in

Çocuklarımız İçin Açık Hava Oyunlarının Önemi

Gönderi paylaş:

Günümüzde, çarpık kentleşme ile birlikte özellikle büyük şehirlerde çocuklar için sadece oyun alanı değil, park bile bulmak zorlaştı. Oysa açık hava oyunları çocuğunuzun temiz hava almasının yanı sıra, fiziksel ve sosyal gelişimi için de son derece önemli.

Uçsuz bucaksız yemyeşil alanlarda çelik çomak oynayan çocuklar, top peşinden koşan minikler, bayramlarda çocuklar için kurulan salıncaklar artık tarih oldu. Günümüz çocukları oyuncak açısından belki geçmişteki yaşıtlarından daha şanslılar, ama onların rahatlıkla koşup oynayabilecekleri ne yeşil alanları ne de yeterince parkları var. Bu ayki yazımızda, açık hava oyunlarının çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal gelişimi için büyük önem arz eder.

Çocuklar Nerede Oynayacak?

Örneğin, geçmiş yıllarda bol bol oyun alanı bulabilen çocuklar, doğal olarak sporu da kendi becerileriyle yapıyorlardı. Aralarında mahalle takımı kurup maç yapan çocuklar, bir anlamda spor yapmış oluyorlardı. Hatta birçok ünlü futbolcu da mahalle aralarında futbol oynayarak yetişmiş ve Milli Takım’a kadar yükselmişti. Şimdi ise spor yapmak isteyen çocuklar, yeşil alan bulmakta zorlandıkları için herhangi bir dernek veya kulübe üye olmak zorundalar. Tabii bunun da yüklüce bir bedeli var. Bu bedele bir de spor malzemeleri ve servis aracı parası eklenince, spor yapma sadece maddi durumu yerinde olan anne babaların çocuklarına özgü bir etkinlik haline geliyor. Açık hava oyunlarının çocukların sosyal gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Bütün kış boyunca çocuğunuzu eve hapsediyorsunuz. Sonra yavaş yavaş bahar geliyor. Onu alıp parka götürüyorsunuz. Parkta kendi boyunda, kendi yaşında, kendi konuşma tipinde birkaç çocukla karşılaşıyor.

Bu onun için bulunmaz bir fırsat olduğu gibi, aynı zamanda da sosyal bir toplantı niteliğinde. Çünkü salıncağa binerken sıra beklemeyi, arkadaşını sallamayı, kaydıraktan kayarken arkadaşlarıyla yardımlaşmayı öğreniyor. Bu da çocuğa ister istemez sosyal kurallara uymayı aşılayacaktır. Yani, parkların oyun oynanması dışında çocuğun sosyal gelişimine katkıda bulunan bir işlevi de var.

Çocuklar Parkta Arkadaşlar Edinebilir

Eğer oyun parkına yakın bir yerde otuyorsanız çok şanslı olduğunuzu sakın unutmayın. Bu şansa sahip değilseniz bile, çocuğunuzun sosyal gelişimi için biraz zahmete katlanıp, onu her gün düzenli olarak parka götürmeye gayret edin. Parkları, çocukların sadece temiz hava alabileceği ve oyun oynayabileceği mekânlar olarak düşünmeyin. Parklar, çocuğunuzun sosyal ve fiziksel gelişimi için son derece önemli mekânlar.

Çocukların birbirlerini tanımaları da önem taşıyor. Çocuğunuzun yaş grubundaki diğer çocuklarla grup oluşturabilmesi için, onların anne babalarıyla diyaloğa geçmenizde yarar var. Çocuklarınızı aynı saatlerde parka götürürseniz, arkadaşlık kurmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza Baskı Kurmayın

Çocuğunuzu oyun parkına götürdüğünüzde oyun oynaması için rahat bırakmaya özen gösterin. Bu sayede çocuğunuz kendisine yeni arkadaşlar edinecek ve zamanla oyunun zevkine varacaktır. Anne baba olarak başına kötü bir olay gelmemesi için onu mutlaka gözetlemeniz gerekiyor. Ancak çocuğunuzu olası bir tehlikeye karşı korumaya çalışırken baskı yapmamaya da dikkat edin. Çocuğunuzun üzerine fazla düşmeden, oturduğunuz banktan kendisini sürekli göz ucuyla takip edebilirsiniz. Yere düşmesi sağlığı açısından risk oluşturmuyorsa, bırakın düşsün. Ancak kaydırağın tepesinden aşağıya düşeceğini gördüğünüzde kayıtsız kalmamalısınız. Çocuğunuzu rahat bırakmalısınız ki, kendine olan güvenini kazansın. Bir şeyleri kendi başına da başarabildiğinin farkına varması, onun kendine olan özgüvenini artıracaktır. Çocuğunuzun bağımsızlık hissini yaşaması, bu hissi yaşarken de korkmaması gerekiyor. Yani, oynarken herhangi bir tehlikede anne veya babasına ulaşabileceğini bilmeli ve kendini güvende hissetmeli. Açık hava oyunları, bahar ve yaz mevsimine saklanmamalı

Anne baba olarak çocuğumuzun hastalanmaması için üzerine titreriz. Oysa iyi giydirilmiş bir çocuğun, aşın soğuk olmadığı takdirde üşümesi ve hastalanması için bir neden yoktur. Biz ise kış ve bahar mevsimlerinde onu dışarıya çıkarmaya kalksak, kazak üzerine kazak giydirip, bu da yetmiyormuş gibi bir de mumya gibi sarıp sarmalarız. Çocuğumuzu dışarı çıkarmak istemediğimizde de bir numaralı mazeretimiz üşütüp, hastalanacağıdır.

Oysa soğuk hava kesinlikle çocukların sokakta oynaması için bir engel değildir. Çocuğunuzun hem fiziksel hem de sosyal gelişimi için, en iyisi gereksiz tedirginliklerinizden bir an önce kurtulun. Aşırı soğuk olmadığı takdirde çocuğunuzu her gün düzenli olarak oyun parkına götürmeye özen gösterin. Unutmayın ki, çocuğunuzun iyi havalandırılmayan, burun buruna yaşanan kapalı mekânlarda hasta olma riski çok daha fazla.

Çocukları havanın elverişsiz olduğu yağmurlu veya aşırı soğuk günler dışında, mutlaka her gün bahçeye çıkarmalısınız. Açık hava oyunları, çocukların temiz hava almalarını sağladığı gibi, koşma, tırmanma, sallanma, kayma, atlama, zıplama, atma, yakalama ve kazma gibi hareketleri yapma olanağı da tanıyor. Açık hava oyunları sadece fiziksel gelişimi değil, bilişsel ve sosyal – duygusal gelişimi de destekleyici rol oynuyor. Çocuklar bu tür oyunlarla; planlama, gözleme, problem çözme, yaratıcılık yeteneklerini geliştirebiliyorlar.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir