in , ,

Doğum Kaçıncı Haftada Olur? Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Süreleri

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Doğumun gerçekleşme zamanı çoğunlukla gebeliği takip eden 40. haftadır. Doğumun gerçekleşmesi 37 ve 40. Hafta itibari ile olduğunda herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak 37 haftalık olmadan önce doğum yapılmış ise bu erken doğum kategorisine girmektedir. Erken doğum ise çoğu zaman risk oluşturur.

Eğer gebelik 42. Hafta olmasına rağmen hala sonlanmamış ise bu durumda da geç doğum yaşanacaktır. Doğumun gerçekleşmesi için belirlenen ideal haftalar 37, 38, 39 ve 40. haftayı içerir. Bu haftalar içerisinde gerçekleşen doğumlar, normal doğum olarak kabul edilir. Normal doğum haftası da 8. Ay ila 9. Aya tekabül eder.

Doğum Kaçıncı Haftada Olur
Doğum Kaçıncı Haftada Olur? Normal Doğum Haftası ve Sezaryen Doğum Haftası

Sezaryenle Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen doğumun haftası çoğunluk 39. Haftadır. 39. Haftadan öncesi çoğu zaman kabul edilmez ve tüm doğum kurgusu 39. Hafta üzerinden yapılır. Planlı sezaryen yapılacak ise çoğu kadın doğum uzmanı tarafından önerilen süre de 39. Haftayı kapsamaktadır. Bu hafta içerisinde kişilerin sezaryenle doğum yapmaları normal kabul edilir. Farklı şartlardan dolayı daha geç ya da daha erken sezaryen yapılması gerektiğinde ise bu plansız sezaryenle doğum olacaktır. Bu noktada ise süre, acil ve kritik durum söz konusu olduğu için farklılık gösterebilir.

Normal Doğumu Kolay Yapanlar Kimlerdir?

Normal doğum yapanlar ve sezaryen doğum yapanlar kendi isteklerine ve mücbir sebeplere göre iki gruba ayrılır. Normal doğum yapması riskli olan anne adaylarının sezaryen ile doğum yapması önerilir. Normal doğum ve sezaryen arasında kişi kendi iradesi ile, herhangi bir sağlık sorununa maruz kalmadan seçim de yapabilir. Sağlık sorunu olmayan kişiler normal doğumu ya da sezaryen ile doğumu tercih edebilir. Normal doğum haftası ile sezaryen ile doğum haftası da farklıdır.

Doğumun Gerçekleşeceği Hafta Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Doğum haftası gebeliğin sonlanacağı haftadır. Doğumun gerçekleşmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Sağlıklı bir normal doğum haftası için anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Stres yapmamak.
  • Sağlıklı beslenmeye devam etmek.
  • Doğuma hazırlanmak.
  • Doğum çantası yapmak.
  • Gerekli kişiler ile iletişime geçmek.
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: yazar2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir