in

Çocuklarınızı Yetiştirirken Dikkatli Olun

Gönderi paylaş:

İçinde bulunulan çağ göz önüne alındığında, çocuk yetiştirmek ve çocuğu kendinize bağımlı olmadan yetiştirmek büyük önem arz ediyor. Bu çağın getirdiği gereksinimler doğrultusunda çocuklar kendi ayakları üzerinde durmayı ve birilerine bağlı olmadan yaşamaya öğrenmek durumunda kalıyor. Aksi taktirde eğitim ve iş hayatı boyunca tek başına karar verememe durumunda kalıyor ve ona karar vermesi konusunda yardımcı olacak birinin bulunmasını istiyor. Bu da çocuğun kendine duyduğu özgüvenin eksik olmasına yol açıyor.

Kendinize Bağımlı Çocuklar Yetiştirmemeye Dikkat Edin

Çocuk yetiştirirken anne ve babaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bunların en önemlilerinden biri de kendilerine bağımlı çocuk yetiştirmemeye dikkat etmeleridir. Kendilerine bağımlı çocuk yetiştirdikleri taktirde, o çocuk hayatının her alanında anne ve babasını yanında istiyor. Okula başlayacağı ilk gün, arkadaşlarıyla oynayacağı zaman vb. birçok alanda sürekli ailesinin yanında olmasını ben onu izlemesini istiyor. Böyle yetişen bir çocuk toplum arasında kabul görmekte ve kendisini topluma adapte etmekte zorluk çekiyor. Durum böyle olunca kendi içinde kabul ettiği değerlerin değişmesi ve adapte süreci zorlu bir hal alıyor.

Çocuklarınızı Yetiştirirken Toplumsal Normlara Göre Hareket Edin

Çocuklarınızı Yetiştirirken Toplumsal Normlara Göre
Çocuklarınızı Yetiştirirken Toplumsal Normlara Göre

Çocukların doğdukları andan itibaren hayata hazırlanması tamamen ailelerinin elinde olan bir durumdur. Onları topluma hazırlamak ve yetiştirmek ailelerin üzerine düşen bir görevdir. Doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi, üçüncü kişilerle doğru iletişim kurmayı ve dışarıdaki hayata adım atmayı doğru bir şekilde öğrenmeleri çok önemlidir. Aileleri çocukları kendilerine bağımlı yetiştirdikleri taktirde, çocukları tek başına hayata tutunmakta zorluk çekmeye başlıyor. Tek başına okula gelen, tek başına oyun oynayan ve tek başına yaşamayı öğrenen başka çocuklar gördükleri zaman ister istemez hayata karşı korku hissetmeye başlıyorlar.

Ailelerini hayatın her alanında yanlarında görmek istiyorlar ve bu durum gittikçe zorlu bir hal almaya başlıyor. Haliyle çocuğun bu durumu atlatması ve ailesine bağımlı olmadan yaşama düşüncesi çocuğu rahatsız etmeye başlıyor ve çocuğun psikolojisi önemli derece de kötü etkileniyor. Çocuğunuzun bu durumu yaşamaması ve hayata sağlam adımlarla korkmadan başlaması için kendinize bağımlı çocuklar yetiştirmemeye özen göstermelisiniz.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir