in

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır Mı?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Sürtünmeyle veya ön sevişme yoluyla cinsel birliktelik yaşayanlar cinsel ilişki sırasında veya sonrasında dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı? Bir damla sperm hamilelik yapar mı? Yada ele bulaşan sperm vajinaya değerse hamilelik olur mu? Eşyaya bulaşmış spermden hamile kalınır mı? gibi çeşitli endişeler yaşıyorlar. Bu endişeler bazen yerindeyken bazen tamamen yersiz endişelerdir.

Bu soruları yanıtlamadan önce bilmenizi istediğimiz bir kaç husus var. Öncelikle spermlerin yani meninin vücut dışında sıcak ortamlarda 1-2 saat arası yaşayabildiğini bilmelisiniz. Düşük sıcaklıklarda ise bu süre bir kaç güne kadar çıkabilir. Hatta çok düşük sıcıklıklarda -273 gibi bir kaç yıl canlı kalabilir spermler.

Bilmenizi istediğimiz bir başka husus ise hamilelik için illaki erkeğin kadın rahmine boşalması gerekmediğiniz. Bazı durumlarda zevk suyundan bile kadın hamile kalabilir. Gelelim sorularımıza;

Dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı?

Bu soruya cevap vermek kolay. Evet çok düşük ihtimalle de olsa dışarıdan vajinaya bulaşan spermle kadın hamile kalabilir. Bunun nedeni yukarıda söylediğimiz gibi spermlerin 1 saate kadar vücut dışında canlı kalabilmeleri ve vajinaya bulaşmaları ve sürtünme etkisiyle vajina içine spermler girerek hamilelik oluşturabilir. Ancak belirtelim bi bu çok çok düşük bir ihtimaldir.

Bir damla sperm hamilelik yapar mı?

Sperm zaten 5-10 damla miktarındadır. Zaten hamileliği 1 adet sperm gerçekleştirdiğini düşünürsek 1 damla spermde yüzbinlerce sperm olduğundan çok kolaylıkla bir damla sperm hamilelik yapabilir. Yine aynı şekilde bir damla sperm bulaşma yoluyla da düşük ihtimalle de olsa hamilelik oluşturabilir. Eğer bir damla sperm vajina içine boşalmışsa hamilelik çok yüksek ihtimalle oluşacaktır.

Ele bulaşan sperm vajinaya değerse hamilelik olur mu?

Spermlerin vücut dışında 1 saate kadar canlı kalabildiğini söylemiştik. Ele bulaşan spermlerde vajinayla temas ederse yine hamilelik ihtimali ortaya çıkabilir. El ile vajina üzerinde sürtünme hareketi yapmak bu duruma neden olabilir.  Ancak bu tür durumlarda hamilelik ihtimali düşüktür.

Eşyaya bulaşmış spermden hamile kalınır mı?

Eşyaya bulaşan spermlerinde vajinayla teması sonrası yine düşük ihtimal de olsa hamilelik oluşabilir. Çünkü cinsel münasebet sırasında gerek eşya gerekse el ile vajinal temas mümkün olduğundan ele yada eşyaya bulaşan sperm vajinanın içine girebilir ve oradan da rahime ulaşarak hamilelik oluşturabilir. Yine bu durumda da hamilelik ihtimali çok çok düşüktür.

Özetle her ne şekilde olursa olsun cinsel sürtünme yada dışa boşalma yada eşya üzerine sperm bulaşması durumunda eğer spermler vajinaya  değerse yada temas ederse hamilelik oluşabilir. Ancak unutmayın bu ihtimal yüzde 1 bile değildir. Hamilelik ihtimali olsada çok çok nadir durumlarda hamilelik oluşabilir. Aşağıda konuyla ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili tarafımıza oldukça çok soru gelmektedir. Forum bölümümüze gelerek aklınıza takılan tüm soru ve sorunları bizlere aktarabilirsiniz. ANNEMCE FORUM. Gerek uzmanlarımız gerekse diğer forum üyelerinin bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Kıyafetle Giyinikken Sürtünmeyle Hamile Kalınır Mı?

Adetliyken Hamile Kalınır Mı? Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir