamalıdır. Buna rağmen haplardan birini almayı yine de unuttuysanız ve kendinizi riske atmak istemiyorsanız, hapların geri kalan devri tamamlanıncaya kadar ek olarak bir de prezervatif kullanın. Bu durum doğum kontrol hapının etkisini azaltabilecek diğer engelleyici unsurlar için de geçerlidir örneğin; ishal, kusma ya da başka ilaçların kullanımından doğabilecek değişimlerde olduğu gibi. Bunun için aspirin ya da gece yatmadan önce alınan bir uyku hapı engelleyici unsur sayılmaz. Ancak doğum kontrol hapının yanı sıra bir süre için kullanılması gereken herhangi bir hap varsa, doktora danışılmalıdır. Bu nedenle antibiyotiklerin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabileceği de önemli bir bilgidir.

Doğum kontrol hapı yine de güvenilir değil mi?

Neden kadınlar doğum kontrol hapına rağmen hamile kalırlar? Birçok kadın yıllardır doğum kontrol hapını tanıdığı halde kullanımı ve etkisi hakkındaki bilgileri oldukça azdır. Maalesef hala sadece ilişkiden sonra doğum kontrol hapını alarak bu kutuyu ne kadar uzun süre kullandığıyla övünen kadınlar da var. Ya da bir paketi ortaklaşa kullanan kadınlar.

Doğum kontrol haplarının etkisini gösterememesinin başka nedenleri de var mıdır? Eksik bilgilerin yanı sıra kişilerin gizli kalmış çocuk isteği de unutulmamalıdır. Hâlâ istenmeyen hamileliklerde kadınların sadece yüzde 50’si kürtaj yaptırıyor. Hepsinin ortak sloganı da “Planlamamıştık ama, madem bir kere oldu o zaman katlanmaktan başka çare yok.”

Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Kadınların yüzde 30’unda bu tür problemler görülmediği halde geri kalan kısminin doktora dahi danışmadan hapı bırakmalarının iki nedeni var:

Birinci nedeni ya tam anlamıyla sübjektif bir olgu olan mide bulantısı, kilo alma korkusu ya da duygusal dengesizlikler yaşanacağı düşüncesi.

İkinci neden ise bazı haberlerden etkilenerek doğum kontrol haplarının kansere neden olduğu korkusunun yaşanması.

Peki bu haberlerde gerçek payı yok mu? Hayır, hatta doğum kontrol haplarının bırakıldıktan yıllar sonrasına kadar etkisini sürdürebilecek artı yan etkileri bile var. Örneğin tromboz ve emboli tehlikesi yüzdelerle bile ifade edilemiyor. Hamilelik esnasında tromboz ve emboli olasılığı on kat daha fazladır. Ayrıca kanser konusuna gelince rahim mukozası ve yumurtalık kanserinin doğum kontrol hapı kullananlarda yarı yarıya azaldığı görülmüştür.

Göğüs kanserinde hiçbir değişiklik görülmemiştir. Gerçi rahim boynu kanserinin daha sık görüldüğü saptanmış ama bunun sebebi de kadınların doğum kontrolü güvencesiyle daha sık ilişkiye girmeleridir. Doğum kontrol haplarının diğer hastalıklar içinde olumlu birçok yan etkisi vardır. Örneğin yumurtalıklarda kist oluşumu, yumurta kanallarında, yumurtalıklarda ve rahimde iltihaplanmaya bağlı hastalıklar ve kist gibi iyi huylu göğüs hastalıklarında azalmalar görülmüştür.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir