in

Doğum İçin Hangi Hastane Tercih Edilmeli?

Gönderi paylaş:

Gebe kadınların ortalama yüzde 98’i çocuğunu doğurmak için hastaneye gider. Bebeklerinin sağlıklı dünyaya gelmesi için her şeyi yapmak isterler. Fakat birçok kadın, doğumunun gerçekleşme biçimini farklı düşler ve sempatik bir ortam talep eder. Bazı kadınlar yuva gibi bir ortam arzular ve ilaçsız müdahaleyi tercih ederler. Bir diğer kısmıysa, en modern teknikleri tercih eder ve herhangi bir terslik durumunda gerekli olur diye her şeyin hazır olmasını ister. Yani bütün anneler veya eşleri rahat bir doğumun gerçekleştirilebilmesi için arzu ettikleri hastaneyi seçmekte serbesttirler.

Normal olarak istenilen mesafeler için çeşitli öneriler vardır ve aileler seçeneklerini tam tercihlerine göre evde bile yapabilirler. Medikal sebeplerden dolayı, örneğin bebeğin erken doğma tehlikesi veya anneyle bebeğin hastalanması riski oluşabileceğinden, istenmese bile doktorun tavsiyesi olan bir hastane tercih edilmelidir. Gebeler kendilerini nerede daha güvende, daha iyi bakım altında ve huzurlu hissedeceklerse, zamanında bunun için uygun klinik araştırmasını da yapmalılar. Bütün hastanelerin doğumhane bölümlerinde, bebek bekleyen çiftlere bilgi vermek için danışılabilecek bir bölüm vardır. Hatta anne adayına doğum kısmının bütün odaları gezdirilip tanıtılabilir.

Hangi Hastane Tercih Edilmeli?

Bütün hastanelerde jinekolojik ve doğum yardımına ait ana bölümler vardır. Doğumhanelerin donatımları birbirinden farklıdır. Doğumda kadın için ortamın soğuk veya güvensiz ya da sıcak ve sevimli olması tamamen hastane yönetimine bağlıdır. Mükemmel teknik donanım mutlaka steril bir atmosfer yaratmayabilir.

Birçok doğumhane çoktan eski aletlerini ortadan kaldırıp eski doğum odalarına özgür hareket alanı sağlayan geniş ve rahat doğum masaları getirmiştir. Büyük hastanelerin donanımı küçük hastanelere göre daha fazladır. Özellikle sadece doğum kliniği olan yerlerde yoğunluk sadece doğum üzerine olduğundan teknik olarak daha geniş kapsamlıdır. Ayrıca bu tür hastanelerde bir yenidoğan doktoru, anestezi uzmanı ve çocuk doktoru 24 saat hazır bulunmaktadır. Çünkü sezaryen gibi ani müdahaleler çok kısa bir süre içinde gerçekleşmek zorunda kalabilir. Bu nedenle bu tür klinikler anne ya da çocuğun doğum öncesi ya da doğum sonrasında tedavi gerektiren durumları için idealdir.

Gerçi küçük kliniklerde çalışan eleman ve teknikleri açısından doğumdan sonrası anne ve bebek için ilk müdahale yapılabilecek yeterliliktedir hatta gerekirse bir sezaryen ameliyatı bile gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir risk göze çarpmaksızın geçen normal bir gebelikten sonra bu tür klinikler tercih edilebilir. Ancak doğumdan sonra ağır komplikasyonlar görülürse anne veya bebeğin daha büyük ve teçhizatlı bir hastaneye götürülmeleri gerekir.

Ayrıca doğumhanenin büyüklüğü de yine hastanenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Çalışan kişi sayısı da yine kritere bağlı olarak fazla ya da azdır. Tabii ki acil durumlar için bir nöbetçi doktor ve ebe hastanenin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne bakılmaksızın bütün hastanelerde bulunmaktadır.

Doğum Yapacağınız Hastaneye Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kişisel ihtiyaçların saptanabilmesi için ilgili kişinin kendine bazı sorular sorması gerekir, örneğin:

 • Sancılar başladıktan sonra daha bir süre evinizde mi kalmak istiyorsunuz? O zaman seçeceğiniz hastane size yakın olmalıdır.
 • Doğumu kendi başımı gerçekleştirebilecek miyim? Evet diyorsanız o zaman doktorun ikinci planda kalacağı ve ancak acil bir durumda ya da sizin isteğiniz üzere müdahale edebileceği bir hastane seçmelisiniz.
 • İlaç almaktan hoşlanmıyor muyum? Birçok hastanede sancıların giderilmesi için değişik alternatifler sunulabilmektedir. Örneğin gevşeme teknikleri ve masaj gibi.
 • Sancılardan çok korkuyor ve mümkün olduğunca daha az sancı çekerek doğumun bir an evvel gerçekleşmesini mi istiyorum? Kişilerin sancılara dayanabilme yetenekleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle hiç bir kadın sancılarının azaltılabilmesi için gerekli tedaviyi istemekten çekinmemelidir.
 • Yine aynı şekilde gideceği hastanenin modern olmasını istemek ya da sancılarını giderebilecek bütün donanıma sahip bir kliniği seçmeyi istemek hatta doğumunu bir peridural anestezi ile gerçekleştirmeyi istemek her kadının en doğal hakkıdır (Peridural anestezide yapılan iğne ile kadın belden aşağısını hissetmediği gibi dolayısıyla ağrı da hissetmeyecektir).

Doğum Yapacağınız Yere Karar Verirken Şu Sorulara Cevap Aramalısınız?

Birçok anne adayı özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecekse büyük bir tedirginlik yaşar. Ve pek çoğu gebeliklerinde hamile eğitim merkezlerini ziyaret ederek bu konuda bilgilenmeye ve korkularını azaltmaya çalışır. Aslında bu tür merkezlerde kendileri gibi hamile olan kadınlarla duygularını ve korkularını paylaşarak yalnız olmadıklarını görmek isterler. Ayrıca bu tür yerlerde bütün doğum şekilleri üzerine bilgi verildiğinden bu konularda bilgi sahibi olurlar:

 • Doğum öncesinde her zaman yapılan işlemler (örneğin, kadının gerekli bölgelerinin tıraş edilmesi, lavman ve kanülün yerleştirilmesi)?
 • Perine kesiğinin payı nedir, ne kadar sıklıkla ağır yırtıklar oluşur? Perine dikişi hemen hemen birçok doğumda gerektiğinden bu da hesaplanmalıdır.
 • Hangi ağrı kesiciler önerilmektedir? Sancıları hafifletecek alternatifler var mı?
 • Doğumda kimler bulunacak? Bazı büyük hastanelerde tıp öğrencileri de doğuma girebilmektedir. Bu durum bazı kadınlar için rahatsız edici olurken bazıları için ise kendini güvende hissedebileceği bir ortamı oluşturmaktadır.
 • Doğuma kaç kişinin girmesi istenebilir (Eş, arkadaş ya da anne)? Sezaryende eş de doğumhanede bulunabilir mi?
 • Anestezi uzmanı ve çocuk doktoru her zaman hastanede bulunuyor mu yoksa ihtiyaç anında mı çağrılıyorlar?
 • Bebeğin göbek bağı ne kadar çabuk kesilmektedir?
 • Kaç kadın doğumdan sonra bir odayı paylaşmak zorunda kalır? Annenin bebeğini rahatsız edilmeden emzirebileceği bir oda var mı?
 • Bebeği annenin yanına getirecek ve gerekli bakımı yapabilecek sayıda hemşire var mı?
 • Annenin bebeği emzirmesi destekleniyor mu ve kendisine gereken sabır gösterilebiliyor mu? Bütün bu sorulara cevap alabilmek için anne adayı doğumu yapmak için seçtiği hastaneye gitmeli ve ortamı görmelidir.

Hastane seçildikten sonra anne adayı yine de bebeğini sadece ve sadece orada dünyaya getirmek konusunda ısrarlı olmamalıdır. Çünkü daha önce görülmemiş olan bazı durumlar kısa süre içerisinde annenin fikrini değiştirmesini ve doğumu başka bir klinikte gerçekleştirmesini gerektirebilir.

Örneğin doğumda karşılaşılabilecek bir enfeksiyon ya da acil bir sezaryen annenin doğumunu başka bir hastanede gerçekleştirmesini gerektirebilir. Bazen de bebek beklenenden çabuk dünyaya gelebilir dolayısıyla doğum planlanan hastanede gerçekleştirilemeyebilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir